1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Soma'da acılar dinmek bilmiyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 20 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Soma’da 28 madenci işten çıkarıldı
  19 Kasım 2014

  Manisa’nın Soma İlçesi’nde, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’ye bağlı Işıklar Maden Ocağı’nda çalışan işçilerden 28’i işten çıkarıldı

  [​IMG]

  301 madencinin öldüğü facianın meydana geldiği Eynez Ocağı’nı da çalıştıran Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’ye bağlı Işıklar Maden Ocağı’na sabah vardiyasına giden işçilerin içinde bulunduğu otobüsler, ocak girişine 8 kilometre kala durduruldu. Otobüslerde ismi okunan 28 işçiye işten çıkarıldıkları bildirildi.

  İşten atılmalarla ilgili Sendika.Org’a açıklama yapan Dev Maden-Sen Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Ethem Akdoğan işten atılmaların gerekçesinin eyleme katılma olduğu yönünde duyum aldıklarını belirterek bunun yanında Kınık’ta servislerin işçileri almak için gelmediğini ifade etti. Akdoğan, sendika olarak da işten atılmalara karşı ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

  CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz ise yaptığı açıklamada, “şirket aleyhine ifade verenler çıkarılıyor” dedi. Öz, kendisine ulaşan bilgilere göre işten çıkarılacakların listesinin şirket merkezinden gönderildiğini, işten çıkarmaların da bu listeler üzerinden gerçekleştiğini söyledi. Öz, “Buna tam anlamıyla maden mafyası da denebilir, Soma halkı ve maden işçileri tehdit ediliyor. Biz madene de termik santrale de karşı değiliz. Ama termik santralın tarım arazisi üzerine yapılmasına karşıyız. Madenciliğin de iş güvenliği ve sağlığı dikkate alınarak, modern teknolojiler kullanılarak yapılmasını, yani ölümlerin olmamasını istiyoruz” dedi. İşten çıkarılan işçiler arasında 6-10 yıldır çalışanların da olduğu belirtilirken, önümüzdeki günlerde Soma genelinde işten çıkarmaların yoğunlaşmasından endişe edildiği de bildirildi.

  http://www.sendika.org/2014/11/somada-28-madenci-isten-cikarildi/

  Soma'da 28 madenci kovuldu, 200 madenci listede
  Tarih: 20-11-2014 10:28:39
  Soma'da 28 madenci kovuldu, 200 madenci listede

  [​IMG]  Resmi rakamlara göre 301 işçinin öldüğü Soma maden ocaklarında işçilerin çalışma koşullarından en ufak bir düzenleme yapılmadığı gibi şirket 28 işçinin işine son verdi. Eynez Ocağını da işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye bağlı Işıklar Maden Ocağı'ndaki bu sabah vardiyaya giden işçileri taşıyan otobüsler ocak girişinde durduruldu ve şirket yetkilileri 28 işçinin işine son verildiğini söyledi.


  ‘BUNDAN BÖYLE İŞE GELMEYİN’


  Ege Bölgesi Maden İş Sendikası 3 Nolu Şube Başkanı Cafer Bülbül ve Şube Sekreteri Abdullah Öztürk, ocaklarda yapılan yenileme çalışmaları sonucunda sadece Işıklar Ocağı'nın faaliyete geçtiği belirtilerek, söz konusu ocakta gündüz vardiyasından çalışan 28 işçinin işine işveren tarafından son verildiğini duyurdular. İşçilerin araçlarının bu sabah şirket görevlileri tarafından güvenlik noktasına gelmeden durdurulduğunun aktarıldığı açıklamada işçilere "Bundan böyle işe gelmeyin işinize son verildi" dendiği kaydedildi.


  "İSİMLERİ İSTANBUL'DAKİ AVUKATLAR BELİRLEMİŞ"


  Sendika yöneticileri Bülbül ve Öztürk, işten çıkarılan isimlerin Soma Holding'in İstanbul'daki avukatları tarafından tespit edildiğini iddia ettiler. İşten çıkarılma sebepleri açıklanmayan işçilerin ise haklarını yasal yollarla arayacakları belirtildi.


  "200 KİŞİLİK LİSTE VAR"


  Konuya ilişkin İleri Haber'e bilgi veren Soma Ata Bacası’nda çalışan bir işçi “200 kişilik işten çıkarma listesi var" dedi, Işıklar ocağında amirlerin işçilere bu listeyle baskı yaparak tehdit ettiğini öne sürdü. İşten çıkarılan işçilerin, yakınları öldüğü için bir süre işe gitmeyen işçilerden, ya da kısa bir süredir madende çalışan ve kaza olduktan sonra şirketle çalışmak istemeyen işçilerden olabileceğini iddia etti. İşçi ayrıca, kovulan madencilerin isimlerinin şirketin İstanbul’daki merkezinden avukatlar tarafından tespit edildiği ve şirket aleyhine ifade verenler arasından seçildiği yönündeki iddiaların doğru olabileceğini belirtti.

  http://www.haberisg.com/soma-da-28-madenci-kovuldu-200-madenci-listede/1325/
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Kasım 2014 ---
  bu ülkede
  hakkını arasan bir dert aramasan bir dert
  konuşsan bir dert sussan bir dert
  301 can gitmiş,
  çalışanlar arkadaşlarını kardeşlerini kaybetmenin acısını yaşarken
  analar babalar evlat acısı yavrular baba acısı yaşarken
  ateş daha sönmemişken

  işveren, bana dokunmayan çalışan çalışsın,
  dokunanı ise kara listeye alır servis aracından indiririm zihniyeti
  daha ne kadar sürecek bilemiyorum
  yaşamak haram olmuş sanki

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   56,7 KB
   Görüntüleme:
   12.467
 2. segül gül İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  istanbuldaki avukatlar isim belirlerken,ankaradakiler şartları düzenlemeye çalışıyor.olan yine somalı İŞSİZ KALAN İŞÇİLERE VE AİLELERİNE oluyor.