1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sonsuz nedir?

Konusu 'Edebiyat ve Kitap' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 18 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  iyide zaman faktörü olmayan sonsuz kavramlarıda var. Karşılıklı iki aynadaki görüntünün sonsuzluğu, sayı dizisinin sonsuzluğu.. sonsuz kavramını açıklamakta yetersiz kalıyor.

  Mühendisler (bende mühendisim) belli bir düşünce sistematiğine sahip oluyorlar. kimi zaman bu mesleklerinde bir avantaj yaratsa da soyutlama içeren konularda kısıtlayıcı bir özellik oluyor.
 2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  İnsan beyni sonsuzluğu nasıl algılıyor..??
  Sanırım sonsuz kavramını tartışırken karşımıza çıkan devasa sorunlardan birisi de bu. İster istemez felsefenin alanına girmek zorunda bırakıyor bizleri.

  İnsan beyninin sonsuzla kurduğu ilişkiyi açıklamada en önemli eserleri dil bilimci George Lakoff ve Psikolog Nunez'in verdiği söylenir. Ben bu kitapların türkçe çevirilerine ulaşamadım. Bütün okumalarım başkalarının anlatıları ve notları üzerinden.

  Lakoff'un bir sözünü not etmişim;
  "Matematiği insanlar yarattı; matematik fiziksel mevcudiyetimin, beynimizin, eylemlerinizin bir ürünü ve tümüyle insana ait bir eser. Farklı bedenleri olan öteki yaratıkların matematikleri varsa bile, bu matematik tümüyle farklı kavramlar içerir"

  Matematik insan bilincinin dışında varolan maddi evrenin, yine insan tarafından simgelerle ifade edilmesiyse. Bir başka değişle insanın bilinci maddenin yansıları sonucu oluşuyorsa, kendisi de bir madde olan insan beyni, bu matematiği maddi evrenden çekip alıyor demektir.

  Matematiğin dışında, evrende bir sonsuzluk varsa bu sonsuzluğu da oradan çekip alıyoruz. İnsan beyni soyutlamaya gayet müsait. Dünya batıyor derken bile soyutlama yapmaz mıyız, sonuçta dünya aynı yerde her zaman yaptığı gibi dönüp duruyor. Yapılan bu basit metafor bile bir soyutlama içeriyor...
  Bu becerimizi de milyon yıllık insan evrimine borçluyuz. Soyutlama becerisi olan bir başka canlı henüz yok.

  Şimdi bu yazdıklarımız üzerine kendimize sormalıyız. Sonsuz nedir?
  Ergeç biri soruyor çünkü bu soruyu.

 3. hayır, yanlış anlamadım sizi , akibetin gidişatı varsayımdı ve bu fikirden yola çıkarak sonuca ulaşmaya çalıştık..