1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Siz hükümet olsaydınız isg ve isg uzmanlığını nasıl düzenlerdiniz?

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eksik anlattım bir uzmana 217 saat derken işverenlerin çalıştırdığı işi sayısına göre uzmana görev saati verirdim yani bir uzman otalama 10 işyerine bakabilsin. büyük ölçekli işletmelere tam zamanlı olarak. şöyle ki ortalama bir uzmanın maaşı 3000 tl olsun diyelim ve 10 işyerine baksın bu 10 işyerinden ortalama 310 tl uzman primi alınsın 10 tl devletin alacağı masraf 300 tl uzmanın alacağı yani bir işeri (orta ölçekli) 310 tlye bu mecburiyetten ve ihtiyaçtan kurtulmuş olur uzmanda işiverenden kokmadan işini düzgün yapar devlette bu yasayı ta anlamıyla uygulamış olur. yanlışım veya eksiğim varsa düzeltin lütfen
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İşveren atanan uzmandan memnun olmazsa ne olacak?

İsg uzmanları devletin işyerindeki müfettişi mi olmalı?

Patron parasını ben ödüyorsam kimle çalışacağıma ben karar veriririm. Devlet bana şunla çalış diyemez derse ne olacak?

Bu öneri aslında devlete sen 120.000 yeni devlet memuru işe al demek değil mi? Devletlerin dünyada memur sayısını azalttığı bir dönemde devlete memur al demek ne kadar doğru?

Her devlet memuru başlı başına bir bürokrasiyken 120.000 devlet memuru devasa bir bürokrasi kurmak değil mi?

Aklımda deli sorular :)
  3. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1: memnun olmazsa işini doğru yapmıyor demektir bakanlığa şikayet eder gerçi işverenin memnuniyetsizliği güvenlik için alınan önlemlerin maliyetleri olacaktır muhtemelen. buda uzmanın işini tam anlamıyla yapması demektir. maaşını patrondan asa eminimki lcağı önlemleri yarısını daha uygulamadan kapının önüne konulur. istisnaları saymıyorum
    2: müfettiş değil tabiki o şekilde yazdım açıklayıcı olsun diye işyeride iş güenliği sağlansın diye devlet tarafından atanan uzman. tabiki onu da denetleyen müfettişler olacaktır
    3:en büyük sorun bu zaten patron parasını ödediği uzmana boyun eğmez uzmanın gerekli gördüğü düzeltmeleri paranı ben veriyorum deyip karşı gelebilir maliyetten dolayı. sonuçta işyeri denetçisini seçme şansı varmı yok uzmanınıda seçme şansı olmasa bı sıkıntı olacağını sanmıyorum sonuçta uzman iş güvenliğini sağlayacak.
    4: ödeneği işyerlerinden sağlandıktan sonra neden olmasın. devlete ekbir maliyet gelmeyecekki sadece aracı olacak.
    5:çsgb zaten bu iş için altyapı hazırlamadımı isg katip vb. halihazırda gerekleşecek yasa için zaten bir bürokrasi oluşmuş durumda değilmi zaten. sadece işyerlerinden toplanan paralar bir fonda toplanıp uzmanlara dağıtılacak hepsi bu.....
    sanırım bu açıklamalar sorularınıza cevap olmuştur. tabiki eksikler yinede yaşanacak ancak mevcut oluşumdan daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. en azından bu benim fikrim
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Evet bulduğunuz tek yol 120 bin yeni devlet memuru, işgüvencesi, daha fazla bürokrasi. :)

Dünyada bütün devletler memurlarını azaltıp yüklerinden kurtulurken siz tam tersini savunuyorsunuz. Üstelik patrona "biriyle çalışmak istersen ona devlet karar verir" diyorsunuz. Bu sistem kapitalizm değil demokrasi değil.

İSG katipte bir bürokrasi yok. Çalışan patronu seçmekte özgür patronda kimle çalışacaksa onu.. siz bu özgürlüğü devletin eline verip yokediyorsunuz.
  5. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ozaman polisleride hakimleride kaldıralım ne gerek var değilmi insanlar sorunlarını kendi aralarında çözsün sonuçta bir orta yol bulunur ... buradaki sorun zaten işleyişin mantıksız oluşu ve devletin ne yapabileceği eğer siz bu düzende sağlıklı bir şekilde bu yapacağınıza inanıyorsanız yada yapıyorsanız tebrik ederim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Ekim 2013 ---
    sizin bu konuda bir fikriniz varmı hadi bizimkile size göre saçma. siz bir öneri ortaya koyun onu tartışalım
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    doğrusu budur adalet, güvenlik dışında devlet diğer bütün alanlardan çekilmelidir.

Ben önerilerimi yukarda yazmıştım. Devlete direkt bağlı özerk bir kurum aracılığıyla bu işin yapılmasını doğru buluyorum
  7. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ayrıca devlet atasın dememdeki mantık şu yanlış anladınız sadece uzmanın parası fondan karşılansın işyeri uzmanını yine kendi seçsin.
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben ne yazarsınız onu anlarım. Yazılan dışındakileri anlama yeteneğim henüz yok. :)

Özerk bir kurum sağlıklı değil mi? Böylece 120 bin uzman memur olmaz. Patron ve uzman özgürce sözleşme yapar. Sözleşmenin denetlenmesi ve ücret bu özerk kurum tarafından karşılanır. İSG uzmanı sonsuza kadar aynı yerde çalışma güvencesine sahip olmaz. Sözleşme sonunda patron yada uzman sözleşmeyi tek taraflı fesh edebilir.

Ayrıca bir arkadaş rotasyonda önermişti oda bana mantıklı geldi.
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Çok kabaca Uzmanların sınıflarına ve iş yerlerinin Tehlike sınıflarına puan verilip sözleşmeler yapılabilir Örneğin;
    A Sınıfı Uzmanın Puanı 5
    B Sınıfı Uzmanın Puanı 3
    C Sınıfı Uzmanın Puanı 1
    yine
    Çok Tehlikeli Sınıftaki İş Yerlerinin Puanı 5
    Tehlikeli Sınıftaki İş Yerlerinin Puanı 3
    Az Tehlikeli Sınıftaki İş Yerlerinin Puanı 1
    Kullanışı şöyle olabilir;
    Çok Tehlikeli İş yerinde (5 puan)ya 1 adet A sınıfı uzman(5 puan) ya 1 adet B sınıfı (3 puan)ve 2 adet C sınıfı uzman (1+1 puan)yada 5 adet C sınıfı (1+1+1+1+1 puan) uzman çalıştırılabilecek
  10. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    olabilir fakat anladığım kadarıyla bu tam süreli çalışmalarda kısmi süreli çalışmalarda nasıl olacak?