1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Skandal sınav

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erdal Sarıgül tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çalışma Bakanlığı'nın 21 Aralık'ta yaptığı 'iş güvenliği uzmanlığı' sınavı için şok iddia. Bir dershane zincirinin sınavda sorulacak soruları önceden alarak kendi personeline dağıttığı öne sürülüyor.

  [​IMG]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na (ÇSGB) bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nce 21 Aralık 2013'te İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı sınavı gerçekleştirilmiş ve A, B, C kategorilerinde 5 ayrı ilde yapılan sınava yaklaşık 105 bin kişi katılmıştı. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nde oluşturulan bir komisyon tarafından hazırlanan soruların bir dershane zinciri tarafından kendi personeline dağıtıldığı iddia edildi. Sözkonusu dershane zincirinin dershanelerin kapatılmasının gündemde olduğu bugünlerde açıkta kalması muhtemel personelinin mağduriyetini bu şekilde önlemeye çalıştığı ileri sürüldü. Soruların, sınavın uygulamasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) sınavın yapıldığı illerdeki personelince mi yoksa soruları hazırlayan birimlerce mi sızdırıldığı konusu araştırılıyor.

  'DOYGUN MAAŞ' İMKANI

  80 bini aşkın kişinin girdiği İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlık sınavında adaylar A, B ve C kadroları için yarıştı. MEB personelince İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana illerinde gerçekleştirilen sınavlar sonucu başarı düzeyine göre belirlenecek 7 bin 500 aday, kamu personeli olarak istihdam edilecek. A, B ve C olarak risk gruplandırılması yapılan işyerlerinde görev alacak uzmanlar, bu sınavdan sonra edinecekleri belge doğrultusunda çalışabilecek. Çalışma hayatını denetleyen müfettişler, mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunları, teknik öğretmenler, Fen Edebiyat Fakültelerinin fizik-kimya-biyoloji bölümleri mezunları ve üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programlarından mezun olanlar arasından seçiliyor. C sınıfı uzmanların 2-3 bin TL, B sınıfı uzmanların 3-7 bin TL, A sınıfı uzmanların ise 7-15 bin TL arasında maaş aldıkları belirtiliyor. Dönüşümü planlanan dershanelerde çalışan öğretmenleri yüksek maaşlı kadrolara yerleştirmek için sınav sorularını kimlerin sızdırdığı yetkililerce inceleniyor.

  C SINIFI'NA YOĞUN İLGİ

  21 Aralık 2013 Cumartesi günü gerçekleştirilen sınava toplam 104 bin 612 kişi başvuru yaptı. Başvurulardan 16 bin 403'ü A ve B sınıfı uzmanlık için oldu. Sınava en fazla başvuru 79 bin 565 ile C sınıfı uzmanlıkta yaşanırken, en az başvuru ise 8 bin 644 kişiyle iş yeri hekimliğinde gerçekleşti. Birinci gruptaki İşyeri Hekimliği branşında 6 bin 843 kişi sınava girerken, C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına ise 57 bin 560 kişinin katıldığı öğrenildi. B sınıfına 6 bin 112, A sınıfına ise 9 bin 568 kişinin girdiği kaydedildi.

  http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/skandal-sinav-02.01.2014-599825?ref=manset-5
 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  sınav sonrası soruların çalındığı haberlerini daha ne kadar duyacağız acaba
  emeğe saygı diye bir şey kalmadı
 3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  İddianın ispatlanması gerek ki mevcut A sınıfları sırf sınav iptal olsun diye bu işin peşini bırakmaz... :)
 4. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  İddia ispat edilirse, sadece o dershane personeli olan kişilerin sınavlarının iptal edilmesi gerekir. Bu sınava hazırlanmak için yılık iznimi bile bu sınav öncesinde kullandım.
 5. gürkan canan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  üniversite sınavındada da sorular çalınıp dağıtılmıştı tüm üniversite sınavı iptal mı oldu? tespit edilenler iptal edilir. Bu ülkede milli eğitimin sınav yapması kesinlikle yasaklanmalı, tarihinde hiçbir sınavı problemsiz yapamamıştır, ya soruları yanlıştır, ya şaibelidir mutlaka bir sorun vardır.
 6. Serdar Günay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hiç kimsenin işine gelmez bu sınav iptal olmaz tükürülen yalanmaz. OSGB ler bu işleri sevmedi amma işlerine gelmiyosa yapmasınlar bu işleri en azından A sınıfı mufettiş emeklisi üstatlarımız açtıkları OSGB lerde piyasada sayısı artmış ve işsiz İSG Uzmanlarını daha ucuza kapatacaksınız. pardon daha ucuza kapanıyordu zaten daha daha ucuza demek daha makul.
 7. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Bence sınavın iptalini isteyen çevrelerin dedikodusudur.
 8. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Mevcut A sınıflarının spekülasyonudur. Varsada böyle bi olay yapanlarda onlardır. Bu işi gündeme getirende onlar. Paranın yüzü sıcak rant elden gidiyor
 9. Mehlika ÖĞÜT NAZLI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44766
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  SADEM OSGB
  Cemaat akp hesaplaşması iş güvenliğine de sıçradı,sınav iptal olmaz sadece eğitim kurumu tespit edilir.Bakanlık bu işten sıyrılmanın yollarını arayacaktır.
 10. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tebrikler. bunuda cemaate yamadınız pratikçe çözdünüzya olayı.
 11. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Böyle bir durum varsa kesin yine cemaata yükleyeceklerdir. Son bir kaç yılın şamar oğlanı oldu cemaat. Ne cemaatmış yahu dağdaki Cemil Bayık bile ne olsa cemaat yapmıştır diyor.
 12. Mehlika ÖĞÜT NAZLI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44766
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  SADEM OSGB
  Mustafa bey,
  İyi okursanız cemaate filan yamamadım,tam tersi akp nin hamlesi bu gazate haberinin veriliş şeklini okursanız daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum.
 13. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şekli şemali yok kardeşim Asınıfı uzmanların rant kapısının kapanmasından kaynaklı son çırpınışlar. Ne cemaat ne Akp ne Chp
 14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Cemaatin adı çıkmış dokuza, inmez sekize.
 15. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Yuh olsun burayada cemaati bulaştırdılar ya. Dağdaki Cemil Bayık bile her şeye cemaat yapmıştır dedikten sonra...
 16. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Antalya
  Sertifika Numarası:
  38443
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KAMU-05070785451
  Daha neler duyacağız,nelere inandırılmak zorunda kalacağız..Tam bir Cahiliye dönemini yaşıyoruz..hırsızlık,yala dolan,iftira.sonumuz hayr olur inşaallah..
 17. Neden HIRSIZ haberleri beni şaşırtmıyor artık...!!!
 18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba Yeni Gün!

  2011 yılında şantiyelerde mühendislik ve idareci olarak çalışma hayatının yerini İSG sorumlusu olarak yapılan çalışmalarım almıştı.O dönemde proje müdürmüzle A sınıfı arıyoduk yasa gereği (İş Kanunu) ama bulamıyorduk.2012-2013 uzman olarak çalışmalarımıza devam ettik OSGBlerde A yada B sınıfı yine bulamıyorduk yada bulmuştuk ciddi paralar verdik ve biz bu tatlı,yaşlı sınavsız B ve A olan dinazorlara çalıştık 2 yıl boyunca,onlar yedi biz uzmanlık yaptık çok çalıştık sadece.Fakat bu yıllar içinde bizler bas bas bağırdık piyasada A ve B yok varsada yaşlı ve işi bilmiyorlar diye ve çoğu devlet içinden gelen benim adamım diye torpillenmiş kişilerdi.Şimdilerde torba yasayla bu yalnışı düzeltiler yükseltme sınavları yapmışlardı.Beraberinde böyle bir haberin yapılmasının izahate yok.

  A sınıflarının ne rantı ne de kazandıkları paraları yiyecek ne güçleri var nede halleri.Devletimiz ham ruhlu,himmeti milleti olmayan hizmet kültüründen yoksun devlet olduğunun hatta büyük türkiye olduklarını bilmeyen siyaset torpili ile bir yerlere gelmiş bir yığın insanın olduğu adeta bir ölü evine dönmüştür.diğer kanun ve çalışmalarda olduğu gibi yine 6331 sayılı isg kanunu, hem sosyal hemde iş hayatımıza düzen getirecek bebeği bile emeklemeden öldürdüler ve cesedini çiğnemek için elinden gelen yapılmaktadır.Bu devletin değil devletin liyakat ve her şeyin sınavla halledileceğine inanan hafızasındaki yoksunluktan kaynaklanmaktadır.

  Peki bu skandal haber doğru mu sizce,hepimiz bunun cevabını kendi içimizde sorgulamaya başladık bile.Eğer doğru bile olsa artık normal gelmekte bana.Çünkü alıştık biz uçurumlarda yaşamaya.Siyaset ile devlet içinde tabiri caizse demir atmış ölü evin ağlayanları ve başındaki brokrasi suçluları onlardır.Denetleyemediğiniz OSGB ler kalite ve hizmet dışı çalışıyorlar haberleri yok,bünyelerine işini bilen insanları dışlıyorlar ve yeni arkadaşları adeta kasap gibi canice kullanıp yasal olmayan işler yaptırıyorlar yada bilmedikleri yöntemlerle kopyala yapıltır risk analizleri yaptırıyorlar.Yanlarına Almışlarlar A yada B olduğunu iddea eden kalpazanları otururlar sacede ahkam keserler ve öoğu devlet memurluğundan tahliye olmuş kanalizasyon dışı varlıklar.

  Ey devletim Denetim önce sağlam iradelerde başlar,Gözetim sağlam inançla olur.Baş hasta vucut sağlam,seni ayakta tutan bu vucut bir gün yıkılırsa başta gider vucutta.

  Artık bu ülkede para kazanmanın değil mesleki etik ilkelerine bağlı ideal insanların kendilerini adıyacak bireylerin olmalı.

  Skandal aslında Kanun maddelerine uymayan sınavsız torpille yaşlı dedeleri A ve B sertifikalarını dağıtmaya başlanılması ile start almıştı.

  Sevgiyle kalın,
 19. @Bianegro ağlanacak halimize gülüyoruz di mi ne acı ,ne acııı...
 20. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik
  ben..yaşanmışların farkında değilim olacakların..garanti terapi gülmemekten kendimi alamıyorum