1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sizce işveren mi, işçi mi hatalı? yorumlarınızı bekliyoruz

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 9 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

?

Sizce işveren mi, işçi mi hatalı? Yorumlarınızı bekliyoruz

Anketin kapanma tarihi 16 Temmuz 2013.
  1. işçi

31,3%
  2. işveren

68,8%
  1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sizce işveren mi, işçi mi hatalı? Yorumlarınızı bekliyoruz
    1003854_631062216904706_2006099104_n.jpg
  2. İşçide hatalı fakat İşverenin kabahati büyük. Çalışanına işin şartlarına uygun malzeme temin etmemiştir.
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    her ne olursa olsun önce iş güvenliği uzmanı hatalı tabi mevcut ise
    sonrası önce işveren hatalı çalışanına gerekli eğitimi vermemiş,
    alttaki platformu boyuna yerleştirmişler fakat montajı yapılan parça daha geniş
    platform enine konmuş olsa daha rahat çalışırlar
    ve şu baretlere hasta oluyorum her işe yarıyor ama askıda güzel duruyor
  4. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    hatalıyı hatasızı bulmak niye onemli olan hatayı tespit etmek degilmi.
  5. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tam ben dicektim iş güvenliği uzmanı hatalı diye :D
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    sadece tespit yetse keşke ama ne yazık ki tespit etmekle kaldığımız zaman sorunlar başlıyor
  7. resimden anlaşıldığı gibi bu bir montaj işi. İşi yapanlarda alt yüklenici gibi gözüküyor. Her durumda da alt işveren ve asıl işveren bu tablodan sorumludur. Yasalar alt işveren ile asıl işvereni ortak sorumlu tutar. İş güvenliği uzmanı yüksekte çalışma ve KKD hakkında eğitim verdiyse ve bunu belgeliyorsa sorumluluktan kurtulur. çalışanlarda eğer kendilerine eğitim verilmemişse çalışmakta imtina edebilirler (tabi bu durum çok su götürür).
  8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşçi hatası
    Baret takmamış
    Bastığı noktaya çalışırken basmamalı -Platformda çalışmalı
    Emniyet kemeri yok,
    İskele işe uygun konumlanmamış
    İş arkadaşları seyirci durumda

İşveren hatası
    İşveren veya vekili (Şef ,Usta başı) işin yapıldığında başında değil. (Denetleme)
    İşe uygun talimatname ve eğitim verildi mi ?
    Gerekli uyarılar yapıldımı?

İş yerinde baret olduğuna göre bir İş Güvenliği Uzmanı veya personel var zannediyorum.
    İgu veya personel varsa DENETLEME - YAPTIRIM CEZA- yok.
  9. Maalesef Birden çok hatalı var:) Hiyerarşik sıralama ile İlk amiri , şefi, müdürü, genel müdür, patron ve iş güvenliği uzmanı hepsi hatalı.
    Çalışan hatalı çünkü canını tehlikeye atarak çalışıyor.

Sonuç üzerinden gidelim. Çalışanın buradan düştüğünü düşünelim.
    Diyelim ki yere düştü olayı hafif yaralanma ile atlattı .
    Hastahane polisinin alacağı ifade de bence şunlar yazıyor olurdu. Ben bla bla fabrikasında bla bla işçisiyim. Bla bla tarihindeki Olay günü bla bla saatlerinde Bla Bla Bla işini yaparken iskelede bir anlık dikkatsizliğim sonucu ayağım kaydı ve yere düştüm. Kaza tamamen kendi dikkatsizliğim sonucu olmuştur ve kimseden şikayetçi değilim. dedi:)

Diyelim ki yere düştü olayda Ağır yaralanma ve kalıcı hasar meydana geldi. (Ama ifadesini de verebilecek durumda)
    Az çokta işkazası durumlarının sağdan soldan duyduysa veya eğitimde bahsedildiyse. Şu şekilde olabilir.
    Ben bla bla fabrikasında bla bla işçisiyim. bla bla tarihindeki Olay günü bla bla saatlerinde Bla bla blaaa işini yaparken iskelenin boyu ve ebatından dolayı çalıştığım dar alana ulaşamadığımdan iskelenin korkuluklarına basarak çalışmak durumunda kaldım. Emniyet kemeri ile çalışmam için kemeri takabileceğim yer olmadığından dolayı kemeri takmadan korkuluk üzerinde çalışırken ayağımın kayması ile dengemi kaybettim ve yere düştüm. Olayda hiç bir suçum veya kusurum yoktur. Düşmeme ve yaralanmama sebep olan kişi veya kişilerden şikayetçiyim dedi.
    İş kazası sonrası çalışanın ifadesi üç aşağı beş yukarı bunları anlatacaktır.
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yada soruyu şöyle soralım,resimde işçi düşse ve ölse Allah muhafaza kusur oranları ve kusurları hangi oranda kime verirsiniz..
  11. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    belgeleri(özlük dosyası ) eksikse A sınıfı iş güvenlik uzmanı %35 şağlık raporlarında eksik varsa işyeri hekimi %35 işveren vekili(şantiye şefi) %30 ki bunlar zincirleme olarak gider genel itibariyle :D
  12. Hamit Kürşat Demiryürek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119510
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğer ki İş Güvenliği Uzmanı görevlendirilmiş ise ve uzmanımız iş güvenliği eğitimlerinin vermiş, talimatları hazırlamış, yapılacak olan bu iş için risk değerlendirmesini hazırlamış ve tespit etmiş olduğu eksikleri deftere yazmış, kurul var ise gündeme alıp tartışmış, denetim yapmış, hatta denetim sonunda sözlü ve yazlı uyarmış ise kimse iş güvenliği uzmanına kusur veremez, ancak bunları yapmaz ise tahmini kusur oranı 10 üzerinden 3 veya 4 tür.
    işverene ve işveren vekilleri; eğer ki iş güvenliği eğitimlerini verdirmiş, mesleki eğitim belgesi olan personel çalıştırmış, kkd leri ve çalışma talimatlarını imza karşılığında teslim etmiş, işe giriş sağlık raporu ve periyodik sağlık muayenelerini yaptırmış (yüksekte çalışabilir dahil), hatta denetim de yapmış ise verilecek olan kusur 10 üzerinden en fazla 1 veya 2 tür. Ancak bunları yapmamış, iş güvenliği uzmanının belirtmiş olduğu eksikleri yerine getirmemiş ise 10 üzerinden 7 veya 8 kusurlu olurlar....
    gelelim çalışana; çalışan, işveren ve işveren vekillerinin iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı her türlü tedbiri almasına rağmen kendisi insiyatif kullanarak (ki fotoğraftan o anlaşılıyor) bu tedbirlere aykırı hareket etmiş ise 10 üzerinden 7 veya 8 kusurludur. Ancak çalışan işveren ve işveren vekillerinin iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı her türlü tedbiri almaması durumunda (ki bence bu durum fotoğrafa göre uygun değil) 10 üzerinde 3 veya 4 kusurludur.
  13. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    neye dayanarak iş güvenliği uzmanının hatalı olduğunu söylüyorsunuz onu anlamadım
    bence baretin asılı olması isg uzmanının çalıştığını ve eğitimin verdiğini gösterir işçi bareti kullanmazsa kendi bilir
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    keşke öyle olsa kendi bilir diyoruz ama günah keçisi biz oluyoruz
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    fotograf.JPG
  16. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biz yaptığımız her işi belgelendirirsek sorun olmaz diye düşünüyorum
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Şimdi tekrar fotoğrafa bakacak olursak;
    İşçinin doğası gereği hep bir an önce işini bitirip hemen farklı yerden işi almak isteyecektir ( taşeron mantığı ) ondan dolayı da zaten göründüğü üzere patronunun kendisine temin ettiği baret asılı, bir kişide fosforlu yelek görüyorum ve beyaz bir askı görüyorum ( kemer olabilir mi bilemiyorum ) Dolayısıyla bunlar kullanılmamış.

İleride de buna benzer bir iskelede bu iş yapılıyor gibi görünüyor. Yani o bölge havalandırma sistemi fan devre montajına ayrılmış. İş dışarıdan kolaylıkla göze çarpan bir iş. İSG Uzmanını veya şantiye şefini merak ediyorum. Ne gibi bir müdahale veya uyarıda bulundular?

Ek olarak bir şey daha söyleyeyim. Kullanılan yalıtım malzemesinin iç kısmı deriyi tahriş edici / kaşındırıcı özelliktedir. Bunun için uygun eldiven ve kolların açıkta kalmamasını sağlayacak koruyucu bir önlem gerekir. Ben bunları da göremedim. Bana göre bu da çok rahatsız edici bir durumdur. Zira aynı malzeme hemen toz kıvamına gelir ve koruyucusuz gözde ciddi sorunlar oluşturabilir.
  18. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    1-Özlük dosyası uzman olarak bizi ne ölçüde bağlar?, 2-Risk analizi yaptığımız firmada özlük dosyası aynı şekilde bizi etkiler mi?