1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Soğuk havalarda iş kazalarına dikkat

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği uzmanları, soğuk kış şartlarında işyerlerinde yaşanan kazalara karşı işverenleri uyarıyor. İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, kışaylarında havaların soğumasıyla işçilerde üşümeyle meydana gelen konsantrasyon bozukluğu ve dikkat dağılmasının iş kazalarındaki artışa sebebiyet verdiğine dikkat çekti.
  haber.jpg
  Havaların soğumasıyla üşümeden meydana gelebilecek fiziksel zaafların iş kazalarına davetiyeçıkardığını hatırlatan İş Güvenliği Uzmanı Hülya Varlık, termal şartların 18 derecenin altına düştüğü ortamlarda fiziksel aktivite yoğunluğu ne kadar yüksek olursa olsun vücudun ısı düzenini etkilediğini belirterek, “Dikkat gerektiren ve monotonluk arz eden işlerde konsantrasyonu olumsuz yönde etkilemektedir” dedi.

  Özellikle hassasiyet gerektiren operasyonlarda parmakların uç bölgelerinde soğuktan kaynaklı hassasiyet azalışının hatalara neden olduğunun altını çizen Hülya Varlık, aşırı soğuklarda ağır işler yapmanın kalp krizini tetiklediğine vurgu yaptı. Çalışma yerlerindeki hava koşulları efektif hava sıcaklıklarına göre değerlendirilmelisinin önemine değinen Varlık; efektif hava sıcaklığının havadaki nem oranı, hava hareketi ve ortam sıcaklığının etkisi altında çalışanın hissettiği sıcaklık olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Bu sıcaklığın ağır işlerde 15-16, oturarak yapılan işlerde 19, ayakta yapılan işlerde 17, ağır bedensel işlerde 12, bürolarda 20, laboratuvar ortamında 18 derece olmalıdır. İşletme, işin ortamına göre efektif sıcaklığını sağlamalı ve gerekli tedbirleri almalıdır.”

  ÖNLEM İŞLETMENİN KURULUŞUNDA BAŞLAMALI
  İşletmenin kuruluş aşamasından itibaren yapılacak işin özelliğine göre yalıtım ve ısıtma sistemlerininsağlanmasının önemli olduğunun altına çizen Hülya Varlık, “Fabrika daha kurulurken çatı ve kuzeye bakan duvar yalıtılmalıdır. Fabrikanın ısıtma düzeyini yörenin, iklim koşulları, içinde bulunan mevsim, yapının tipi, yapılan işin gerektirdiği kas çalışması, üretim süreci ve işçilerin giyinme alışkanlıkları belirlenmelidir”diye konuştu.

  Uygun bir ısıtma sistemiyle işyerinin istenen düzeyde ısıtılmasının önemli olduğunu söyleyen Varlık, “Isıtıcılar, havalandırma deliklerinden ve pencerelerden gelen havanın, içeride çalışanlara gelmedenönce ısıtılmasını sağlayacak biçimde yerleştirilmelidir. İşçilerin üzerinde çalıştıkları yer döşemesi, uygunbir malzeme ile kaplatılarak, yerden gelebilecek soğuğun etkisi azaltılmalıdır” şeklinde konuştu.

  İşçilere soğuğa karşı uygun giysiler verilmesinin işçilerde alınacak önlemlerin başında geldiğini ifade eden Varlık, sözlerini şu cümleyle tamamladı: “Kullanılacak baretlerin içi kulakları, alnı ve hatta gerekirse ağzı da kapatabilecek türde kapşonlu, miflonlu olmalıdır. Kullanılan iş eldivenleri ise soğuğa karşı uygunyalıtımı sağlayabilmelidir.”
  Kaynak: IHA