1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Soma başarılarımıza(!) gölge düşürdü

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 17 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Soma başarılarımıza gölge düşürdü'  Bakanlığı boyunca gerçekleşen iş cinayetlerinde hiçbir sorumluluk üstlenmeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma katliamıyla ilgili skandal açıklamalarda bulundu. Çelik yaptığı açıklamada, "Soma faciası, başarılarımıza gölge düşürdü" dedi  • [​IMG]  Bakanlığı boyunca gerçekleşen sayısız iş cinayetlerine karşın sorumluluk üstlenmeyen, Soma katliamının yaşanmasından günler sonra Soma'ya giden Bakan Faruk Çelik, yaptığı açıklamada, "Türkiye iş sağlığı güvenliğinde son derece olumlu bir seyir içindeydi ama Soma olayı, 301 şehidimiz, gerçekten bizim bu alandaki tüm başarılarımızı gölgeledi. Bunu açıkça ifade ediyorum" dedi.

  soL'da yer alan habere göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Torun Center inşaatında yaşanan iş cinayetinin ardından kendisi hakkında yaptığı "istifa" çağrısıyla ilgili de konuşan Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı, siyasette ve bürokraside başarısız olanın gideceğini, bu sebeple istifa etmesi gereken kişinin Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söyledi.

  'SOMA BAŞARILARI GÖLGELEDİ'
  Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "İş cinayetlerinde Avrupa'nın birincisiyiz, dünyanın da üçüncüsüyüz. İnsanın açıkça, vahşi kapitalizme teslim edilip, ölüme mahkûm edildiği bir süreci yaşıyoruz" sözlerini de hatırlatan Bakan Çelik, bunların hepsinin kulaktan dolma bilgiler olduğunu öne sürdü.

  "Türkiye iş sağlığı güvenliğinde son derece olumlu bir seyir içindeydi ama Soma olayı, 301 şehidimiz, gerçekten bizim bu alandaki tüm başarılarımızı gölgeledi. Bunu açıkça ifade ediyorum" diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "O güne kadar 100 bin işçide 6 işçi hayatını kaybediyordu. Yani 16 işçi 100 bin işçide hayatını kaybederken 6 işçi hayatını kaybetmeye başladı. Oraya kadar çektik. Neredeyse AB ortalamasına, 27 ülkenin ortalamasına yaklaştık. Orada 100 bin işçide 4 işçi hayatını kaybediyor. Yılda 4 işçi hayatını kaybediyor. Türkiye'de ise 6 işçi hayatını kaybediyordu. Neresi Avrupa'da birinciyiz? Ezbere konuşuyorsunuz ama Soma olayı gerçekten yüreğimizi yaktı. Soma olayı bütün bu başarıları gölgeleyecek bir olaydı. Bunu ayrıca masaya yatırmak gerekiyor. Ben açıkça onu defalarca söyledim; 'burada üretim zorlaması var' yani 2017 yılında üretilmesi gereken 15 milyon ton kömür 2014 yılında üretilmiş. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Böyle bir üretimde meydana gelebilecek iş yoğunluğunu düşünebiliyor musunuz? Bu son derece sıkıntılı bir durum. Onun için de bunu haykırıyorum, ifade ediyorum. Çünkü 301 kişinin hayatını kaybetmesi tüm bizim bu iyi gidişatımızı, olumlu gidişatımızı ciddi biçimde gölgelemiştir. Onun için niye bilgiye dayalı konuşmuyor. Dünyada nasıl üçüncüymüşüz? Sayın Kılıçdaroğlu'ndan istiyorum. Yani dünyada iş kazalarında Türkiye nasıl üçüncü sıradaymış? Bunu hangi istatistiğe dayandırıyor? Kim araştırma yapmış da bu rakamı Sayın Kılıçdaroğlu almış? Yani ezbere, gazeteden veya rastgele beyanda bulunan birilerinden almış olduğu bilgiyle Sayın Kılıçdaroğlu bir şey söylediğini zannediyor. Öyle bir veri yok ortada. Onun için Türkiye'ye böyle bir haksızlık yapmaya Sayın Kılıçdaroğlu'nun hakkı yok."
  http://www.birgun.net/news/view/soma-basarilarimiza-golge-dusurdu/5604
 2. yaşarsalur İSGforum Üyesi

  hıhı 301 buz dağının görünen tarafı ya suyun altında kalan kısım ne olacak faruk bey çok başarılısınız ölen sayısını saklamakta başarılı tabiki.
 3. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10359
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Komşumun Manisa'da tanıdıkları varmış onun anlattığına göre orada daha fazla kişinin öldüğünü ama gazete ve televizyonlara çıkarmadıkları söylüyorlarmış.Bu çok ciddi bir iddia gerçekliği varsa neden gün yüzüne çıkmıyor. Allah'tan korkmuyorlar mı? Bu dünyadakileri kandırabilirler ama ömür dünyada ölenlerin hepsi yakalarında olsun.
 4. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Soma da 301 kişi öldü de gölge düşmüşmüş, son üç ayda da 431* işçi öldü iş kazalarında olayları Soma'ya bağlamaktan vazgeçmeyecekler gibi birde sanki soma'da ölenler insan değilmiş gibi!
  evet insanlarımız ölüyor ama bunların üzüldüğü tek şey büyük inşaatlarına/yeni türkiyelerine gölge düşmesi başka birşey değil!

  utanmazlık tarihin çöplüğünde unutulmuş bir olgu oldu artık ülkemizde!
 5. ali kartal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  neyin başarısı bu topsuz tüfeksiz yapılan cinayetlerin mi?
 6. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sınavdan sıfır almış ergen çocuğun'' hoca bana kafayı taktı o yüzden sıfır aldım'' demesine benziyor Sayın Bakanın açıklamaları...
 7. Tugay Uygeç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  elim kazada yakınını kaybeden biri olarak diyecek hiç bir kelime bulamıyorum...
 8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ya tam penguenlik :)