1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Son özet /tekrar/ www.isgforum.net 18 agustos 2013 sınavında başarılar dileriz

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 14 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Son Özet /Tekrar/ www.isgforum.net 18 Agustos 2013 Sınavında Başarılar Dileriz

Son not
    Son özet
    yokmu diyenler için.... :))

=İ.S.G. TARİHSEL=
    1. Kurşun ve civa zehirlenmelerinin belirtilerini saptayan, ergonomi ilkelerini açıklayan, endüstri sağlığı ve İSG nin
    2. babası sayılan bilim adamı İtalyan Ramazzini’dir.
    3. Bilimsel yöntem anlayışının kurucusu Friedrich Winston Taylor dur.
    4. Eğitim ve kamu hizmetlerinde bilimsel yöntemin uygulanması Morris Cooke,
    5. 1802 yılında, çırakların sağlığı ve morali yasasının çıkartan Sir Robert Peeldir.
    6. Tehlikeli tozlara karşı maske yerine kişilerin başlarına torba geçirmelerini öneren şahıs Plini’dir.
    7. “Her madde zehirdir. Zehir olmayan madde yoktur. Zehir ile ilacı ayıran dozdur.” Diyerek toksilojinin temelini
    8. atan Paracelsus’dur.
    9. Bel kemiği eğrilikleri kitabını yazan, baca temizleyicilerinde görülen skrotum kanserini bulan şahıs Perciol
    10. Pott’dur.
    11. Fabrikalar yasasını 1833 yılında yürürlüğe koyan Michael Sadler’dir. Bu yasa ile 9 yaşındaki çocukların işe alınma‐
    12. sını ve 18 yaşından küçüklerin 12 saatten fazla çalıştırılmasını yasaklamıştır.
    13. Türkiyede ilk iş sağlığı uygulaması, uluslar arası çalışma örgütü ve dünya sağlık örgütü tarafından 1950 yılında
    14. tanımlanmıştır.
    15. İlk iş sağlığı yasası İngiltere’de çıkmıştır.
    16. Osmanlı Döneminde hazırlanan 100 maddeden oluşan iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ilk yasal belge Dilaver Paşa
    17. Nizamnamesi’dir.
    18. Cumhuriyetin ilk iş kanunu 16 Haziran 1937 de çıkan 3008 sayılı kanundur.
    19. “İş yerlerinde sağlık hizmeti verilecek, iş yeri hekimi olacak” gibi düzenlemeler 1930 yılında çıkartılan ve 180 maddeden oluşan 1593 sayılı Umum‐i Hıfzıssıhha Kanununudur.
    20. TBMM Döneminde madenle ilgili ilk yasa “114 sayılı Zonguldak ve Ereğli Havza‐i Fahmiyesi” dir.
    21. Sosyal güvenlik hakkını düzenleyen anayasanın 60.maddesidir.
    22. Sıralama: “1.Anayasa, 2.Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası antlaşma, 3.Kanunlar, 4.Kanun Hük‐
    23. münde Kararnameler, 5.Tüzükler, 6.Yönetmelikler ve 7.Tebliğler” şeklindedir.
    24. Tazminat ceza değildir.
    25. Tüzükler danıştayın onayından geçirilmelidir.
    26. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün yönetmelik çıkartmaya yetkisi yoktur.
    27. Proaktif yaklaşıma 2003 yılında geçildi.
    28. “Herhangi bir ülkenin, emeğin insani koşullar benimsemesi, kendi ülkelerindeki durumu iyileştirme isteğinde olan diğer ülkelerde engellenir” sözü İLO ya aittir.
    29. İşçi büroları 3008 sayılı kanunla 1936 yılında iş dairesi haline getirilmiştir.
    30. 1971 yılında 1475 sayılı kanun, 2003 yılında 4857 sayılı kanun çıkartılmıştır.
    31. =İŞVEREN VE İŞÇİ İLE İLGİLİ SORUMLULUK VE HÜKÜMLER=
    DEVAMI PDF de

Ekli Dosyalar:

2. ali halaç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isgb yeni kanunda 7 kişiden oluşmuyor mu?notlarda 8 diyor
    kaldırma makinelerinde kabul edilen en ağır yükün 1.5 katını güvenli şekilde kaldırmalıdır diyor bunun cevabı da 1.25 değil miydi?
  3. hatice oynan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu özet tekrar ne zaman hazırlanmış hatalarını göre göre okumayı yarıda bıraktım....
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Ağustos 2013 ---
    özet halinde hatasız hazırlayan adam akıllı bir tane not bulamadım.
  5. arzu erdağı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar bu özet güncel değil sanırım demi
  6. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

ÖZETLERİ kişiler hazırlıyor.O yüzden hatalar mutlaka çıkıyor.

18 mayıs sınavına hazırlanırken hatalar olduğunu bende gördüm ve şu linkte bulunan konuyu hataları düzeltmek için açmıştım :)

Spot bilgilerdeki (özetlerdeki) hatalarının düzeltilmesi - uzmanlar göreve

.