1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sonsuz nedir?

Konusu 'Edebiyat ve Kitap' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 18 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bence biraz matematiksel düşünün. Örneğin y=2x olsun, x=1 iken y=2, x=2 iken y=4 olur, x sonsuz bir değer iken y nin sonsuzda alacağı değer bellidir, çünkü formül bellidir.

 2. delili çıkarılmış bir kural, insanlar akibetlerinin "ne(sonuca giden)" olduğunu(ölüm) kestirebiliyorken, akibetlerinin "nasıl(sonucu belirsiz)" olacağını asla kestiremezler....

  akibet-ne-sonuca gidiyor-keşfedilebilir-ölüm-sonlu
  akibet-nasıl-sonucu belirsiz-keşfedilemeyen-sonsuz

  bu tabloya göre o insanın akibetinin nasıl olacağı, başka izlemler tarafından nasıl olacağı tespit edilebiliyor..burada biraz çelişki oluştu kafamda fakat dikkatli inceler misiniz yukarısını,terimler ne söylüyor..ha kaynağı yok, hayal ürünüdür bana ait
 3. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Sakin yanlış anlamayın sırf size muhalif olmak için değil gerçek fikirlerim olduğu için yazıyorum keza sizin yazılarınızı da öyle algılıyorum. Ama bence tablonuz yanlış. Evet akşnetin ne olduğu belli, ölüm sonlu. Hayır akibetin nasıl olacağının belli olmaması sonsuzluk değildir.
 4. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  konuya katkı sağlar mı bilemedim :)
 5. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Çokkkkkkk teşekkürler

 6. yo mualif olduğunuzu düşünmedim, benim mualif olduğumu düşünmemenizi istedim..terim olarak "nasıl" sorusu belirsizliği simgeliyor fakat başlangıc noktasından bakıldığından, ilerleme katedildikçe "nasıl"belirsizliğine giderek yaklaşılır ve belirsizliğin çözülme ihtimali var..demek ki keşfedilemeyeceklerin keşfedilip edilemeyeceğini bilemeyeceğimizden sonlu olup olmadığını da bilemeyiz..o halde benim tez çürüyor..
  fakat; başlangıc noktasından bakmak terimi önemli..bu noktadan baktığımızı zaman herşey sonsuzdur, demek ki sonsuz olan herşeyin bir başlangıç noktası vardır anlamına geliyor, bu durum; başlangıcı olan hiçbirşeyin sonunun gelmeyeceği anlamına geliyor, fakat dünyanın bir başlangıc anı var fakat sonu gelecek..işte burda da bir çelişki var..
 7. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Sanırım kafanız karışık biraz ;)
 8. evet güzel
 9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Zaman olmayan yerde sonsuzluktan bahsedilemez bence. Zamanı durduralım, geçmiş yada gelecek olmasın, an olsun, nokta olsun yani süreç olmasın, işte o an sonsuzluk değildir. O an içinde de sonsuzluk yoktur, olsa olsa uzay vardır, sizin bizim bilmediklerimiz vardır ama bu sonsuzluk değildir.
 10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Zaman ve mekan bu dünyaya ait mefhumlardır.Sonsuzluk bizim içimizde derc edilmiş bir lutuf ve imtihan sırrıdır.Nitekim insanın ihtiyaçları hiç bitmez hiç tatmin olmaz bu onun sonsuzluk karşısında ki serap gibi kurduğu bir iştiyak ve özlemdir.Çünkü dünya sonu olan ve devri daimi yaşayan bir mekandır.sonsuz yoktur ve hiç bitmez.aslında sonsuz olan bitmek tükenmek bilmeyen hırslarımız,hasaretlerimiz ve nefsimizin arzularıdır..
 11. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Sonsuz yoktur ve hiç bitmez derken?

 12. hissiyata bağlanan herşey sonsuzdur
 13. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Hissiyatın sonsuzlukla bağlantısını ben kuramıyorum, bağlantısı nedir? Mesela ben arkadaşımı seviyorum ve hissiyatım güçlü bu konuda, bu durumda sevgim sonsuz mu olmuş oluyor? Yarın nefret de edebilirim, sonsuzluk bitmiş mi olacak?

 14. nefret hissiyatın devamı, hissiyatlar değişiyor sürekli sonu belli değil ki
 15. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Hissiyat ne içinde değişiyor? SONU BELLİ OLMAYAN ZAMAN içinde değişiyor. Bu durumda bunu sonsuz kılan hissiyat değil SONU BELLİ OLMAYAN ZAMANdır.

 16. evet..ağır kavramlar çok ağır
 17. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Sen kafanı bulandırma, kavramlar ağır değil gayet basit ve matematiksel.

 18. bu forumda kafası bulanacak en son kişi ben olurum, basiti herkes görüyor
 19. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  O zaman ne mutlu sana
 20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  bitmeyen zaman ne demek bu sonsuz değil mi? sonsuz sonsuz demiş oluyoruz bu bir yanıt değil.