1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Duyuruda yazılanlar gibi davranmalısınız. Verilen tarihte ISG Katip sayfasından http://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx sorgulama yapacaksınız. Normal koşullarda A Sınıfı Uzmanlık için sınava gireceğiniz bilgisi çıkacaktır. Eğer aksi yönde bir bilgi çıkarsa işte o zaman SGK'dan alacağınız bilgilerle itiraz başvurusunda bulunacaksınız.

Önemli olan C sınıfı uzmanlık sertifika ücretini bankaya yatırmış olmanız.
  2. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SEÇİLMİŞ DETAY İNŞ..MAD.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
    şantiye de isg uzmanından isg himeti alabilmek için uzmana ve işyeri hekimine yoksa osgb ile çalışılırsa ne kadar ücret ödenir?
  3. Enis Savaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    çalışmakta olduğum şirkettin iş güvenlik uzmanlık görevini de üstleneceğim, eski iş sözleşmemde değişiklik olacak mı?
    neler yapmam lazım uzmanlık sözleşmesi için, bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    isg katipten sözleşme yap. SGK Primi meslek kodunu iş güvenliği uzmanı olarak yatıttır.

http://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx
  5. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10-15 bin lira ödeyip yüksek yapana kadar kursa gidip sınava girseniz daha ucuz ve kısa zamanda hallolmazmı
  6. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Güncellenmemiştir...

10 Ekimden önce kişi başına 10 dakikaydı az tehlikelide şimdi 6 dakika oldu....

Başka bir sebebi OLAMAZ!
  7. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iyi günler benim bir sorum olacak ben bu belgeyi mayıs sınavında aldım belki birgün işe yarar diye. hali hazırda bir işim var fakat. benim sorum şu haziran ayından itibaren başvurularda bulunuyorum fakat hiç dönen olmadı sadece bir osgb arayıp cv göndermemi istedi gönderdim ondanda bi ses çıkmadı. acaba bendemi bir sorun var merak ediyorum. benim gibi aynı durumdan muzdarip olan arkadaşlar varmı veya tavsiyede bulunacak olan. başvurularımın hepsini internetten iş bulma sitelerinden yaptım şahsen başvurum hiç yok. sitelerdeki ( Kariyer net, yenibir iş, secret cv) ilanlar nasıl bir uzman arıyorda sadece bir görüşelim demek için bile aramıyorlar. halbuki bayağı bir hevesle almıştım sertifikayı. sorun nedir bilemedim. saygılar
  8. Orçin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba.

Ben 2004 ağustos ayından itibaren emekli sandığına bağlı halen çalışan bir devlet memuruyum.

İş güvenliği uzmanlığı dalında ilerleme adına, yüksek lisans ile B sınıfı uzmanlık sınavına girme düşüncesi ile kendime bir yol haritası belirlemiştim.

Ancak bazı arkadaşlarım, "iş güvenliği dalında bir işte çalışmasam dahi" belirli bir prim gününü doldurduğum takdirde, C sınıfı iş güvenlik uzmanlığı kursu sürecini tamamlamamlayarak, sözkonusu prim gününü doldurmuş devlet memurları için, "iş güvenliği dalında çalışmıyor olsalar dahi" A sınıfı uzmanlık sınavına girme hakları olduğunu söylediler.

Forumu biraz araştırmama dair bu yönde bir bilgiye açıkçası ulaşamadım.

Bu konuda beni bilgilendirir ya da yönlendirirseniz memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

girmeye hak kazanırlar.

(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.

(4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.
  10. Orçin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Cevabınız için çok teşekkürler.

Kanunun geçici 4'üncü maddesi ne zamana kadar yürürlükte acaba? Yani bu koşullar ile C sınıfını aldıktan sonra A sınıfı için sınava girilebilecek son tarih nedir?

İkinci sorum ise, prim günüm 2000 küsür olduğu takdirde, C sınıfından hemen sonraki sınav döneminde B sınıfını alırsam, B sınıfından A'ya geçiş için koşul olan 1800 prim gününün üzerinde olduğumdan,B'den sonra hemen A sınıfının sınavına girme hakkı kazanıyor muyum, yoksa B sınıfı lisansı ile 1800 prim günümü doldurma zorunluluğu mu var sözkonusu kanunda?
  11. Çetin SEVER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  12. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Birinci sorunun cevabı: 12/7/2013 tarihinde yürürlüğe girdi Geçici 4. Maddenin 2. Fıkrası ;) 12/7/2014 tarihine kadar yapılacak sınavları içine alıyor yani ;)

İkinci sorunun cevabı: Kanunen bir engel yok buna ama İSGGM internet sayfasında bu anlamın çıkartılmaması gerektiğini uyarı olarak yazdı. Ben soranlara şahsi fikrim olarak başvurun reddedilirseniz kanunen buna münafi bir durum olmadığı için dava açarsınız diyorum herkese. Neticede İSGGM nin yorumlaması kanuni değil ;)

Konuyla ilgili İSGGM nin yapmış olduğu yorumun yer aldığı duyuru sayfası için TIKLAYIN >>
  13. Çetin SEVER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    C Sınıfı Sertifikanızı almak zorundasınız, ondan sonra 2 sefer aynı sınıfa ( yani A sınıfına girdi iseniz A sınıfı, B sınıfına girdi iseniz B sınıfı ) yükselme sınavına girebilirsiniz, Yükselme Sınavlarına girişi belirleyen Genelgenin geçerliliği Eylül 2014 de bitiyor. O güne kadar C sınıfın alıp oradan yükseleceksiniz, ancak yeterli sınav açılır ise.
  14. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    değerli arkadaşlar sorularım biraz özele kaçıyor ama kusura bakmayın.ortalama 10 kişinin çalıştığı bir şantiye kontrolüne bakan ve osgb ye bağlı olmaksızın ferdi çalışan bir isg uzmanı ve iş yeri hekimi ne kadar ücret talep eder? onaylı defter hangi peryotlarda doldurulur
  15. Çetin SEVER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ücret konusu kişilerin kendi tasarrufu ancak Onaylı defter ayda bir veya acil bir gelişme olduğu durumda yazılır. Ama ayda bir mutlaka doldurulmalı
  16. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yükselme sınavında başarılı olunca değişen sınıfla birlikte sertifika numaramızında değişmesi gerekmiyor mu?
  17. Çetin SEVER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aslında yapabilmen lazım ancak bu konu 6331 de tam olarak açılmamış. Tartışma konusu!.. Herhangi bir OSGB nin şikayeti halinde soruşturma ve çalışma (sertifikanın) izninin geçici olarak askıya alınması ile sonuçlanabilir. Ancak bu durum ileriki günlerde veya aylarda dilekçe veya Bakanlığın bilgilendirilmesi ile yönetmeliklerle düzeltilebilinir. Sizin düşündüklerinizi bende arkadaşlarımla birlikte düşünmüyor değilim, ama bu gün için prosedürlerde uğraşmak gerekiyor. Önümüzdeki süreçte Bakanlığa dilekçe vererek gündeme getirmeyi şahsım olarak düşünüyorum. Yani ticaret kanunu, şirketler kuruluş kanunu gibi kanunlarda 6331 çakıştırılmamış, bu durum için süreçte mücadele vermeyi düşünüyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2014 ---
    Evet değişecek
  18. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    6331 sayılı yasaya dayalı olarak çıkarılan yönetmeliklerin hiçbirinde işveren danışmanlık şirketinden iş güvenliği konusunda rehberlik hizmeti alarak yükümlülüğünü yerine getirebilir demiyor. İş güvenliği uzmanlığı hizmeti ya işverenin çalışanı olarak veya OSGB üzerinden verilir. Çevresinden dolaşmaya çalışmayın. Hem kendi başınızı hem de işverenin başını yakarsınız.
  19. Çetin SEVER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kürşat Bey sizde benim görüşümü söylüyorsunuz, bunun aksini hiç kimse tartışmıyor, çevresini dolaşmaya gelince, mevzuat şu anda topal aslında, bu ve bunun gibi konular daha önce YAPI Denetim kanununun (595 sayılı kararnameden) kanunun uygulamasına gelinceye kadar vardı, hatta bir kaç kez dilekçe ve bakanlıkla yapmış olduğum toplantılarla yönetmelik değişiklikleri yapılarak asıl kanuna bağlı ( Ticaret kanunu, Vergi usul kanunu ) gibi bir çok kanunla en nihayet çakıştırılmıştır. 6331 uygulama yönetmeliklerindede diğer kanunlara ters gelen kanunlara göre tekrar süreç içinde yönetmelikleri güncellenecektir. Bu bahsettiğimiz konuda ancak o zaman netleşir ve yönetmelik maddesinde bir şekilde yerini alır.
  20. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

tekrar teşekkürler......
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ocak 2014 ---

Daha önce söylediğiniz gibi tüm cevaplar aslında yönetmeliğin içinde...
    teşekkürler.....