1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Mustafa Raşit ŞULE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74854
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kürşat bey ben sorumu size sormadım, o kadarını bende biliyorum en son bir değişiklik varmı diye sordum , ayrıca sizin her şeye cevap vermenize gerek yok .
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @mrsule
    Hem uzmanların mevzuatı günü gününe takip etmesi gerektiğinden haberiniz yok, hem de terbiye sınırlarından.
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    c sınıfı uzman isen eğitim kuruluşlarının üniversitelerin düzenlemiş olduğu isg programlarında yüksek lisans tabi ki yapabilinir, verirsin 5 bin doları 6 aylık eğitimden sonra B sınavına girmeye hak kazanırsınız..fizikle ne alakası var
  4. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Kafama takılan bir kaç soru var, yardımcı olursanız memnun olurum:

1. Bir OSGB, arkadaşıma; "sizin apartmanınızda doğalgaz merkezi sistem ısıtma var, sizin apartmanınız tehlikeli sınıfta" demiş. Böyle birşey var mı ? Apartmanlarda tehlike sınıfı ayrımı var mı arkadaşlar ?

2. Apartmanlarda İGU/İH hizmeti alımı zorunluluğu başlamadı ( Risk analizi yapma v.s... hariç ) diye biliyorum, doğru mu ?
  5. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  6. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Teşekkürler Kürşat bey,
    Bu yazı, kanun ertelendikten sonra mı yayınlandı yani güncel mi, bilginiz var mı?
    ( 50'den az çalışanı olan, az tehlikeli işyerleri için İGU ve İH hizmeti alma zorunluluğu 30 haziran 2014'de başlıyor diyor. )
  7. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey merhaba
    3 çalışanı olan tehlikeli işyerinde risk analizi ,acil eylem planı yapmam istendi.Bir işyeri hekimi yok.Sadece benim imzamla risk analizi geçerli olur mu
  8. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Emine Hanım, risk analizi için işyeri hekiminin olması gerekmez. Hatta iş güvenliği uzmanı olmasa da olur. Ama madem siz yaptınız,sizinle birlikte işverenin imzası yeterli kolay gelsin.
  9. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tehlikeli işyerlerinde ocak ayından itibaren isguzmanı,işyeri hekimi zorunlu olduğu için soruyorum.
  10. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Haklısınız da risk analizi için hekim şartı yok. Yönetmelikte " risk analizini işveren yapar yada yaptırır" denilmektedir.
  11. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir sorum daha var:üzerinde belge numaramız yazan kaşe gerekli mi yoksa imza yeterli midir?
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    numaranızı elle yazın basın imzayı tamadır..imzalı alana kadar ilgili sayfaları paraflayın; risk değerlendirmesi çalışmasına katılan her kişi için geçerlidir, sayfalar paraflanır ve son sayfa imzalanır
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSG uzmanı,işveren vekili,çalışan temsilcisi ve destek elemanı ile denetim sonrası risk değerlendirmeni yapar ve bu kişilerle birlikte imzalarsınız..

Birde bu işyeri hekimle uzmanla anlaşacak(isgkatip) ve o kişiler yapacak bu çalışmaları
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Ocak 2014 ---
    binaların korunması hakkında yönetmeliğe göre tapu yada ruhsatta tehlike grupları bellidir.genelde tehlike grınındadır binalar.tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri bir kişi dahi çalıştırırlarsa uzman ve hekimle çalışma yükümlülükleri 01.01.2014 itibari ile yükümlülükleri başlamıştır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Ocak 2014 ---
    binaların korunması hakkında yönetmeliğe göre tapu yada ruhsatta tehlike grupları bellidir.genelde tehlike grınındadır binalar.tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri bir kişi dahi çalıştırırlarsa uzman ve hekimle çalışma yükümlülükleri 01.01.2014 itibari ile yükümlülükleri başlamıştır.
  14. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  15. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli apartmanlar ve az tehlikeli diğer işyerlerinde 30 Haziran 2014 de yürürlüğe girecek olan “iş güvenliği uzmanı” ve “iş yeri hekimi” çalıştırma(veya hizmet satın alma) yükümlüğü 1 Temmuz 2016 ya kadar(iki yıl) ertelendi. Bu tarihe kadar az tehlikeli apartmanların iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma veya hizmet satın alma yükümlülüğü bulunmuyor.
  16. arzuceylan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merak ettiğim bir konu da 50 den fazla çalışanı olan işyerleri isg zorunlu veya işveren yapacak.Firmalar(isveren) hiçbir isg çalışması yapmıyorsa,bunların tesbiti zor.
  17. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    risk analizi, acil durum planını işverenin kendisi de hazırlayabilir, fakat denetimlerde uygunsuz bulunabilir, onun için bizler bu sorumluluğu alıyoruz..tehlikeli sınıflardan itibaren örneğin bayan kuaförleri 1,2,3 sigortalı çalışanından başlamak üzere ıgu ve ih lar tarafından isg hizmetlerini almak zorundadır..siz gidersiniz kuaföre risk analizini yapıp bıraka bilirsiniz fakat o işvereni de isg hizmetlerinden bilgilendirmeniz görev ciddiyetidir..yukarlarda bir arkadaşımız bahsetmişti, uygulama çok önemli, mevzuatı okuyup bilmek sayıklamak yetersiz kalıyor, bir arkadaşınızla bir süre gezin görerek uygulamaları izleyin daha net oturacak fikirler
  18. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirmesi yaptığım yerde isg katipten sözleşme yapıp 1 günlük sigorta yatırtacağım.Sonra katipten iptal nasıl oluyor?
  19. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Siz sözleşmeyi yapın, sistemde göreceksiniz iptal butonu var. Bastığınız anda sözleşmeniz bitmiş olur.