1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Az tehlikeli işlerde çalışanların sağlık kontrolleri kaç yılda bir yapılması gerekmektedir.
  2. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    5
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kürşat bey Bununla ilgili yönetmelik veya kanun var mıdır peki.
  4. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ,SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Madde 9
    c) Sağlık gözetimi;
    1) Sağlık gözetimi kapsamında yapılacak işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler ile ilgili olarak çalışanlarıbilgilendirmek ve onların rızasını almak.
    2) Gece postaları da dâhil olmak üzere çalışanların sağlık gözetimini yapmak.
    3) Çalışanın kişisel özellikleri, işyerinin tehlike sınıfı ve işin niteliği öncelikli olarak göz önünde bulundurularak uluslararası standartlar ile işyerinde yapılan risk değerlendirmesi sonuçları doğrultusunda;
    a) Az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç beş yılda bir,
    b) Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç üç yılda bir,

c) Çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç yılda bir,
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Arkadaslat isyerhrkimleri yonetmeligindeki "yol sureleri kanuni calisma suresinden sayilmaz" ne demek? Ben ilk etapta sanki yol sureleri ayrica dikkate alinmaz sadece calisan sayisiyla sure hesabi yapilip sozlesme imzlanir sandiydim..ama bir daha okuyunca sanki tam tersine "yol sureleri ayridir isyerinde gecirecegi sure ayridir, ayrica hesap edilmesi gerekir" gibu anladim.

Isyerhekimi alimi ivin sartname istiyorlar benden ve kafayi yedim...zira :

1- hizmet ve nitelik olarak birbirine bagli 40 trafo merkezimiz var..bu acidan bakarsaniz tek isyerimiz var.

2- kamu kurumu oldugumuz icin 2016 ya jadar sadece iscileri dikkate aliyoruz.

3- iscilerimiz icin yaklasik aylik 33 saat hizmet almamiz lazim. Dogrudan bizim islettigimiz trafo merkezleri ve isletmeleri dikkate alacagiz bu durumda 11 farkli noktayi dolasmak icin harcanan yol suresi en az 16 saat..ve bu sadece arabada gececek sure.

4- isyeri hekimi her ay buralari dolasmasa olur mu? Mantiken olmaz, ama bu konu cok net sayilmaz

5- madem bu trafo merkezleri hizmet ve nitelik acisindan bagli oldugu icin isyerine sayiliyorsa, canakkale ile bursaya ayni hekimi vermem lazim..zira ayni isyerinde birden fazla isyeri hekimi tutulamaz..

6- iyi de bursadan hizmet alacagmiz osgb canakkaleye hizmet veremez..zira sube acmasi lazim..,boyle bir yer arasak seceneklerimiz azalacak..isyeri hekimi de yillarda harap.olacagi icin fiyat tavan yapacak, ihale mevzuati geregi dogrudan temun yapamayacagiz, boyle bir durumda ihale 3 ay surecek en az :((

Kafayi yiyecegimm of, cozen olursa istanbul veya bursada yemek soylerim...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Aralık 2013 ---
    Iyi de daha agustostaki sinavda dunya kadar tuzuk sormuslar? O nsl oldu
  6. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese merhaba,
    • kimyasal maddelerle çalışmada risk değerlendirme yenileme süresi :5 yıl olduğu doğru mu?Sadece o işyerinin tehlike sınıfına göre,2,4,6 yıl şeklinde olması gerekmiyor mu?
    • Bir de bağıl nem: %30-70 mi yoksa %30-80 mi ?
    • kesme-kaynak işeminde ,açarken önce oksijen sonra mı asetilen ?
    herkese kolay gelsin çalışmalarında
  7. arıza İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar ocaktan sonra ki süreçte tehlikeli ve çok tehlikeli gruptaki işyerleri iş g. uzmanı işyeri hekimi ve yardımcı sağlıkçı bulundurmak zorunda olacak ya (veya hizmet alacak vs) bir arkadaşım şöyle birşey dedi bu gruptaki işyerlerin de işçi sayısı 9 ve altı olanlarda iş g. uzm. işyeri hekimi ve yard. sağl. çalışanının paralarını devlet ödeyecek dedi, ben de böyle birşey görmedim dedim , sizlerden gören duyanınız var mı olabilir mi böyle birşey acaba?
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Devlet 10 dan az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerlerine İSG açısından destek verecek doğrudur . Bu destek öyle büyük meblağlar olmayacak ama. Büyük ihtimalle Sigorta açısından destek çıkılabilir.
  9. arıza İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işçinin sigortası mı uzman, doktor falan onların sigortası mı? gerçi uzmanın dk hesabından sigortasını karşılasa ne olur karşılamasa ne olur...mühim olan küçük esnafa destek olmak için anlaşılacak kişilere para ödenmesi..

haa birde şu var bilgisi olan varsa açıklasın lütfen; bir yere hizmet verebilmek için yard. sağlık elemanın doktorun ve iş g. uzmanının aynı işyerine bağlı olması mı gerekli? yani işveren uzmanı başka yerden hekimi başka yerden bulamaz mı bunlar tek başına çalışan kişiler olamaz mı illa ki OSGB gibi hepsi bir arada olmak zorunda mı?
  10. Mehmet Yerli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10697
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG UZMANI çalışma süreleri hakkında bi dünya çelişki var... 6-8-12 mi 10-15-20 mi çorba olmuş gitmiş
  11. selami cartıllı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97706
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  12. Tuğba Sel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aşağıdakilerden hangisi titreşimin insan vücudundaki etkilerinden değildir?
    a) İşitme Kaybı
    b) Baş Ağrısı
    c) Uzak Görme Bozukluğu
    d) Sırt ve Boyun Kaslarında Sertlik
  13. arıza İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar ocak 2014 ten itibaren uzman sınıflarının hangi tehlike gruplarına bakabildiğine dair bilgi nasıldır?
    a uzman hepsine
    b uzman tehlikeli-az tehlikeli
    c uzman sadece az tehlikeli mi?

bi haber de şöyle bilgi var (bugün gazetesinin sitesi)

A sınıfı iş güvenlik uzmanlarının bütün tehlike gruplarına, B sınıfı uzmanların tehlikeli ve az tehlikeli sınıfa, C sınıfı uzmanlar ise sadece az tehlikeli sınıftaki işyerlerine bakabildiğine dikkat çeken BİR-DER Başkanı Bozkır, 1 Ocak 2014'den itibaren A ve B sınıfı uzman ihtiyacının 50 kat daha artacağını öne sürdü.
  14. AEROL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    MEB
    Arkadaşlar bir sorum olacak bilenler özellikle site yöneticileri cevap verirse çok memnun olurum. Şimdi ben fizik öğretmeniyim ( fen edebiyat çıkışlı fizikçi) formasyonum var eğitimcilerin eğitimi belgesine ihtiyacım var mı bu belgeyi alırsam bana ne gibi faydası olur?(c sınıfı uzmanlık belgem var)
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Siz eğitimcileri değil öğrencileri eğitecek bir belgeye sahipsiniz. Buna sanırım pedogojik formasyon deniyordu. Eğitimcilerin eğitimi belgesi ayrı. Örneğin sizi eğitme yeteneğine sahip olunduğunu gösterir bir belge bu. Eğiticileri eğitecekseniz ilerde işinize yarar bu.
  16. erdincbas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    logaritmik hesaplar olduğu için eş değer gürültü formülünde gürültü formülünde
    Leg(eşdeğer gürültü)=10log((10^100/10)+(10^70/10)) olarak yazılır yani 10 üssü olarak alındığında 10(100/10) ile 7(70/10) 1000 kat fark oluyor
  17. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    askerlik borçlanmasını yatırarak tamamlanan gün sayısı kesinlikle geçerli olmuyormu tam olarak nereden öğrenebiliriz.
  18. erdincbas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isggm de bunla ilgili duyuru olacaktı
  19. cem akol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96336
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan bey daha
    önce yüksek lisans yapmıştım C sınıfı uzmanım.. şimdi B ye girme hakkım varmı?
  20. Normal yüksek lisansını bitirmiş bir C sınıfı uzman, direkt B sınıfı uzmanlık sınavına girebiliyor mu ki?