1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sonsuz nedir?

Konusu 'Edebiyat ve Kitap' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 18 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Emin misiniz sona ulaşılamaz mı her gün yol alıyoruz. 100 metre yol niye sonsuz olsun ki?

2. paradoksun kuralına göre bitmiyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Eylül 2013 ---

sonsuzluk kavramını zamandan bağımsız düşünmemeliyiz, biz x metreyi zamana göre bitirmiyoruz
  3. Alihan DAĞHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82213
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
    Tam da benim istediğim oldu uzun zaman önce belki 25 sene olmuştur bir arkadaş bu paradoksu örnek vermişti.İzmir'e giden bir tren her saat gittiği yolun yarısını azaltarak gidecek, İzmir İstanbul 500 km ilk saate 250 km hızla gidecek ve bu şekilde limit sıfıra giderken sen İzmir'e hiç varamayacaksın dedi.O haklı olabilirdi ama bende ona 20 saat sonra İzmir bir adım mesafede(50 cm) olacak 24 saat sonra parmak mesafesinde.. peki ben sonsuza dek İzmire ulaşamıyor muyum?
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu 2 bin yıllık bir parodox ve adıda Zeno paradoxu.. yol alıyoruz sürekli ama yol bitmiyor..

Şimdi karar verin bu yol sonsuz mu? 100 metre sonu belli bir yol var ve her gün yol alıyoruz öyleyse nasıl sonsuz olabilir ?

5. bu adam, hareketi yanılsama olarak ele almış..
  6. Alihan DAĞHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82213
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
    Bu da ne demek oluyor sonsuz tane sonsuz var ama bir tane sonsuz var o da mutlak sonsuz.

7. sizce..güneş ışınları sonsuzluğa vurur mu?..gerçekten merak ettim

sonsuzluk kavramını belirli bir başlangıç noktasını tasarlayarak ele alalım, aksi taktirde her kavram için sonlu-sonsuz kavramlar çıkıyor
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bunu Zeno paradoxlarına uyarlarsanız ne sonuç çıkar?

9. başı bulunmayan sonsuz ortaya çıkar
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Peki ben 2 bin yıllık Zeno paradox'çözüldü desem. Koşucu 100 metrelik yolu tamamlamakla kalmaz geçer bile desem :)

11. şu şekilde düşünelim: var olana "var" diyebilmemiz için "yoktan" oluşması gerekiyor, var olana "yoktu" demek hiç "var" olmadığı anlamına da geliyor, fakat "yok" diyebilmemiz için önceden "var" olması yahut "var" olarak belirlenebilmesi için "yoktan var olan" olması gerekiyor..demek ki başına "baş" diyebilmemiz için "son" olmalıdır.

burayı düşünmek lazım, siz nasıl düşünüyor sunuz, benim oluşmadı

fakat geçemez, zero paradoksunun başlangıcı belli değil, yuvarlak düşünce var, asla geçemez sonsuza kadar döner durur bu mantıkla
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bunun yanıtı liselerde bize öğretilen Limit adı verilen matematik yönteminde gizli. Fransız matematikçi Cauchy' in geliştirdiği bir matemasiksel yöntemle Zeno paradox'ları çözüldü.

Okurlar arasında matematik sevenler varsa şimdi yazacaklarımı hatırlarlar;
    1/2 + 1/4 + 1/8 + ... vb. nin sonsuza kadar toplarsak ne olur?? Ama dizinin herhangi bir yerinde durmayın sakın işler karışır...Örneğin, ... + 1/1028'te durursanız, toplam 1027/1028 olur. Ama sonsuza kadar devam ederseniz, sonuç 1'dir. Tam olarak 1, sadece 1.

ispatı için yüksek matematik gerekiyor meraklılar biraz araştıracak artık. Bundan sonrası beni aşar. Unutalı çok oldu :)

13. tamam kafadan hesaplayınca da sonuç net 1 çıkıyor, lakin..evet yarılanma metodundan yola çıkılıyor ve burası önemli: başlangıç noktasını "1" olarak alıyor ve yine sonuç "1" olan aynı başlangıç noktasına ulaşılıyor..beyinden "2" olarak denediğim vakit (2/2+ 2/ 8 + + 2/ n) sonuç yine "2" olan başlangıç noktasını veriyor..demek oluyor ki - zero padaoksu- başlangıcı bilinerek ve tekrardan başlangıç noktasına ulaşılan bir metodmuş..zero öldü
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Süper, Cauchy zeno'yu öldürdü. 100 yıl önce. Ama biz mühendisler-fizikçiler nedense 100 yıl sonra bile iki gündür zeno'yu doğrulayıp durduk.

Özellikle mühendis fetişizmi yapan arkadaşların bunu görmesini isterdim. 100 yıl ve üstelik hepimiz lisede limit okuduk. Üniversite sınavında sorularını yaptık.

Eee burdan sonsuz nedir'e nasıl varacağız. Gözlerimiszin önünde sonsuz sanılan bir şeyin sonunu bulduk :)

15. koray bey, paradoksun belirli bir başlangıç noktasının bulundumadığı farkedilmeli ve tümden gelim düşüncesiyle hareket edilmeli, bu şekilde doğru nüansı yakalayan arkadaşlar, cauchy teoremine baktıkları zaman "ne alaka" sorusundan uzak dururlar..bu noktada şu gerçek ortaya çıkıyor " başlangıcı olan herşeyin tekrardan bir başlangıc noktası vardır, bu döngü süreklidir ve döner durur..sonsuz kavramı işte budur"
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sizin çok zeki bir adam olduğunuzu düşünüyorum. Söylediğiniz şey "başlangıcı olan herşeyin tekrardan bir başlangıc noktası vardır, bu döngü süreklidir ve döner durur..sonsuz kavramı işte budur". Matrix filminde kahin'in Neo'ya söylediği şeydir bu.

"başlangıcı olan her şeyin bir sonu vardır" Evet sonsuz tam da bu olabilir. Başlangıç ve sonun bitmeyen döngüsü..

Yine sorumuzu soralım acaba böyle mi?

17. matris filmindeki içeriği hatırlamıyorum..
  18. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sonsuzu illa anlaşılmacacak karmaşık ifadelerle gizem yaratmaya çalışarak mı anlatmak gerekiyor? Sonsuzu ZAMAN ile ilişiklendiriyırum ve bitmeyen zaman içinde devam eden olay reaksiyon vb şeylerdir diyorum. Gayet açık.
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    sonsuz sadece zamanı ifade etmez. Mesela 1,2,3.... giden sayı serisinde zaman faktörü yok.

zaman kavramı zaten başlı başına bir muamma.. konuya bakınız. Siz mühendis misiniz :)

http://www.isgforum.net/threads/zaman-nedir.8354/
  20. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Evet makina mühendisiyim ama önce insanım.
    Zaman konusuna gelirsek ben böyle tanımlıyorum, mühendis misşn diye sormadığınız bazı kişiler hissiyat bir başkası tahtalıköy yorumu yapıyor. Benim yorumum bu. İstersen beğen istersen beğenme sevgili insan.