1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sonsuz nedir?

Konusu 'Edebiyat ve Kitap' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 18 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bildiğimiz kadarıyla evrende soyutlama yapma yeteneği olan bir başka canlı yok. Belki de insanı insan kılan şey soyutlama yapabilmesidir.

Günlük dilde en çok kullandığımız soyutlamalardan biri de Sonsuz kavramı..

Sonsuz nedir diye sorsak verilen basit cevap şu. Sonsuz; bir süreçtir.

Nasıl bir süreç bu diye sorsak yine çuvallarız. Çünkü yanıt; sonsuz bir süreçtir olur. Bir şeyi yine kendisiyle tanımlamanın anlamsızlığıdır geldiğimiz yer.

Öyleyse sonsuz nedir?

Değerli görüşlerinizi bekliyorum.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sonsuz Nedir?sonsuz Tahtatalı köy demektir bence..:D
  3. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    olay, reaksiyon, evrilme vb eylemlerin bitmeyen bir zaman içinde devam etmesi diyebiliriz.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    bitmeyen zaman ne?

5. sonucunu kestiremediğimiz herşey sonsuzdur
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2013 ---
    sonuç-son-sonsuza- sonu olan; sonu olan bir durum sonsuza herdaim gidendir ve soyut olan hiçbir kavramın sonuna gelinemez, gerçekler hakikattir yok olmaz, soyut olan herşey gerçektir
  6. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Mesela isg sınavı için bir sınava gşrme hakkın olsun ve sınav 1 ekim 2014 de olsun, isg uzmanı olailmen için sınava hazırlanma süren 1 ekim 2014 dür, yani sonu olan, biten bir zaman dilimin var demektir. Bitmeyen zamanda termin tarihi yani 1 ekim 2014 gibi tarihler yoktur.
    Sonucunu kestiremediğin herşey sonsuz değildir. Mesela ben yeni çıkacak olan c lerin b yada a olması ile ilgili düzenlemenin içeriğini bir türlü kestiremiyorum. Bu olası düzenlemenin sonsuz olduğunu göstermez.

7. fakat şu felsefe ortaya çıkıyor:
    soyut-sonsuz

bireysele indirgemeden düşünün, zaman kavramı çok farklıdır, c lerin b lerin a ların sonucunu farklı düşüncelere dayanarak kestirebilecek zihinleri düşünün, her biri birbirinden farklı süratlerle ,yaklaşımlarla çalışırlar, sonu olan her bilinç tarafından kabul edilecek olandır, dünyanın sonu gelecektir bu bilinç hepimizin zihniyetindeki son noktadır ve sonuçtur fakat kestirilemeyen olaylar kişiden kişiye değiştiği için sonucu insanların bakış açısına bırakılan niceliklerdir..ve sonucu tek değildir

8. bu tahtalıköy bizim rizede de var, trabzonda var mıydı, bu tahtalıköy micazetten türeme midir?:)
  9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bireysele indirgemiyorum, basit örneklerle gayet açık izah ediyorum. Anlattığım örnekteki gibi kestirilemeyen her olay sonsuz olduğunu göstermez. Sonsuzluk kavramı sonucu kestirip kestirememenle ilgili değil zamanın devamı ile ilgili bir kavramdır.
  10. ahh koray bey, bıraktınız bizi sonsuzluklara
    göğe bakar olduk deryalarda
    can bedeni terketse ay batımında
    sonumuzu soran yok bu sonsuzlukta

tek dost hasretleri vurmasa aysız gecelerde
    sonsuz baharlarda üşümese yüreklerimiz
    vız gelir bu ağ bu sonsuz kederimiz
    varsın güneşte doğmasın sonsuzluğumuza bir daha

kestirilemeyen herşey süreklidir, süreklilik zamanın devamlılığıdır
  11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Koray bey sigortaları attıracak sorular soruyo :D

Sonsuzu insan aklı idrak edemez bence. Tıpkı ezelilik gibi.

Başı olmayan sonu da olmayanı ZAMAN penceresinden bakarsan anlayamazsın ama zamansızlık ve mekansızlıkta belki anlaşılır...
  12. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kestirilemeyen herşey süreklidir diyemeyiz. Bahsettiğim örnekteki gibi çıkacak düzenlemenin içeriğini kestiremiyorum. Bu durumda kestriliemediği için süreklidir ve sürekli olduğu için de sonsuz mudur yani? Yani kısacası düzenlemenin içeriğini kestirememek sonsuz olduğunu mu göstriyor? Bunu mu demek istiyorsunuz?

13. kestiremeyecekse sonsuzdur, kestirilebilecekse sona ulaşılır ve kabul edilir, bu şekilde bakın..ve kestirilene kadar uzar ve sürekliliğini korur
  14. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Evet kestirilemiyor ve bu durumda siz çıkacak olan yani sonu olan bir şeye sonsuz diyorsunuz :) çünkü düzenleme çıkacak :) yani sonunun var olduğunu kesin biliyoruz ve siz buna sonsuz diyorsunuz :)
  15. hayır, kestirilemeyecek kavramlar sonsuzdur
  16. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tekrar soruyorum, ben ÇIKACAK olan düzenlemenin içeriğini kestiremiyorum yani bu durumda düzenleme sonsuz mudur diyorsunuz?

17. hayır sonsuz olmaz, siz kabul edilecek düzenlemenin kalıcı olacağının garantisini verebiliyor musunuz?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Eylül 2013 ---

hayır sonsuz olmaz, siz kabul edilecek düzenlemenin kalıcı olacağının garantisini verebiliyor musunuz?
  18. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Eylül 2013 ---
    Demekki kestriemediğimiz herşey sonsuzdur diyemeyiz. Ben çıkacak olan düzenlemenin kalıcı olması konusunda garanti vremiyorum, bu da sonsuz olduğunu göstermez. Yani sonsuzluğun belirli olması yada olmaması ile ilgisi yoktur.

19. felsefik düşünün deniz bey,
    bir şeyi kestirebiliyorsan sonuna-sonucuna ulaşılmıştır
    kestirilemeyecek herşey..diyorum,
  20. ben sizin teorinize katıldım ve memnun oldum, muhalif amacı gütmedim..sizin açıklamanız sonuca gidecek bir durum...benim teorim varsayım ve sonucu tam olarak nasıl ne şekilde olmayan bir durum..sizin bakış açınızdan bakınca size katılıyor, siz de bir benim taraftan bakın:) ne göreceksiniz, ben hiçbirşey göremiyorum