1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Smat uygulamaları-tofaş

Konusu 'İyi Uygulamalar' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 17 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    kısa sunum

Ekli Dosyalar:

2. erciyes038 İSGforum Üyesi

Ersin Bey bende bir otomotiv bakım- onarım servisinde hem servis şefi hemde iş güvenliğine bakıyorum.İş güvenliğinde henüz yeniyim.Özellikle boya-kaporta atölyeleri için neler yapmalıyım?Risk analizi yapmaya başladım.İşletme geneli -boya kaporta ve mekanik atölyeleri için ayrı ayrıda yapmayı planlıyorum.Siz ne dersiniz?
  3. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sunum içindeki 2 form - faydalı olabilirr.

Ekli Dosyalar:

4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bakım,kaporta,boya,yedek parça deposu,ofisler,yıkama bölümü,servis dışı ve içine araç giriş çıkışları,araç kaldırma liftleri,tertip-düzen,portatif elektrikli cihazlar,zemin,yere dökülen sıvılar,yağlar,kompresör,elektrik kabloları,kesme-taşlama-kaynak-sökme-takma-elle taşıma,kaldırma işleri,makina ve aletlerden kaynaklanan tehlikeler, sıcak motora elleme-motor çalışırken yapılan işlemler(hareketli parçalar),radyatör kapağını kontrolsüz açma basınçlı sıcak sıvı ile cilt teması sonucu yanık, yağlar,antifriz,hidrolik,akü asidi,fren balataları(asbest) ve kulanılan diğer kimyasallarla temas,sürekli ayakta çalışma,kişisel koruyucu donanımları kullanmama,ufak kriko ile çalışma ,araç altında çalışma,basınçlı hava sistemleri,egzoz gazları,kaynak işlemleri,ergonomik olmayan çalışma şekilleri,alevlenebilir çözücüler,boya,yapıştırıcıların kullanımı ve depolanması,sigara içilmesi,iş kıyafetlerinin yağlanması ,yağlı üstübülerin ortamda olması(kendiliğinden tutuşabilir),yangın riski olan akaryakıt,akaryakıtın araçtan ağızla çekilmesi ve temizlik maddesi olarak kullanılması,elektrikli aletler ve kaynak,taşlama işlemlerinde kıvılcım tehlikeleri,atıkların yetkili bertaraf firmalarına verilmemesi,sabotaj ,müşterilerin psikolojik ve fiziksel şiddet uygulaması,gürültü çıkaran iş ve işlemler,termal konfor şartları,aydınlatma,boyahane çalışanlara sağlık yönünden özel önem verilmesi,el aletlerinin kullanıma uygun ve bakımlı olması,...........................
  5. erciyes038 İSGforum Üyesi

çok teşekkürler
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Risk değerlendirmesi için çok güzel şeyler çıkabilir. Benim de aklıma çok fazla şey geliyor. Mesela cadde üzeri bir bakım atölyesi ise dışarıdan arızalı bir aracın duramayıp işyerine girmesi, acemi bir şoförün servis elemanını araçla yaralaması, yanlış model yedek parça kullanımı vb. vb.
  7. Canan Soylu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba,
    Oto sanayi sitesinde bir çok küçük iş yerine risk analizi yapacağım. Çoğu kaporta, boyama,bakım yapıyor. Risk analizi için fotoğraflarını çektim, nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair araştırma da yaptım. Eğer elinizde yapılmış risk analizi varsa paylaşmanızı rica ederim. Böylece kaçırmış olduğum noktaları daha kolay görebilirim diye düşünüyorum. Teşekkürler.
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    güzel uygulama,faydalı oluyor.