1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Snapbrake adlı ürün

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 3 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Sensörlü makineler, iş kazalarını engelleyecek
  [​IMG]

  GÖKMEN KÖSE - İSTANBUL
  28 Eylül 2014, Pazar
  Türkiye’de her gün ortalama 172 iş kazası meydana geliyor. Yaklaşık 8 dakikada bir meydana gelen iş kazalarında ise ortalama dört işçi hayatını kaybederken, altı işçi ise sürekli olarak iş göremez duruma düşüyor.


  Kaza sonucu iş göremez duruma gelenlerden birçoğu ise uzuvlarını kaybediyor. Snapbrake iş güvenliği sistemlerinin geliştirdiği bir yazılım, insanların makine bıçağı gibi kazaya sebep olacak bir alana temas ettiklerinde ya da etmeden hemen evvel devreye girip bıçağı durduruyor. Böylelikle muhtemel bir uzuv kaybını engellemiş oluyor.

  Tüyap’ta dün açılan ağaç işleme makinelerinin sergilendiği ‘İntermob fuarı’nda tanıtılan sistem, Türkiye’de ilk defa uygulanıyor. Bu sistem sayesinde makinenin istenilen alanı sensör haline getirilip herhangi bir insanın teması halinde makinenin kendini durdurması sağlanıyor. Ağaç sanayii için makine üreten Mızrak ve Ayza Mızrak Makine şirketlerinin ürünlerine entegre edilen sistem sayesinde, makine başında çalışan işçinin testereye teması halinde sensör, uzvu algılıyor ve bıçağı durduruyor. Böylece işçi belki de sadece birkaç sıyrık ile muhtemel kazayı atlatmış oluyor. Bu sistemin kullanım alanının sadece ağaç sanayii olmadığını söyleyen Snapbrake, iş güvenliği sistemleri kurucusu Ferhat Özpınar; metal işleme makineleri, boyama makineleri, tekstil makineleri, iş makineleri gibi birçok sektörde tasarladıkları yazılımın kullanılabileceğini belirtti. Makine yapıldıktan sonra sistemin kurulduğunu aktaran Özpınar, “Elektronik bir düzenek. Yazılım programı var. İstenilen her alanda canlı dokuları algılayabiliyor.” dedi. Makineye ellerini kaptırarak uzvunu kaybeden binlerce işçinin olduğu bilgisini veren Özpınar, “Bu kazaların devlete maliyeti tazminatlar, hastane masrafları ve diğer giderlerin toplamı olarak 2,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Ama daha da önemlisi birçok insan bu kazalardan sonra uzuvsuz kalıyor, iş yapamıyor ve hayatı kararıyor.” ifadelerini kullandı. Snapbrake’in daha yeni bir sistem olduğunu aktaran Özpınar, “Patentini aldık. Diğer kalan eksiklerimizi de tamamlayarak şirketimizin sektöre dahil olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu. Özpınar ilk olarak hedeflerinin Türkiye’deki kullanımda olan ikinci el makinelere bu sistemi entegre etmek olduğunu ifade etti.
  http://www.zaman.com.tr/ekonomi_sensorlu-makineler-is-kazalarini-engelleyecek_2247098.html#
  http://snapbrake.com/?page_id=91
 2. Levent ACAR İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  119959
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Herhangibir OSGB
  ürün hakkında bilgisi olanlar burada paylaşabilir mi .
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  daha önce videolarını izlemiştim.
  çok önemli bir gelişme, özellikle orman ürünleriyle ve ahşapla ilgilenen işletmeler için
 4. Ramazan ÇINAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Örnek

  Ekli Dosyalar:

 5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  İşte iş güvenliği adına yapılan bu tür çalışmalar çok hoşuma gidiyor.
  Bunun devlet tarafından da mevzuat ile zorunlu hale getirilmesi gerekmekte.
  Şimdiden söyleyeyim. " Aman bu çok para, herkes bunu alamayacak, parası olmayan iş yapmasın mı?" diyecek arkadaşlarıma hitaben;
  Sizin parmağınızın fiyatı ne kadar? diye de sormak isterim.

  Konu ile ilgili, sistemin nasıl çalıştığını anlatan videoları da ekledim. İsteyen izleyebilir ve şimdiden RD'lerine bunu da ekleyebilirler.. 6. Levent ACAR İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  119959
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Herhangibir OSGB
  Sait bey sizin bahsettiğiniz ürün ile snapbrake aynı ürün değil sanırsam.
 7. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Sait Bey'in iletisindeki videoalarda bulunan koruma sistemi ile başlıkta adı geçen Snapbrake arasında sağladıkları koruma bakımından çok büyük fark var. Her iki sistemin çalışması izlendiğinde diğerinin(SawStop) yanında Snapbrake'nin esamesi bile okunmaz. :)
 8. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10359
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar firma ile görüştüm. Akbant pres, hidrolik pres, planya makinası, daire testere gibi çeşitli makinalarda uygulamaları mevcut. Sistem makinanın kumanda paneli üzerine kurulmaktadır. Panel üzerinden giden komut ile makinanın durması sağlanır. Ben rica ettim bu konu ile ilgili görüşmeye gelecekler. Firma üzerinde keşif yapıp ilgili makinalara yapılması konusunda öneri sunup, sistem hakkında bilgilendirme yapılacak. Bence çok güzel bir uygulama değerlendirmekte fayda var. Hiç olmazsa bu konuda bilgilendirme ve tanıtım yapıldığına dair çalışmamızı deftere yazabiliriz.
 10. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10359
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar Ben İnegöl'de bir firmada İSG uzmanıyım ve Mühendis olarak çalışıyorum.Bugün daire testere makinemize kurdurduk.10 gün deneyeceğiz makinenin çalışmasında sıkıntı olup olmadığına bakacağız.
  Firma iddialı referansları da güzel Doğtaş,Sürtaş,Doxa,Kelebek Mobilya, firmaları.