1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Solventlerden kullanıldığı çekilen aspiratörden geçerken patlamaya sebep olabilir. ne yapmalıyız:?

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Gökhan Koçak tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Gökhan Koçak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Arkadaşlar merhaba bi sorum olacak. Boya üretimi yapan bir tesisin çevre görevlisiyim. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü karıştırıcılar üzerine davlumbaz yaptırmamızı söyledi. (Uçucu organik bileşiklerin toplanması için)
  İSG açısından baktığımız da bu uçucu gazlar havadan ağır olduğu için havalandırmanın alt seviyeden olması gerekir. Ayrıcs çok miktarda toluen ve diğer solventlerden kullanıldığı çekilen aspiratörden geçerken patlamaya sebep olabilir. Ne yapmalıyız:?
  Teşekkürler.
 2. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  patlamaya sebep olacak gazların öncelikle ya sıkışması ve basınca maruz kalması gerekir ya da patlama yoğunluğuna gelmesi ve bir dış etkenin ( ateş kıvılcım sürtünme vs.. ) müdahelesi sonucu patlar. Yeraltı madenlerinde yeraltı galerilerinde sürekli bir hava sirkülesi vardır ve sürekli ölçümler yapılır o patlama veya zarar verici yüzdesine gelmemesi için. Aspiratörünüz çalıştığı sürece sorun çıkmayacağı kesin ama elektrik kesintisi vs.. durumlarında hemen devreye girecek için bir jeneratör ile ek önlem alabilirsiniz. Sonuç olarak bir gaz patlama yoğunluğuna ulaşmadan patlamaz o solvent gazının patlama yanma vs.. zarar verici sınırını araştırın.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ocak 2013 ---
 3. Gökhan Koçak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  En düşük olan %1.1 patlama sınrında bu rakam bana çok düşük geldi o yüzden aspiratörün sıkıntı yaratabileceğinden korkuyorum. Cebri bacanın ortamdan çektiğii havayı motora uğramadan atmosfere verirsek sıkıntı olmaz gibi duruyor.
 4. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  solvent gazların cinsini yazarsan belki ona uygun sistemler veya başka yöntemler vardır. Mesela ortama daha ağır zararsız bir gaz verirsen ne bileyim CO 2 gibi belki yüksek basınc alcak basınc uzaklastırırsın