1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sizce tehlike ve alınması gereken önlemler nelerdir

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 21 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    PANORAMİK FOTO.JPG

mevcut elektrik panolarının bulunduğu oda, gerek uygun mekan olmaması, gerekse panolardaki sayısal değerleri takip ve müdahale amaçlı resimde görüldüğü gibi iç içe yerleşik bir düzen mevcut, böyle bir odada elektrik ile ilgili ne gibi tehlikeler ve çözüm yolları olabilir. özellikle elektriksel bir alan oluşumu, aşırı sıcak ve nem söz konusu, ortamda elektrik veya radyasyon gibi ne tarz bir oluşum söz konusu ve nasıl ölçüm ve iyileştirme yapılabilir

Ekli Dosyalar:

2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar okuyup beğenerek olmaz sadece
    sorularıma cevap istiyorum
    çözüm yolu bulamadım
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Valla Elektrik panolarına yasaklayıcı ve uyarıcı levhaları asmışlar sanki kıyamet kopartıyon.Levha var orda aha gördüm adamlar asmış onu niye görmüyon.:).

Erdem bey bu tip yerlere iyileştirme yapılmaz,çünkü;Elektrik ana güç pano odası ofis olarak kullanılmaz..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2013 ---
    Ya tecrit yada terk et..kontrol önlemlerim.
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    O değilde bu fotoyu sen birleştirmedin demi telefon panaromik çekim yapıyo mu senin yaa :eek: odayı süper çekmişsin tebrik ediyorum :D
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ayhan bey saolsun onun çalışması ben hazıra kondum
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hadi yaa :( tam da senin telefondan almayı düşünüyordum...
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    fatih bey yazdığınız maddeler zaten kaçışı olmayan kriterler
    asıl sormak istediğim şu bu ve buna benzer bir pano odamız daha var
    çalışanlar ortam ile ilgili elektrik akımı ısısı vb den dolayı radyasyona maruz kaldığını ölçüm yapılarak bizim durumumuz ne olacak diye ramak kala bildirimi yaptılar
    böyle bir odada elektriksel bir atmosfermi diyeceğiz artık ne derzi bilemedim dökümanlarda hep elektromanyetik alanlardan bahsediyor oda gsm hattı muhabbeti buna denk gelecek bir çıkar yol bulamadım
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2013 ---
    biz s3 lere terfi edemedik henüz
    talhacığım sen açık arttırmaya devam et bence :D
  8. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ya o da değil de bu odada radyasyon maruziyeti var mıdır ki :rolleyes: bilemedim ben onu :(
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşyeri ofis ve çalışma ortamlarında Ana Güç panoları olmaz koca hortum masanın üzerinde geçmiş gitmiş nereye ne polduğu belli değil adamlar orayı soyunma odası olarakta kullanıyorlardır.hemen yırtmayın kontrol önelemlerini iyileştirmek yerine toplu koruma yöntemlerine yönelin.orda olası bir yangın yada su basması yada elektrik kaçağı toplu ölüm gerçekleşir.Ya ben orda denetim yapsam güvenli bir köşede oturur ağlarım patron belki acırda bana erkan derdin nedir söyle ağlama yapak der bende hemen abi burayı boşaltak allasen derim.
  10. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birde vantilator görüyorum sanırım havalandırma onunla sağlanıyor sadece cidden kablo neden Okadar ayak altında oradan başka Bır yere alınmaz mı böyle bir yer ofis olarak nasıl kullanılabiliyor cidden yangın durumunda kolay tutuşabilecek her şey mevcut ağlamak sanırım tek çözüm en azından orayı bu sekilde kullanmaktan vazgeçerler
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    biz 5 aydır ağlıyoruz tabiri caizse
    ama bizim işveren halimize acımıyor galiba ki
    ağlama yapak demiyor di dese keşke bi dese neler değişecek te
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2013 ---
    aklıma gelen ve işvere yaptırabileceğimi düşündüğüm tabi o da zor bi ihtimal ya
    elektrik panoları ile ....soyunma odası ve çalışma masaları arasına duvar yapılması ve yapılacak lan duvarda büyük bi cam bölme panoları takip etmek için, ortamda ne ısı ne elektriksel alan ne te tehlike kalmaz diye düşünüyorum

lakin buna benzer bir odamız daha var ki orada araya duvar yapabilecek bir alan da yok

sonumuz hayır olur inşallah
  12. serpil havaoğlu Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    84390
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sem OSGB
    Kesinlikle panoların altında yalıtkan paspas olmalı :D:D. Bir de sigara içilmez yazısı iyi olmş. E başka da bişey kalmadı zaten:)
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    elektromanyetik alan ölçümü mü yapılması lazım?
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işte en büyük problemim bu
    nasıl bir ölçüm yada analiz yapılmalı ortamda elektromanyetik alan var diyeceğim ama elektromanyetik deyince gsm sinyalleri adı altındadöküman harici bir döküman da bulamadım
  15. Tüm elektrikli cihazlar elektromanyetik alan oluşturuyor. Sizin yapmanız gereken şüphelendiğinizcihazların insan sağlığına zararlı olabilecek derecede mi eletromanyetik alan oluşturduğunu öğrenmek. Bu nedenle ölçüm yaptırmalısınız. Zaten ölçüm raporunda yasal değerleri aşıyorsa odayı ofis olarak kullanamazsınız şeklinde önerinize yasal bir dayanak bulmuş olacaksınız. Şimdilik ölçüm istemek durumundasınız.

Konu hakkında elektrik mühendisleri odasının güzel bir dokumanı var.
    www.emo.org.tr/ekler/99bb08f940d7461_ek.pdf
  16. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erdem bey Pano muhtemelen sac'tır ve bir şekildede topraklanmıştır. Ancak elektromanyetik alanın çok fazla olmayacağını düşünüyorum araştırmalarım doğrultusunda Ortamda lakin elektriğe dayanıklı lastik eldiven, ayaklarında yalıtılmış ayakkabı veya çizme bulunmalıdır.seyyar aydınlatma sistemlerinde 24/42 volt kullanılmalıdır.

İslak ve nemli yerlerdeki çalışmalarda kablolar ve aletler sudan korunmalıdı(.Pvc kablo kanalları ile korunmalı kablolar)
    Elektrik dağıtım ve güç panoları önüne yalıtkan malzeme konulmalı ve kullanılmalıdı(Paspaslar yani)konuyu araştırmaya ediyorum kazasiz günler
  17. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    emo nun bir yayını vardı işyerlerinde farkında olmadığımız risk elektromanyetik alan maruziyeti diye sanırım emo ya sormak lazım kitabı
  18. serpil havaoğlu Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    84390
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sem OSGB
    Aradığınız şey öyle zannediyorum bu. Elektrikle aşırı içiçe bir ofis olduğu için sağlamlığın tümüyle kontol edilmesi gerekiyor. Bunu elektrik iç tesisatı kontrolüyle sağlayabilirsiniz. En azından güvenli kullanım durumuna gelip gelemeyeceğinden emin olursunuz.

Ekli Dosyalar: