1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    belki garip bir soru olacak ama;belge ücretini 20 ocaka kadar yatırmanız gerekiyor diyor .O tarihten sonra sistemi kapatacaklar mı?zaman çok az,ben başka sınava girmeyeceğim ama parayı da bu hafta yatıramayacağım.Daha sonra yatırabiliyoruz değil mi?
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    eski mevzuata göre hazırlanmıştır
    tehlike sınıfına göre 10-15-20 dk hesabı vardı
    şuan için ise 6-8-12 dk hesabı var
    demek oluyor ki mevcut program yada hesaplamalar güncellenmemiş
  3. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yeni yapılacak risk değerlendirmelerde sizce eski tarihi yani yasal sürenin başladığı tarihi mi şu anki tarihi mi atmalıyız?
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Risk analizini hangi tarih arasında yaptığın önemlidir..ve geçerli olan raporu hazırlayıp teslim ettiğin tarihdir.
  5. Abdulkadir kıvrak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler cevabınız için.
  6. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey teşekkürler...
    merak ettiğim denetime geldiklerinde risk değerlendirme hazır ama yeni tarihli...
    daha önce yapılmalıydı deyip eskiye yönelik ceza kesmezler herhalde değil mi?
    tekrar teşekkürler...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Ocak 2014 ---
    bir de nace kodları daha önce muhasebeciler aracılığı ile girilmiş.fakat bir konuda tereddütüm oldu:zirai ilaç bayileri sizce hangi gruba giriyor?az tehlikeli tehlikeli?
  7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    46.12.02 Endüstriyel kimyasallar, gübreler ve zirai kimyasal ürünlerin bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak toptan satışını yapan aracılar Az Tehlikeli

46.75.04 Zirai kimyasal ürünlerin toptan ticareti (haşere ilaçları, yabancı ot ilaçları, dezenfektanlar, mantar ilaçları, çimlenmeyi önleyici ürünler, bitki gelişimini düzenleyiciler ve diğer zirai kimyasal ürünler) Çok Tehlikeli

47.76.03 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda gübre ve zirai kimyasal ürünlerin perakende ticareti (turba, kimyasal gübreler, hayvansal veya bitkisel gübreler, haşere ilaçları, yabancı ot ilaçları vb.) Tehlikeli

Tehlike sınıfları listesi'ne bakılacak
  8. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2 çalışanı olan matbaada risk analizi ve acil durum planları için ne kadar ücret talep etmeliyim?aynı yerde iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya başlasam ne kadar talep etmeliyim ?
  9. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kürşat Bey teşekkür ederim.ancak parekende satış yapıyor zirai ilaç bayileri.o nedenle tehlikeli gruba girer değil mi?
    bizim veya muhasebecinin insitiyatifinin olmaması gerektiğini düşünüyorum.sizce de öyle mi?
    tekrar teşekkürler....
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynı ürünün ele alınışı ile her üçünün kodu farklı olmuş. Yukarıda yazdığım sırayla, ilkinde aracı ürünle aynı mekanda bulunmuyor, pazarlıyor, satış gerçekleştiriyor. İkincisinde ürünler torbalar halinde indirilip bindiriliyor. O yüzden maruziyet olasılığı yüksek. Üçüncüsünde, yani sizin bayi sanırım böyle bir yer, mağaza konseptinde sıkı kapalı şişelerde veya paketlerde, ortama kaza olmadıkça yayılmayan kimyasallar. O yüzden sadece tehlikeli sınıfta.

Bu şekilde mantık yürüttüm. Listeyi açıp bakın. Ne kadar az iş kolunun az tehlikeli sınıfta yer aldığına şaşarsınız.
  11. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tekrar teşekkürler.
    mantığım sizinle aynı..fakat işyerini az tehlikeli gruba sokup risk değerlendirmesi yapmışlar.ben yanlışlık olduğunu düşünüyorum.karar merci en son kim?ya da fikir alabileceğimiz danışabileceğimiz bir mercii yok değil mi?
  12. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sanırım burası küçük bir işyeri, belki dükkan. Belki işveren veya muhasebecisi tehlike sınıflarını bilerek onu bu sınıfa soktu. Eğer işyerinin az tehlikeliden çıkmasını sağlarsanız, uzman ve hekimden hizmet alınması zorunluluğu geliyor. İşveren böyle bir sıkıntıya girmek istemiyor olabilir.

Fakat bu işyeri az tehlikeli sınıftaysa ve yine de bir uzmandan hizmet alması gerekip sizi çağırdıysa 50'den fazla çalışanı olmalı. Yoksa 1.7.2016'ya kadar uzman çalıştırmazdı.

Durumu değerlendirmek için bilgi lazım. Ne sebeple orada bulunuyorsunuz? Sözleşmeli uzman mısınız? Yoksa işe mi başlayacaksınız? Yoksa bir bilen olarak size mi danışıldı?

Eğer 50'den az çalışanı olan az tehlikeli bir iş yeriyse orada hiçbir şey yapmanız gerekmiyor. 50'den fazla çalışan varsa, zaten orası perakendeci de değildir. Bilgi lazım.
  13. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet Kürşat Bey haklısınız... Cevaplar ayrıntıda gizli...
    Ben direk soruyırum ama ayruntılı yazmayıp sizi upraştırdım; siz de sabırla cevap yazdınız. Öncelikle bunun için teşekkürler.
    Arkadaşım zirai ilaç bayi ve bir satış yeri var mağazası.risk değerlendirmesini ben yapmış olsaydım tehlikeli gruba sokmayı düşünürdüm. Çünkü kinyasallar, bitki ilaçları, gübre ve zehirler sözkonusu. Ama dediğiniz gibi şindiden yasal sürece girmiş olur ve yükümlülükleri artardı...
    Muhasebecisi aracılığı ile risk deperlendirmesi yapılmış ve az tehlikeli olarak gösterilmiş. Bu durumda denetlemeye geldiklerinde grupla ilgili bir sıkıntı yaşar mı? Sorma amacım böyle bir sıkıntı yaşamasını istememem ve de bundan sonraki zirai ilaç bayi işlerinde onlara doğru yolu göstermek...
    Tekrar teşekkürler...
    Selen
  14. erdem İSGforum Üyesi

c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım b sınıfınıda kazandım. 23 şubatta sınava girmiycem belge ücretini de yatırdım dilekçe ve diğer evrakları genel müdürlüğe göndermeme gerek var mı
  15. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @selen turker Linkteki dosyanın 35nci sayfasında itibaren aydınlatıcı soru cevaplar yer alıyor. Son paragraftan aşağı doğru okuyunuz. Nace Kodu SGK'nın işi ve yanlış olması da muhasebecinin işgüzarlığı olsa gerek. Ben yanlış bir işin sürmesine yol göstermek istemem.

http://www.kosano.org.tr/uploaded/file/2013/Cilt1.pdf
    KATILIMCI: İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri çalıştıran firmalar Bakanlığa bildirimde bulunacak mı?

KONUŞMACI: Sözleşme yapacak, onu Bakanlığa bildirecek ve onaylanacak ki yetkili sayılsın. Ama o süreçte ona çalışma izni de verilecek.

Tehlike sınıfları her yıl Bakanlık tarafından belirlenecek. Meydana gelen iş kazalarının sayısına göre yükselecek ya da alçalacak. Bir iş yerinde asıl iş ne ise NACE kodu ona göre belirlenecek. Öyle ki bir iş yerinde pek çok iş yapılabiliyor. Örneğin bir konfeksiyon atölyesi diyelim, oranın bakım onarımı başka bir NACE kodunda, elektrik işleri başka bir NACE kodunda olabiliyor. Bir iş yerinin birden fazla numarası da olabiliyor. Her numaranın NACE kodu ne ise oradan uzman atanıyor ama tek numara olduğunda, asıl iş ne ise ona göre uzman atanıyor. Şöyle örnek vereyim. Yer altı maden ocağı var bunların yer üstünde bakım onarım atölyeleri var, ofisleri var. Üçünün de NACE kodu farklı asıl iş yer altı kömür madenciliği onun NACE kodu geçerli, diğerleri de ona uymak zorunda yani ofis işi yapıyoruz demeyeceğiz, kömür üretiyoruz kömür ocağının NACE kodu ne ise o olacak.

Ayhan Bey bu durumda biraz sıkıntı var zannediyorum. Teftişlerimizde şunu görüyoruz: İş yerlerinde NACE kodlarının tespitlerinde sıkıntılar oluyor. Yani oradaki memur diyorlar böyle yazdı biz de anlayamadık. Tabi memur iş yerindeki işi tam bilmiyor ne iş yapıldığını anlayamıyor. Dolayısıyla bunu bu şekliyle sizin izah etmeniz lazım. İşverenin oradaki yapılan işi kabul ettirmesi gerekir. Memurun oradaki iş kollarını, ne yapıldığını bilmesi mümkün değil. Bundan dolayı iş yerlerine iş teftişlerimizde yanlış NACE kodlarının verildiğini biliyoruz. Bunu düzeltmek de işverenin çabasına ve gayretine bağlıdır.

KATILIMCI: NACE kodlarının değişikliğini nasıl yapacağız ve kime başvuruda bulunacağız?

KONUŞMACI: Onu biz bilgi olarak SGK’ya bildiririz ama yetki onlarda. Bizimki, bildirim olur yani bizim düzeltme yetkimiz yok. Burada uygulamada şöyle sıkıntılar var; Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre NACE kodunuza göre priminiz ödeniyordu. İşverenler çoğu zaman düşük prime girmek için alttaki kodları tercih etme eğilimindelerdi. Ama bu Eylül ayından itibaren zaten hepsi eşitlenecek. Artık iş kazası, meslek hastalığı primi bütün NACE kodlarında aynı oluyor. Az tehlikeli çok tehlikeli diye ayrılacak, o da uzmanın çalışma usul ve esaslarını belirleyecek.
    Biz İş Kanunu ve 6331 Sayılı İş Güvenlik Kanununun denetleyicileri ve uygulayıcısıyız. Sosyal Güvenlik Kanunu uygulayıcıları SGK müfettişleri ve personelidir. Biz ihbar ederiz bildiririz. Onlar gereğini incelerler yaparlar.

KATILIMCI: Bunu müfettişten talep edebilir miyiz?

KONUŞMACI: Evet, Müfettişten bunu talep edebilirsiniz.

KATILIMCI: NACE kodlarının değişikliğini kim yapacak?

KONUŞMACI: Bu SGK’nın işi. Bizim uygulamamızda yer almıyor biz sadece iş yerinize geldiğimizde sizin iş yeri numaranız üzerinden işlem yapıyoruz. Yani bu bizden önceki bir aşama.
  16. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kömür satış depolarında risk analizi yapmış olan var mı acaba?
  17. hikmet dülgeroğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    alpler maden a.ş.
    bims biriket fabrikalarında risk analizi yapan varsa yardımcı olursa sevinirim...
  18. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @selen turker http://archive.ismmmo.org.tr/docs/duyuru/ek_2.pdf

5510 Sayılı kanun
    MADDE 83- Kısa vadeli sigorta kolları primi, yapılan işin iş kazası ve meslek hastalığı bakımından gösterdiği tehlikenin ağırlığına göre tespit edilir. İş kolları tehlikenin ağırlığına göre sınıflara, bu sınıflar da özel iş şartlarına ve tehlikeyi önlemek için alınmış olan tedbirlere göre derecelere ayrılır. Hangi iş kollarının hangi tehlike sınıfına girdiği, tehlike sınıf ve derecesine ait prim oranlarının ve tehlike derecelerinin belirlenmesinde uygulanacak esaslar, ilgili bakanlıkların görüşleri de alınarak Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulacak bir tarife ile tespit edilir. Prim tarifesi gerekli görülürse aynı usûlle değiştirilebilir. Yapılan işin birinci fıkrada belirtilen tarifeye göre hangi tehlike sınıf ve derecesine girdiği ve ödenecek kısa vadeli sigorta kolları primi oranı Kurumca belirlenerek işverene ve 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanlara tebliğ edilir. İş kazasını ve meslek hastalığını önleyecek tedbirler hakkındaki mevzuat hükümlerine uygun bulunmadığı tespit edilen işler, Kurumca daha yüksek primli derecelere konulabilir. Kurum, işyerinin tespit edilmiş bulunan tehlike sınıf ve derecesini yaptıracağı incelemelere dayanarak kendiliğinden veya işverenin ya da 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanların isteği üzerine değiştirebilir. Kurumca yapılacak değişikliklere ilişkin kararın takvim yılından en az bir ay önce işverene, işveren tarafından değişiklik isteğinin de takvim yılından en az iki ay önce Kuruma bildirilmesi şarttır. Böylece karara bağlanacak değişiklikler, karar veya istekten sonraki takvim yılı başında yürürlüğe girer. İşverenler ile 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanlar, tehlike sınıf ve derecesi ile prim oranı hakkında Kurumca yapılacak yazılı bildirimi aldıktan sonra bir ay içinde Kuruma itiraz edebilir. Kurum, bu itirazı inceleyerek en geç üç ay içinde karara bağlayarak sonucunu itiraz edene bildirir. İlgililer, Kurumun kararı üzerine, kararın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde yetkili mahkemeye başvurabilir. Kuruma itiraz edilmesi veya mahkemeye başvurulması, primlerin takip ve tahsilini durdurmaz.İşverenin veya 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanların itirazı; işyerinin tehlike sınıfı ve derecesi ile kısa vadeli sigorta kolları prim oranının tebliğine ilişkin yazının işverence veya 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanlar tarafından tebellüğünden itibaren bir ay içinde yapılmış ise, değiştirilen iş kolu kodu ve tehlike sınıfı ile tehlike derecesinin hatalı uygulandığı tarihten, bir aylık süre dışında yapılmış ise, itirazın Kurum kayıtlarına intikali tarihini izleyen yılbaşından, üçüncü fıkrada belirtilen sürelerin aşılması durumunda ise, Kurumca yapılacak değişikliğe ilişkin kararın tebliğini izleyen takvim yılı başından geçerli olarak uygulanır.Bu değişiklik nedeniyle tehlike sınıf ve derecesinin yükselmesi halinde, kararın işverene veya 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanlara tebliğ edildiği tarih ile yürürlük tarihi arasındaki süreye ilişkin kısa vadeli sigorta kollarına ait prim farkının tebliği tarihini takip eden bir ay içerisinde Kuruma ödenmesi halinde, fark prim için gecikme cezası ve gecikme zammı alınmaz. Aksi takdirde, fark primi 89 uncu madde uyarınca gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil olunur. Tehlike sınıf ve derecesinin düşmesi halinde ise, kısa vadeli sigorta kolları sigortası prim farkı, işverenin varsa borçlarına mahsup edilir, yoksa iade edilir. Bir ay içinde iade edilmesi halinde faiz ödenmez.
  19. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Değerli arkadaşlar, Rot Balans işi yapan bir işyeri için risk değerlendirmesi hazırlayan oldu mu? Tecrübesini paylaşacak olanlara şimdiden teşekkürler...
  20. defne doğu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DSİ Kamu Kurumu
    Benim sorum 21 aralık sınavını kazandım . kamuda çalışıyorum sanırım 5000 küsür prim ödeme günüm var . Ben Şubat daki A sınıfı yükseltme sınavına girmek istiyorum Bakanlığa bir dilekçe ile SGK dan alınan prim ödeme gün sayımı belirten belge ile 27 ocak gününe kadar başvurmalımıyım. Yoksa 22ocak-27 ocak arasında İSG_katipden sorgulama Yapıp (nasıl yapılacak bilmiyorum şimdilik sadece parayı yatırıp dekontu eğitim kurumuma gönderdim.) yapıp gireceğim sınıfı oradan görüp bakanlığa hiç bir başvuru yapmadan sınav duyurusunu mu beklemeliyim.