1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sizce işveren mi, işçi mi hatalı? yorumlarınızı bekliyoruz

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 9 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

?

Sizce işveren mi, işçi mi hatalı? Yorumlarınızı bekliyoruz

Anketin kapanma tarihi 16 Temmuz 2013.
  1. işçi

31,3%
  2. işveren

68,8%
  1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Biz İSG uzmanı değiliz....
    Biz İG uzmanıyız.

Konuyla alakalı değil ama çizilen resimde EVRİM kelimesi geçmiş.
    Evrim teorisinden oldum olalı nefret etmişimdir.
    Darvin ortaya attığı teoriye sonra kendiside hatalı olduğunu görüp şunu söylemiş.
    Bir gözün yapısı bile beni evrim teorimden soğuttu.YANİ YARATILIŞ GERÇEĞİNİ kabul etmiş.

Evrim yerine Süreç dense daha güzel olur.

Ekli Dosyalar:

2. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    azıcık resimde onca tehlike çıkartıyoruz da evrende bu kadar sanatı yaratanı yok kabul etmek akıl işi değil. Karınca yuvasında İSG uzmanı olduğunuzu düşünün. Ağırlığının 3 katını ağzıyla kaldırıyor. Bence acil Temel İSG eğitimine almak lazım

Yaratılışı inkar, evrime bel bağlama akıl işi değil, hele bir İSG uzamanı için evrende kabul edilebilir seviyede bir risk değil.

Hayırlı Ramazanlar
  3. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    valla buna Erkan bey cevap versin bilir kişi o :D
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    özlük dosyası eksikliği yada daha birçok noktadaki eksiklik her ne olursa olsun
    iş güvenliği profesyonellerinin görevi ortam gözetimi denetimi yapmak gördüğü uygunsuzlukları yetkili kişiye tebliğ etmek ve sürecin takibini yapmaktır, burada amaç denetim mekanizması iş güvenliği uzmanlarının yaptırım gücü yoktur yaptırım işveren veya işveren vekilindedir, bakanlık onaylı "tespit ve öneri defteri" adından da anlaşıldığı gibi tespit eder önerilerde bulunuruz

ama sahaya inildiğinde böyle olmuyor tabi :(
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Özlük dosyasının olup olmadıgnı sorgulayın şayet yok ise işverenden olusturulmasını tavsiye ( talep demiyorum konu işveren ve İK sorumluluğunda) edin
  6. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu fotoğrafa bakılarak yorum yapılamaz bence. Olayın öncesi de değerlendirilmeli ama bu fotoğraf zamandaki sabit bir nokta. Yani işveren ve çalışanın ikisinin birden hatası olabilir.
  7. Timuçin Günesen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    gimdes
    işçi sağlıklı mı? ;)
  8. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şundan dolayı sordum, özlük dosyasını ;
    Elimde birincisi İş müfettişlerinin sorduğu şeyler listesi var , bir de çeklist her ikisinde de 1. soru özlük dosyası.

Birde personelin eğitimleri vs o dosyada . Bana işveren ilk yardım eğitimi aldırdım diyor ama kim bilir ne zaman. Hatırlamıyor. Ben şimdi didik bütün personelin dosyalarını evraklarını da inceleyemem ama sonuçta müfettiş döner bana adamın eğitimi var demişssin ama dosyasına hiç bakmadın mı der mi?
  9. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1- isg uzmanı eğitim verip ben verdim işçi takmamış gibi bir savunması kabul edılemez! isg uzmanı tam zamanlı calısıyorsa ortam gozetımı yapmalı tam surelı degılse ısveren bu denetımı yapmalı gerekırse sozlesmelerde ceza puanı verıp uygulamalı
    2-egıtımlı degıllerse egıtımler verılmelı
    3-ayrıca ıskele on ve arkasında capraz baglantıları dısında yan ara baglantıları yapılmamıs
    4-ıskelede eteklık yok malzeme dusme tehlıkesı var yaralanma vs...
    5-ıskele gecıs yollarında malzeme bulundurulamaz gecıse engel teskıl edemez orda haddınden fazla tahtalar var

sonuc olarak ısg uzmanı tam surelı calısıyorsa sorumluluk ısveren ve ısg uzmanındadır ıscı kullanmasa bıle kullanması ıcın gozetım yaptırmak hatda orada bır usta bası baslarına dıkmek ve gozetmen oalrak bırakmak zorundadır koymamıs ıscıde bıldıgı halde umursamamıs takmamıssa ceza ben olsa %20 ıscı ye %80 ısverene verırdım. fakat egıtım verılmemıs ıscı bu konuda aydınlatılmamıs ıse ozaman devrene ısg uzmanıda gırer ve ceza puanları degısır %20 ıscı %30 uzman %50 ısverene verırdım