1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Erkan bey ben bu sürede eğitimi verdim bunu tekrarlamam gerekli mi peki.. verdik bitti mi?

şun öğreneyim sonra kovarsınız artık.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

(4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:

a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

(5) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir.

(6) Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.

Özel politika gerektiren grupların ve özel görevi bulunan çalışanların eğitimi

MADDE 7 – (1) İşyerinde onbeş yaşını bitirmiş ancak onsekiz yaşını doldurmamış genç çalışanlar, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren grupların özellikleri dikkate alınarak gerekli eğitimler verilir.

(2) Destek elemanlarına ve çalışan temsilcilerine, görevlendirilecekleri konularla ilgili de eğitim verilir.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Tamam şimdi oldu. Teşekkür ederim. Gerçi biz firmaya yılda bir vermek lazım dedik (az tehlikeli) onlarda kabul etti :)
  4. ibrahim baş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışmış olduğum işyerinde freze kesim makinesinde soğutma amaçlı etil alkol kullanılmaktadır.Ancak etil alkolün kokusu hem bu bölümde çalışan personelleri rahatsız etmekte hem de diğer bölümde çalışan personelleri rahatsız etmekte çalışanlar boğazlarının yandığını söylemektedir.Bu durumu önlemek adına kimyasl maske siparişi verdim bu bölümü diğer bölümlerden izole edecek şekilde kapatıp ayıracam. Ancak tehlikeyi kynağında yok etmek adına etil alkol yerine soğutma görevini görecek başka bir kimyasal önerebilir misiniz? Ya da etil alkole bir kimyasal ekleyerek bu kokuyu azaltma imkanımız var mıdır? Ve ya başka bir çözüm öneriz var mı?
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    bu tür tezgahlarda yanıcı maddelerin soğutma sıvısı olarak kullanılması yasaktır diye aklımda kalmış. Soğutma için madeni yağlar kullanılıyordu sanıyorum.
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yanıcı madde ile soğutma yapılmaz bence de...bırakın mevzuatı filan akla aykırı zaten... :)
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Etil Alkol'ün parlama sıcaklığı 13 derece, muhtemelen arkadaş başka bir soğutma sıvısını etil alkol sanıyor. Üstelik etil alkol buhar şeklinde havada bulunursa patlar. Soğutma sıvısı olarak kullanılabilecek pek çok madeni yağ var onlardan biri tercih edilmeli.
  8. esra cool İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar oncelıkle merhaba bugun ıtıbarıyle sınava 1 ay var fakat ben bır tek kelıme bıle bılmıyorum cunku sureklı ales calıstım ve ıngılızce bu yuzden ısg gerı planda kaldı sızce bır ayda yetıstırebılırmıyım yoksa hıc sınava gırmeyeyımmı yada nereden baslıycam ne calısıcam hıc bır sey bılmıyorum ne olur bana yardımcı olun nasıl bır calısma yapabılırım bu bır aylık surecte bana mevzyatlara tu<uklere calıs demeyın ınankı sıkıyo soyle 20 sayfalık tum hepsının ozetı seklınde bısey yokmu ya yada cokmu seu ıstıyorum bılmıyorum ama suan elım kolum baglı oturuyorum .:(
  9. DENİZ KOCAKAPLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    72524
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı
    77) Az tehlikeli sıŶıflarda isg uzŵaŶıŶıŶ çalışaŶ ďaşıŶa İşLJeriŶde aLJda eŶ az Ŷe kadar ďuluŶaĐağı süre : 10 dakika
    79) Tehlikeli sıŶıflarda isg uzŵaŶıŶıŶ çalışaŶ ďaşıŶa : 15 dakika
    80) Çok tehlikeli sıŶıflarda isg uzŵaŶıŶıŶ çalışaŶ ďaşıŶa İşLJeriŶde aLJda eŶ az Ŷe kadar ďuluŶaĐağı süre : 20 dakika
    arkadaşlar bu süreler doğrumu yada değişti mi?
    n karakteri yerine Ŷ çıkıyor
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşlenen son değişiklik: 11.10.2013/28792
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

MADDE 12 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
    a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.
    b) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) Diğer işyerlerinden;
    1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
    2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
    3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.
    (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (3) Tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. (Değişik ikinci cümle: RG-11/10/2013-28792)Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.
  11. DENİZ KOCAKAPLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    72524
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı
    çok teşekkür ederim
  12. safety İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48565
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
    EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
    YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK-Madde 6'ya göre
    Az tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli; 6, 8, 12 dk. olarak değişti.

Ekli Dosyalar:

13. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Selam arkadaşlar. Sağlık Güvenlik Planı, hangi sektörlerde ve hangi iş kollarında zorunludur? Örneğin gemi inşaa ve gemi onarım işlerinde zorunluluk mudur? Saygılar
  14. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sağlık ve güvenlik planı, Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde(Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:05.10.2013/28786) aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

Muhtemel risklerin değerlendirilip yapı işi süreci boyunca sağlık ve güvenlik ile ilgili alınacak tedbirlerin, organizasyon yapısının, çalışma yöntemlerinin ve bunlara ilişkin işlerin ne zaman ve kim tarafından yapılması gerektiğinin belirlendiği, aynı yapı sahasında faaliyet gösterecek farklı işverenler, alt işverenler, kendi nam ve hesabına çalışan kişiler ve farklı çalışma ekipleri arasında sağlık ve güvenliğe dair hususların koordinasyonunun sağlanması amacıyla yapı alanının tamamından sorumlu işveren veya proje sorumlusu tarafından hazırlanan veya hazırlanması sağlanan plan. Madde 4-(1)/ğ

Bu tanım, yapı işlerine özgüdür. "İşveren veya proje sorumlusu, yapı işine başlamadan önce projenin hazırlık aşamasında, sağlık ve güvenlik planını hazırlar veya hazırlanmasını sağlar." Madde 8-(2)

Diğer sektörlerde benzer içerikli fakat başka isimlerde dokümanlar olabilir. Örneğin, maden işlerinde "Sağlık ve Güvenlik Dokümanı" hazırlanır.
  15. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Çok teşekkür ederim. Gemi inşaasında sağlık güvenlik planı veya ismi başka benzeri bir döküman hazırlama zorunluluğu var mıdır? Saygılar
  16. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Gemi inşası özel bir konu olduğu için yeterli bilgim bulunmuyor. Fakat yaptığım araştırma sonuçlarını paylaşabilirim. Tam akıbetini bilmesem de(TMMOB tarafından dava açılmış.) bu işin nasıl yapılması gerektiği hususunda Ulaştırma Bakanlığı (Denizcilik Müsteşarlığı) tarafından yayımlanan Gemi İnşa Yönetmeliği* bulunuyor. Yönetmelik Ek-3'te, istenen belgelerin bulunduğu ifade ediliyor. İlgili yönetmeliği ve eklerini incelemeniz aradığınız sorunun cevabını bulmanızda size yol gösterebilir.

*http://www.alomaliye.com/2010/gemi_insa_yonetmeligi.htm
  17. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
  18. cihat ceylan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu zincirlerin emniyet katsayısı elle veya araçta kullanılmasına göre değişiyor mu? bazen 5 bazen 4 oluyor ya hani ?
  19. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün aşağıda alıntıladığım maddesinde kaldırma ve bağlama zincirleri için geçerli olan en düşük katsayı yazmaktadır.

MADDE 427 - En ağır yük için, kaldırma ve bağlama ( sapan) zincirlerinin ve kancalarının güvenlik kat sayısı en az 5 olacaktır.

Aynı Tüzükte zincirler dışında başka ekipmanlar için katsayılar mevcuttur. Bunlar;
    -Çelik halatların güvenlik kat sayısı,
    -Kaldırma veya çekme işlerinde kullanılan ip halatlar,
    -Kaldırma araçlarının kancalarının güvenlik katsayısı,
    vb. dir.

En ağır yük için, kaldırma ve bağlama(sapan) zincirlerinin güvenlik katsayısının en az 5 olması gerektiği dışında, Tüzükte zincirlere ait başka bir katsayı bulunmamaktadır.
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bunu her sorana öneririm.
    Korkacak hiçbirşey yok.
    Çok kısa sürede bu işi halletmek istiyorsanız öncelikle şu anki seviyenizi belirlemelisiniz.
    Bunu da şimdiye kadar çıkmış soruları zamana bağlı kalmadan çözmelisiniz ve zaten o zamanda anlayamadığınız konulardaki, soruları hatalı yapmış olacaksınız. Örneğin maden konusundaki sorularda hep hata yapıyorsanız kendinizi öncelikle o konuya vermeli, zaten bildiğiniz konularda boşa zaman harcamamalısınız.
    Kısaca önce eski soruları çözerek eksiklerinizi tespit edin, ona göre Muhammed Ali beyin sitemizde çok güzel paylaşımları var bu sınavın anlatımına yönelik özet konuları hakkında. Onlara çalışırsanız sorun kalmayacağına inanıyorum.

Kolay gelsin.
    Bu arada sitemizden de fazla uzak kalmazsanız, size sürekli destek olacağımızı bilmenizi isterim.