1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sizce intihar bir iş kazası mıdır?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Gökhan Ustaosmanoğlu tarafından 20 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok film izliyorsunuz. Gerçek hayat çok sıkıcı.. Konuyu değerlendiren müfettiş vs. Söz konusu işçinin kredi kartı borcunu da, ev halini de, karatay diyeti yapıp yapmadığı da araştıracak sizin bakış açınıza göre. Õyle yürümüyor işler..
  2. Feyza Çolak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    dostum yakından takip ettiğim bir intihar vakası var iş kazası olarak bildirilmiş dava devam ediyor. birde kalp krizi olayı var ki çalışan ölümden döndü çok şükür ki o da bildirilmiş, o noktada biz çalışanın daha hafif işlere yönlendirilmesini sağladık. karatay diyetini k.kartını bilemem ama 3 çocuk ve bir eşe ömür boyu başrol oyuncusunun olmayacağı bir film kalacağı kesin ;)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Eylül 2013 ---
    müfettiş ne kadarını araştırır onu bilemem bizim üzerimize düşün bildirimini sağlamk istenirse raporu sunmak. diğerleri ne kadr film gibi gelsede olması gerekenler bu sürece geçişimiz çok zaman alacak olsada bi yerden inanmak gerek diye düşünüyorum tanıştığımıza çok memnun oldum kazasız sağlıklı işler diliyorum.
  3. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dostum kalp krizi sonrası çalışmaya devam eden işçi ile ilgili durum başka. Durumuna uygun işe yõnlendirilmesi doğru. İntihar ve kalp krizi ile ilgili söylediklerim hususunda kendimden eminim. Duygusal olmaya gerek yok..
  4. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Son olarak şunu belirteyim, isg uzmanlarının biraz hukuk nosyonuna ihtiyaçları var.. Bunu tecrübelerime dayanarak söylüyorum..
  5. Feyza Çolak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    bu konuda hem fikirim. Fakat az once verdiğim siradan bir ornek gibi vakalarla karsilasilacak henuz dediginiz gibi hicbirsey yapilmasada islerin yavas yavas degistiginin farkindaym ve ölumlu iş kazalaryla bizden cok avukatlarin yakindan ilgilendigini iyi bildiginizi tahmin ediyorum. Guzel sohbetti tskler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Eylül 2013 ---
    bu konuda hem fikirim. Fakat az once verdiğim siradan bir ornek gibi vakalarla karsilasilacak henuz dediginiz gibi hicbirsey yapilmasada islerin yavas yavas degistiginin farkindaym ve ölumlu iş kazalaryla bizden cok avukatlarin yakindan ilgilendigini iyi bildiginizi tahmin ediyorum. Guzel sohbetti tskler
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İntiharın iş kazası olduğuna dair epey bir mahkeme kararı var.

yasada da açıkca belirtilmiş;

“İş kazası;
    a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle, sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d) Bu Kanun’un 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özre uğratan olaydır.”

Ancak; ilgili kanunda (5510 sayısı yasa);

"Kasdi bir hareketi yüzünden iş kazasına uğrayan, meslek hastalığına tutulan, hastalanan veya Kurum’un yazılı bildirimine rağmen teklif edilen tedaviyi kabul etmeyen sigortalıya, yarısı tutarında ödenir." denilmektedir. Dolayısıyla, iş kazası olaylarında, sigortalının kasıtlı bir davranışı söz konusu olduğunda olayın iş kazası tanımının dışına çıkarılmadığı fakat yapılacak geçici iş göremezlik ödeneğinden ve/veya sürekli iş göremezlik gelirinden kesinti yapma yoluna gidildiği görülmektedir.​
  7. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş kazalarında kastı veya kusuru olan sigortalı ölmüş ise geriye kalanlara bağlanan maaşta kesinti yapılmaz..
  8. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilgi çekici bir konu ha :)
  9. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ben bunların isg konusu olmadığına katılmıyorum. Olaylar ve yapılan işler incelenmeli ve köken araştırılmalı. Gökdelenlerde çalışan monoton hayat süren özellikle bilgisayar başında uzun saatler geçirenlerde iş psikolojisinin daha bozuk olduğu aşikardır.Normal yaşam buhranlarının yanı sıra iş psikolojisinin bozuk olması sebebiyle iş yerinde intihara yeltenen bir kişinin intihar vakkasını iş kazası olarak saymamız gerekir. iş monotonluğu yada baskısı nedeniyle depresyonuda meslek hastalığı olarak saymalıyız.Bence biz iş kazası bildiriminde bulunup raporu hazırlayalım.Gerisi müfettişlerin ve yargının kanaatine kalmış..
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Böyle bakarsak her ölümü ve her hastalığı işe bağlamak mümkün olur.

Trafik kazasını bile iş yerinde stres yaptı kaza ondan oldu deriz vs vs.

Sizce de biraz abartmadık mı?
  11. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    trafik kazasını iş yerinde yada eklentilerinde yaparsa tabiki iş kazası diyeceğiz. Yada maaşını alamadı diye servis aracını hızlı kullanan ve kaza yapana iş kazası demiyecekmiyiz? önemli olan işyerinde olması.. eğer yaptığı işin kazada katkısı varsa iş kazası olarak nitelendirilmeli.
    abarttık mı? bence hayır....
    şu abartılı olurdu;
    çıktığı 15 günlük izninin 6. gününde iş yerinde yangın çıktığını öğrenen müdür havuz başından otele giyinmek için koşarken karşısına çıkan rus turiste çarpmamak için yönünü değiştirmiş bu sırada animasyon ekibi tarafından düzenlenen dart atma yarışmasının içine dalmış ve oyun oynamakta olan alman turistin dartına hedef olmuş ,omzuna saplanan dartın acısıyla kendinden geçip düşme esnasında kapasını masaya çarpıp komaya girmiştir.Ailesi iş verene tazminat,sgk ise rücu davası açmıştır. :)
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Dava açmış ama kazanamamıştır :)

İşyerinde terfi alamayıp sinirlendim ve özel arabamı hızla sürüp kaza yaptım. İşverene dava açıyorum. Sizin yüzünüzden oldu kaza diye :)
  13. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Nedeni ne olursa olsun sigortalının başına gelen her şey iş kazasıdır.
    ama her iş kazasında işveren ceza alacak diye bir şey yok.
  14. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    özel arabanı işyeri istinat duvarları içinde sürüp kaza yapıyorsan iş kazası sayılır. Fakat iş veren tarafından görevlendirilen iş güvenliği uzmanı tarafından verilen iş güvenliği eğitimlerinde fabrika içi araç kullanım hızı 20 olarak belirtilip bu eğitimden sizde geçip sertifika alıp eğitime katıldığınıza karşın tutanağı mahkemeye veren işveren sizden yıktığınız duvarın parasınıda alıp, iş yeri disiplin ve yönetmeliklerine uymayıp diğer işçilerinde canını riske atacak sorumsuz eylemde bulunduğunuzdan sizi tazminatsız olarak kapının önüne koyar.. Dolayısıyla terfi alamayan bence bu yola girmesin daha çok çalışıp terfiyi hak etsin . :)