1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Skandal !!!

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Emre Yiğitarslan tarafından 10 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Sınavı’nda skandal çıktı. C Sınıfı İş Güvenliği Sınavı’nda 30 yanlış soru olduğu iddiasıyla inceleme başlatıldı.

Sınava giren çok sayıda kişi sınavların iptal edilmesi için başvuru yaptı. İddiaları incelenme heyeti, soruların hatalı olduğunu rapor etti. Sınava bazı adayların yerine başkalarının da girdiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.
    2014’TE BAŞLAYACAKTI
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2014 yılında başlamak üzere 1.5 milyon işyeri için iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirdi. Ancak uzman yetersizliği ve iş yerlerinin hazırlıksız olması nedeniyle bu zorunluluk 6 ay ertelendi. Oluşan uzman eksikliğinin giderilmesi için de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı’nca 3 ayda bir İş Güvenliği sınavı yapılmasına karar verildi.
    SINAV SKANDALLA BAŞLADI
    Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı, 18 Ağustos 2013 tarihinde sınav yaptı. Bakanlıklarda daha önce çalışan A Kalite İş Güvenliği Uzmanı kişilerce hazırlanan sorularda 30’unun yanlış ve hatalı olduğu iddia edildi. Sınava giren çok sayıda kişi Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı’na sınavın iptal edilmesi için başvuru yaptı. Aynı kişiler sınavın incelenmesi için de Milli Eğitim Bakanlığı’na dilekçe verdi.
    ‘A Sertifikası’ alacaklar
    İŞ güvenliği uzmanı olabilmek için önce C sınıfı belge alınması gerekiyor. Bu belgeye sahip uzmanlar, 3 yıllık bir çalışmanın ardından yeni bir sınavla önce B sınıfı ardından da A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikası sahibi olabiliyor. 50 kişiden fazla işçi çalıştıran ve faaliyet alanı riskli olan iş yerleri A sınıfı sertifika sahibi uzman bulundurması zorunlu. A sınıfı sertifika alan bir uzman aylık ortalama 50 bin lirayla iş başı yapıyor.

10 eylül 2013
    http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24677518.asp
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hatalı Sorudan bir şey çıkacağını sanmam ama sınavda başkasının yerine girme iddiası ciddi. Gerçi kaynak Hürriyet Gazatesi olunca haberin doğruluğundan şüphe duymamak mümkün değil. İzleyip bakalım. A sınıfı için sınav tekrar edilebilir.
  3. yaşarsalur İSGforum Üyesi

ben bu sınavdan kaldım ve hakkım yandı ama objektif bakmam gerekirse bu sınav iptal olmaz ufak çıkan çatlak seslerde susturulur kapanır olay.
  4. Bakalım ÇSGB bu habere ne diyecek...
  5. yaşarsalur İSGforum Üyesi

ne dicek arıcak myneti haberi kaldır diyecek
  6. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    Bu haberden sonra uzman olmak isteyen artacak demektir malum ayda 50 bin tl diyor
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    A sınıfları o parayı alıyor zaten. Hatta birden çok yerin sorumluluğunu alarak 200-300 bin tl alanlar biliniyor
  8. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    50 000 TL rakamı pek abartılı olmuş ya!

A sınıfı sınavında iptal edilen soru sayısı 22 diye duydum. Doğru mudur?
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Abartılı filan değil, rakam az bile.. o yüzden devlet süreci hızlandırmaya çabalıyor. Kendi aralarında bir tür saadet zinciri kurmuşlardı.
  10. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman bizim şirketteki A sınıfı abimiz zinciri kaçırmış, veya hiç çaktırmıyor ;)
  11. yaşarsalur İSGforum Üyesi

o rakamlar sallama ilk zamanlar evet kazanıyo olabilirler şimdi 10 bin kazanırlar daha fazlasını sanmıyorum
  12. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    A sınıfı sorumluluk alıyorsa helal olsun denir genelde suya sabuna dokunmadan çalışmayı tercih ediyorlar diye biliyorum
  13. kısa yoldan para kazanma hissi :)

arkadaşlar hep aynı şeyi söylüyoruz "MEB sınavları türkçe hazırlasın anadilde eğitim hakkımız elimizden alınmasın "
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    A sınıfı sayısı henüz artmadı. Eski A sınıflarının tümü bakanlık soyluydu. Şirketlerin başka bağlantılarını da sağlarlardı. B sınıflarına 3 yıl A sınıfı vererek bu kastı kırmaya çalışıyor hükümet. Sizdeki A, B'den A olmuş olabilir.
  15. Alihan DAĞHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82213
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
    Haberin manşeti c sınavında 30 soru iptal, içine bakıyorsun 30 soru iptali için inceleme başlatıldı.Kim başlattı neyi başlattı açıklama yok,Sınava başkalarının yerine girenler
    varmış bu kadar kolay mı, aksi iptal edilmezse ne yapacaklar ne diyecekler,şöyle demiş olsalardı, Sınava girenler tarafından gerekse diğer ilgili kişilerce sınav sorularının karışık ve anlaması zor sorular olduğu dolaysıyla daha fazla sorunun iptal edilmesi ,sınav komisyonunun kendisine çeki düzen vermesi gerektiği vb. yazılmalıydı diye düşünüyorum.
  16. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  17. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    En azindan sinavin nasil bir sinav oldugu hakkinda insanlar bilgi sahibi olurlar. Sikintili sorularin ortadan kalkmasi acisindan iyi bundan sonraki sinavlarda bizim yasadigimizi yasamaz arkadaskalarimiz insallah.
  18. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Abartma ne 50 si çüş benim annem A sınıfı çoşmayın en kralı 30 bin Tl alıyor saatlik ücreti belli 130 tl.
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bizimde 75 bin alan 3 iş yeri bağlayan A tanıdığımız var.. daha kibar üsluplar kullanalım
  20. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum: