1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    iş güvenliğinde yüksek lisans
  2. pelin hekim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar benim sorum ise tüm çalışanlara..
    tamam belgemizi alacağız çok şükür bu aşamayı atlattık ama ya sonra??Ne yapmamız gerekiyor? kendimi gerçekten bu alanda yetiştirmek istiyorum.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben olsam çalışıp para kazanırdım.
  4. pelin hekim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    peki diğerlerinden nasıl sıyrılıcaz bunu demek istemiştim
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hıım siz diğer meslektaşlarımla nasıl rekabet edeceğim, onların önüne nasıl geçeceğim diyorsunuz.

Yabancı dil öğrenin, bir üst belgeyi edinin, mesleki bilginizi artırın, pazarlama teknikleri kursuna gidin, iso kursuna gidin, daha iyi bir insan olun, genel kültürünüzü artırın, zekanızı geliştirmek için satranç oynayın, bulmaca çözün, ginkolu çay için, mutlaka spor yapın, 8 uyuyun şimdilik aklıma gelen bunlar.
  6. Turgut Pınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21507
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar benimde bir kaç sorum olacak
    1- Eşim Aralık sınavı ile C sınıfı uzman oluyor. Şubatta B ye yükselmesi için dilekçe gönderecek mi? yada direk sınav başvurusunda B ye yükseltme tercihi çıkacak mı?
    2- B ve A ya yükseltme sınavına girenler diplomaları bakanlık nasıl ulaştıracak?
  7. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bakanlığa bağlı birimlerden İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, 21 Aralık 2013'te yapılan İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı sınavından önce sınava girecek adayların nasıl başvurması gerektiği ile ilgili bir duyuru yayımlamıştır.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=21aralik_sinavi

Eşiniz de sınava girmeden önce yine aynı birimin konu hakkında yayımlayacağı duyuruya göre başvurusunu yapabilecektir. Başvuru dilekçesinin hangi sürede nereye gönderileceği, diplomaların ne şekilde Bakanlığa ulaştırılabileceği de yapılacak duyuruya göre belirlenecektir.
  8. Turgut Pınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21507
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba
    Bir osgb toplam 1000 tl icin nekadar vergi oduyor bilgisi olan var ise acil destek rica ediyorum
  9. Mustafa Raşit ŞULE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74854
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    iş sağlığı ve güvenliği risk değ.yönetmeliği madde 5 te işveren risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır der işveren kendi başına bunu nasıl yapabilir
  10. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bakanlık zaten her iş kolu için risk analizi örnekleri hazırlamış. Küçük işyerleri mesela eczaneler vs bunu yapabilir. Büyük işyerlerinde patron bu işe bulaşmaz bize yaptırır.
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işveren yapar diyorsa yapar
    risk değerlendirme form örneklerini bakanlık yayınladı zaten
    haricinde
    bünyesinde bu işi yapmak için gerekli bilgi birikime sahip personeli var ise yapar
  12. vuralguzel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B

Merhabalar,

Bireysel çalışma hakkında detaylı bilgiyi nereden bulabilirim? Bireysel çalışmayı bir danışmanlık şirketi açarak mı yapıyoruz yoksa buna hiç gerek yok mu? Faturalandırma işi nasıl oluyor bu da sorun teşkil etmez mi? Mevcut OSGB ler ile fatura konusuna komisyon vererek anlaşma dururu var diye duydum. Ve danışmanlık şirketi adı altında sadece danışmanlık hizmeti verirsiniz., isgkatip üzerinden uzman olarak bildiremezsiniz deniyor.

Bu konuda bilgilendirebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

* Ayrıca çok çok faydalı bir site, emeği geçenlere teşekkür ederim. Burada epey mesai harcayacağımız aşikar.
  13. Emre Kuzum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba. şubat ayında yükselme sınavı kesin olacakmı birde aralık ayı sınavında c sınıfı alanlar bu yükselme sınavına (olursa tabi) girebilecekmi?
  14. vuralguzel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesajı yazdığımdan beri araştırma yapıyorum. Kafamı daha bir karıştırdım:)

Fabrika kısmi sigorta yatırıyor diyelim.. Bunu 3 işçisi olanda yatırıyor mu? Ayın 1 gününü mü yatırıyorlar? Kısmi sigorta için şirket kurmak gerekiyor mu.. Şahıs şirketi ve limited şirketinin farkı ne
    (avantaj/dezavantaj) Serbest meslek makbuzu hangi durumda kesmek gerekiyor? Muhasebe konusunda epey eksiğim var.

Bu amca burada ne demek istiyor?

serbest makbuz kesmenin avantajları da var evinin giderlerinin yarısını ,aracının tüm giderlerinin daha birçok giderini vergiden düşebiliyorsun. en iyisi kendi işinin patronu olmak. ben öyle yapıyorum.. tek sorun ayda muhasebeciye 150 tl bayılmak zorunda olmam. başka bir iş yerinde tam zamanlı sigortalı olanların bağkur pirim sorunu da yok..

Kafamda epey soru işareti var da serbest çalışıp bu işi yapan biri (teori değil pratikte yapan) anlatırsa minnettar olurum.
  15. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba Arkadaşlar,

Mevcut işlerimizden dolayı İSG konusundaki bazı durumları kaçırıyoruz haliyle. Belki çok bilinen bir nokta olabilir ama şunu sizlere sormak istiyorum lütfen mazur gçrün:

6331 sayısı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın Geçiçi 4. maddesinde, iş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfta görev alabilmelerinden bahsediyor.

(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A)
    sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten
    itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde
    ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği
    tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş
    sayılır.

Bu durum halen geçerli midir? Yani B sınıfı bir uzman çok tehlikeli bir işyerinde görev alabilir mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. İyi akşamlar.
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kanun maddesi halen yürürlükte
  17. Esra ünal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar meraba iki yıllık iş guvenligi okuyorum yaz stajını nerelerde yapabilirim.
  18. Abdulkadir kıvrak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese merhaba ;
    Benim sorum osgb lerdeki hesap tablosu ile mevzuatta yazılan olan hesap dk ları aynı sonucu vermiyor.
    Şöyleki ; az tehlikeli bir sınıfta 10 kişi için aylık 60 dk hizmet süresi olması lazım isg uzmanı için.
    Ama hesaplama programlarında 1,40 saat çıkıyor buda 84 dk ya tekabül ediyor. acaba ayı 21 iş günü sayıp dk yı (21gün* 9 saat ) / (30 gün*9saat) gibi bir katsayımı kullanıyorlar diye dednedim ama tam sonuç alamadım . bir bilgisi olan varsa sevinirim.
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    osgb hesap tablosu derken nasıl bir şeymiş o

hesap belli senin de dediğin gibi ........ çalışan sayısı * tehlike sınıfı dk / 60 dk
    az tehlikeli 6 dk
    tehlikeli 8 dk
    çok tehlikeli 12 dk
  20. Abdulkadir kıvrak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb lerin sitelerinde isg hizmeti alacak firmalar için hazırlanmış bir program var hesap tablosu olarak. tehlike sınıfı ve kişi sayısına göre süre hesaplıyor. hatta fiyat teklifi yapan bile var. Farklı firmaların programlarından aynı sonuçları almama rağmen bizim öğrendiğimiz mevzuata göre sonuç farklı çıkıyor. acaba neden ?