1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Soma: akciğer hastalığına yakalanan işçiler işten atıldı!

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 3 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Soma’da faaliyet gösteren İmbat Madencilik’te yeraltında çalışmaktan akciğer rahatsızlığına yakalanan işçiler işten çıkarıldıklarını söyledi. Şirket yetkilisi, işçilerin psikolojik nedenlerle kendi istekleriyle işten ayrıldığını öne sürdü. İşçiler tepkili
  [​IMG]

  Soma Eynez’de faaliyet gösteren İmbat Madencilik’te, uzun yıllar yeraltında çalışmaktan ötürü akciğer hastalığına yakalanan işçiler işten çıkarıldı. Şirket, işçilerin psikolojik sorunlar yaşadıkları için kendi istekleriyle ayrıldıklarını öne sürdü. İşçiler ise tepkili: “Bizi yıllarca çalıştırıp hastalanınca da bir kenara atıyorlar.”

  ‘Çalıştırsalar çalışırdım’

  İmbat Madencilik’te 2008 yılından bu yana çalıştığını söyleyen ve daha önce hiç akciğerlerinden kaynaklı bir rahatsızlık yaşamadığını belirten Hüseyin Satıcı, 18 Haziran’da bir grup arkadaşıyla birlikte işsiz kaldı. Satıcı, “Şirkette her yıl periyodik muayene yapılır. Bu yıl da mayıs ayında muayene yapıldı. Benim çekilen akciğer filmimde sorun tespit edildi. Hastaneye gönderildim. Orada yapılan muayenelerde de bronşite yakalandığım ve düzelme olmayacağı belirtilerek, ‘Yeraltında çalışamaz‘ raporu verildi. Bu rapor üzerine işten çıkarıldım. Çalıştırsalar çalışırdım, kendimi iyi hissediyorum” dedi.

  ‘Yerüstünde çalıştırsınlar’

  İmbat Madencilik’te 9 yıldır çalışan Hüseyin Porsuk ise “Daha önce hiç sorunum yoktu ama mayıs ayında son yapılan muayenede akciğerimden rahatsız olduğum söylendi. ‘Yeraltında çalışamaz’ raporu verdiler. Şirketten 18 Haziran’da yöneticiler çağırdı. İşyerinden çıkışımı vereceklerini söylediler. Şoktaydım, yerüstünde iş verirler düşüncesiyle tatlılıkla ayrılmak için önüme uzatılan kâğıtları imzaladım. Tazminatımın diğer arkadaşlar gibi 4 ayrı taksit halinde ödenmesini de kabul ettim. Tek isteğim beni yeraltına sokmayacaklarsa, bari yerüstünde görevlendirmeleri. 2 çocuğum var, biri de yolda. İşsiz kalırsam onlara bakamam. Buralarda başka sigortalı iş imkânı yok” şeklinde konuştu.

  ‘Kendi istekleriyle ayrıldılar’

  Konuyla ilgili görüştüğümüz İmbat Madencilik’ten kendisini Personel Şefi olarak tanıtan ve soy ismini vermeyen Erdinç adlı kişi ise iddiaları reddetti. Yetkili, şirketin, hiçbir çalışanın görevine son vermediğini iddia etti. Personel Şefi, 6 ayda bir şirkette periyodik muayeneler yapıldığını belirterek, mayıs ayında yapılan muayene sonucunda haziran ayında sadece şirketten 4 çalışanın kendi istekleriyle, psikolojik nedenlerle çalışamayacaklarını belirterek ayrıldıklarını öne sürdü.

  ‘Denetimden kaçmak için’

  Çalışanlarla görüşen iş hukukçusu avukat Mehmet Ümit Erdem, şirketin sıkı denetimden ve yaptırımlardan kaçmak için çalışanları, meslek hastalığı nedeniyle değil kendi istekleriyle psikolojik nedenlerle işten ayrılmış olarak gösterdiğini söyledi. Erdem buna karşı yasal girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

  Çalışanlar tepkili: İş durdurabiliriz

  İmbat Madencilik’te çalışmaya devam eden T. adlı çalışan, şirkette çalışan tüm maden işçilerinin arkadaşlarının bu şekilde işten ayrılmaya zorlanmasının huzursuzluğunu yaşadığını söyledi. T. şunları kaydetti: “İmbat Madencilik bu tür uygulamaları her sene yapıyor. Şirket bizleri yıllarca çalıştırıp hasta olunca bir kenara atıyor. Yapılan muayenelerin ardından bir grup arkadaş çıkarıldı, bir kısmı da bekletiliyor. Bizler ilkokul mezunuyuz, haklarımızı bilmediğimizden bunlara ses çıkartamıyorduk, ancak 13 Mayıs’tan sonra gözümüz açıldı. Arkadaşlarımızın başına gelenin yarın bizim de başımıza geleceğinin bilincindeyiz. Yasaya göre işten çıkarılmamaları, yetkililerin onlara yerüstünde iş göstermeleri gerek. Meslek hastalığı nedeniyle de aylık almaları lazım. Arkadaşlarımıza yapılanları kabullenmeyeceğiz, yarın öbür gün İmbat Madencilik’te iş durdurabiliriz” şeklinde konuştu.

  Durumunu saklayan işçiler var

  Bir çalışanın da işten çıkmaya zorlanmamak için astıma yakalandığına dair hastane raporunu gizlediğini söylendiği İmbat Madencilik’te diğer yandan çalışanların bu benzer sıkıntılar nedeniyle üyeleri oldukları Türk Maden-İş sendikasından ayrılarak DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’e yoğun şekilde geçiş yaptıkları bilgisi edinildi. Dev Maden-Sen’in örgütlenme faaliyetlerinden haberdar olan şirket yetkililerinin ise DİSK örgütlenmesinde ön planda yer alan maden işçilerini çağırarak ifade alıp, korkutmaya çalıştığı öğrenildi.

  İmbat Madencilik, 5 bin 200 çalışanıyla Soma’nın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Şirketin işlettiği ocak, resmi rakamlara göre 301 işçinin öldüğü Soma Madencilik’e ait Eynez ocağının hemen üstündeki bölgede yer alıyor.

  Haber: H. Burak Öz

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   82,8 KB
   Görüntüleme:
   1.302