1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SEÇİLMİŞ DETAY İNŞ..MAD.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
    değerli arkadaşlar peki bir yapı şantiyesinde risk analizi+acil eylem planı+eğitim ve sertifikalar yeterlimidir? yangından planı ve tatbikat, patlayıcı ve kimyasal tehlikelerden korunma dökümanıda diyeceğim ama patlayıcı ve kimyasallarla işmiz olmuyor ne dersiniz?
  2. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İhtiyacın yok, hiçbir faydası olmaz, paran boşa gitmesin. Formasyonun varsa, eğiticilerin eğitimi belgesine ihtiyacın yok. Ama eğiticileri eğitebilmen için 5 yıl A olmak gibi şartları var.
  3. hilal ataş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben c sınıfı iş güvenliği uzman adayıyım aydında kurs görmekteyim ve 5 ocakta başlayacak sekilde staj yapmam gerek bana yardımcı edebilir misiniz?
  4. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33610
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,
    Arkadaşlar kafamda uzun süredir şöyle bir soru var. Bir osgb'de uzman olarak çalışıyoruz, prosedür gereği üzerimize düşen herşeyi yaptık ve Allah esirgesin biz orada yokken bir işçinin kkd kullanmaması yada tehlikeli davranışı sonucu kaza meydana geldi. Şimdi biz orada değiliz ama aynı zamanda oranın sorumlusuyuz. İncelediğim birkaç kaza raporunda, isg uzmanı tüm görevlerini yaptığı halde (eğitim, kkd talimatı vs.) yüksek oranda suçlu görülmüş (ortam gözetimi görevini yapmadığı için olduğunu tahmin ediyorum ben) Fakat bu adam aynı anda heryerde nasıl olabilir ki? Bunun mantıklı bir izahı var mı yoksa yine bizim işleyişine bir türlü anlam veremediğimiz bürokrasi çelişkisi mi bu da?
    Cevaplarsanız çok çok sevinirim..
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kanunun bize tanıdığı hak nazarında saat veya dakikasında işyerine gidiyoruz
    bu işin mantıksız tarafı da bu işte
    hem sorumluyuz hem orada oluyoruz hem de olmuyoruz
    ama sonuçta = uzman sorumlu oluyor
  6. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaza raporlarını paylaşır mısınız?
  7. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba, bir otel ve içinde restoranı olan bir işletmenin risk değerlendirmesini yapmaktayım.aynı kişi işletiyor fakat restoran ve otelin risk değerlendirmesi ayrı ayrı mı yapılmalı?restoran da otelin içinde ara katta?buna neye göre karar veriyoruz
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    aynı kişi işletiyor ve sgk sı tek ise tek yapılır
    ayrı ise de farketmez, lokanta otel içerisinde olduğu ve oteli bütün olarak düşünürsek lokantayı da analize dahil edersiniz
    prosedür kısmında belirtirsiniz çalışmanın şeklini sorun olmaz
    mühim olan analizin yapılıp yapılmadığı uygulanabilirliği
  9. selen turker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler
    teşekkürler ...........
  10. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Arkadaşlar merak ettiğim bir soruyu da ben sormak istiyorum. Tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre A sınıfı uzmanın çalıştığı çok tehlikeli veya tehlikeli sınıftaki bir iş yerinde A uzmanın yanında çalışan C veya B sınıfı uzmanların yasal sorumluluklarını kıyaslarsak Sorumluluk aynı düzeydemidir. Yani şunu soruyorum. İş yeri çok tehlikeli ve A sınıfı uzman hali hazırda çalıştırıyor ve yardımcı amaçlı bir de C sınıfı uzman almış. Sonuçta C nin bakabileceği tehlike sınıfı belli. Burada C nin sorumluluğu hangi düzeydedir?
  11. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    valla ne diyelim maşallah epey soru var ama ilgilenen pek az acaba forum işlemiyor ne?
  12. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Üzerinize düşen herşeyi yaptınız, yani işyerinin ve çalışma yöntemlerinin incelenmesi, önceki kaza tutanaklarının incelenmesi, benzer işletmelerdeki kaza istatistiklerinin incelenmesi, planların incelenmesi, ...

Yaklaşık 25-30 madde var incelenecek. Bütün bunları incelediniz, öngördüğünüz riskleri analiz ettiniz, çözümler üzerine işverene rehberlik yaptınız, yani size kusur bulunamaz ama yine de siz orada değilken bir kaza olursa ne olur diyorsunuz.

C sınıfı uzmanları OSGB'ler toplamda 2000 çalışana bakacak kadar sıkıştırıyor mu bilemiyorum, ama OSGB'nin uzman için belirlediği çalışma programıyla düzgün iş çıkarılabilir mi acaba?

Bu forumda paylaşılan yardım isteyen uzman mesajlarına bakınca, sanki görevlerini hakkıyla nasıl yapabileceklerini tam kavramış olmadıkları hissine kapılıyorum. Sn Atik sizi kastetmiyorum. Genel.

İş yükü fazla olan bir uzmanın ilk başlarda çok eksiği, yanlışı olur. Sonuçta bu iş ticarete dökülüp, seri imalata kalkılınca hakkıyla yapılamayacaktır. Bazı arkadaşlarımıza da piyango çıkacaktır.
  13. Serdar Günay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba birkaç sorum olacak nace tehlike sınıfı listesini incelediğimde çoğu tehlikeli sınıfa girmekte ve ben c sınıfıyım tabi şimdilik 417 tl yi yatırmadım b sınıfınıda 21 aralıkta girdiğim sınıvda kazandım.
    Orman işleri ile ilgili çalışan eğitimi vermem gerekiyor fakat eğitim vereceğim personelin çalıştığı kurumda isg uzmanı değilim farklı bir şirkette çalışıyorum (isg uzmanlığı yapmıyorum)bu konu ile ilgili öncelikle eğitim verebiliyormuyum ?

Yönetmelikte:

5 Mayıs 2013 ÇARŞAMBA

Resmî Gazete

Sayı : 28648

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Eğitim süreleri ve konuları

MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenenperiyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir.

(2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

1) Bu maddeye göre tehlikeli sınıfta çalışan personel sayısına göre (Örn:30 kişi için 30 Kişi x 12 saat =360 saat mi) yada tüm çalışanlar için 12 saat vermem yeterli olacakmı.?

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

2) Eğitim vereceğim kuruluş bir kamu kurumunun eğitim birimi sanırsam yönetmeliğe uygun?

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

MADDE 6 – (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.

(2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.

(3) Çalışma yeri veya iş değişikliği, iş ekipmanının değişmesi, yeni teknoloji uygulanması gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkacak risklerle ilgili eğitimler ayrıca verilir.

(4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:

a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

(5) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir.

(6) Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.

3) Eğitimin en az 2 yılda bir defa ve verilmesi diğer maddelerde herhangi bir değişiklik olmadığı sürece yeterli?
    4)Bu şartlarda yönetmeliğin ek 1 listesindeki konular çerçevesinde eğitim vererek vereceğim eğitim sonunda ölçme ve değerlendirme yaptıktan sonra eğitimi veren kurum ile birlikte imzalayacağımız katılım belgesi düzenleyebilirmiyim.?

Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar
  14. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    neden rahatsız edici buldunuz bu mesajımı acaba?
  15. cem akol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96336
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    slm..isg- katip sistemine ilk kez giriş yaptım ..ama 0012 hatası veriyor.. her ilk giriş yapan kişi bir kaç gün beklemesimi gerekiyor?tşk
  16. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    isg katip üzerinden sözleşme yapıldığında genel müdürlüğün onayı bekleniyor. geçen yıl ony için beklemedik sizlerde de aynı olay oldu mu?
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    birinci dereceden sorumlu olmakla beraber,hakimin karşısına ilk sunulan kişidir.Çünkü işletmede daimi olmanız ve görev verlmesinde dolayı sorumluluğunuz çok büyük..Ayrıca A yada B atanmış bir yere C sınıfı uzmanı onun altında da isgkatipe atamasını bile yapabilirsiniz.

kolay gelsin..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2014 ---
    Öyle bir durum yok,bakanlık sana sistemi açar sende işveren ile karşılıklı atamaları onaylaştığınız an bakanlık bunu kendisine bildirilmiş sayar ve sistemden görerek çalışmalarını sürdürür..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2014 ---
    firma tehlike sınıfında olduğu için yasa gereği uzman ve hekim atama yükümlülüğü var ve bu profesyoneller eğitim verebilir.

saygılar,
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sorulan sorulara cevap vermek zorunda değiliz.Amacımız Türkiye İş ve Bilgi ağı olma amacı ile çıkan sitede tüm üyelerimizin katılımını amaçlayıp tartışmak,konuşmak ve bilgiyi harmanlamaktır.Bizler kendi imkanlarımız nisbetinde bildiğimizi zannediğimiz kadar cevap vermeye gönüllü hizmet bilinci ile çalışan bu sitenin yöneticileriyiz ama herkes bildiği kadar cevap verse işimiz rahatlıcak.

ikincisi soru sormadan önce sitede araştırma yapıp emek harcadıktan sonra soru sorulması taraftarıyım.
  19. Serdar Günay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan bey eğitim isteyen kamu kurumu personeli orman işletme müdürlüğünde çalışan ?
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2016 yükümlülükleri..sen ver gitsin..ama prosüdürü iyi uygula..