1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. gökmen yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    imalat yok sadece satış var , teşekkür ettim önerileriniz için kürşat bey çalışmamı yapayım bi göz atarsınız eksik birşey varmı diye
  2. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kinney metoduyla risk analizi hazırlıyorum sadece tehlikeli gördüğüm şeyleri yazacağım değilmi mesela wc ve lavaboda havalandırma var hijyen vs.bunları belirtmeme gerek varmı
  3. yasemindilbaz89 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68004
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 KİŞİ çalıştıran yere acil eylem, risk raporu ve eğitim vereceğim bireysel. isg- katipten kısmi süreli anlaşma yapıp sigorta giriş- çıkışımı yaptıracağım. gözden kaçırdığım uyarmak istediğiniz bir mesele var mı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Şubat 2014 ---
    10 kişinin altı ve tehlikeli yere aylık hizmet bireysel vereceğim. fatura kesmeden isg katipten kısmi süreli sözleşme yapmam yeterli mi onların devletten para desteği alması için ?
  4. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. yasemindilbaz89 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68004
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işverenler başvuruyu nereye yapacaklar?
  6. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emin olmamakla beraber kurum dediği için sgk yada ssk olabilir.
  7. korfezli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    arkadaşlar ;
    depoların tanklara olan mesafeleri sorularını pratik olarak nasıl cevaplayabiliriz ? (örn 1500m3' lük sıvı azot dep.tankının lpg deposuna mesafesi gibi) çok alternatifi var (vana flans ek yeri olmayan, araç park yerleri,ofis kantin gibi)...30 çeşit ezberlenecek rakam var.
  8. uzman kenan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar;
    Ben bir kamu kurumunda İSG uzmanı olarak görevliyim. İSG-Katip'ten de sözleşmem var. Kurum bunun karşılığında bir ödeme yapacak ancak başka bir kurum ödesin biz de ödeyelim diye saçma sapan bir beklenti içerisindeler. Başka kurum bulamazsam dava açmak zorunda kalacağım. Eğer ücret alan varsa benimle iletişime geçebilir mi acaba? Herkese iyi çalışmalar.
  9. Çetin SEVER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ücretle ne işiniz var. Kurum ne ücret vereceğini bilmiyormu? Ücretini vermemekte ısrarcı olurlarsa ISGGM ye işyeri sicil numarasınıda belirtir bir yazı vermen yeterli olacaktır. O kamu kurumu şu anda suç işlemektedir. Gerekli belge ve bilgileri ( Yönetmelik ve Kanun bazında ) sunabilirsin. Ödenecek ücret konusu zaten kanunda var.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Şubat 2014 ---
    Ayrıca Kamu kurumları daha henüz kanun uygulama kapsamında değil ki.
  10. u.eliff İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş
    arkadaşlar elinde iş merkezi risk analizi olan varsa paylaşabilir mi ?
  11. uzman kenan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cevabınız için teşekkürler. Kanunu dikkatli okursanız bazı kamu kurumlarında da 01.01.2013 tarihinden itibaren yürürlükte olduğunu görürsünüz. Sanırım kamu hakkında da pek bilginiz yok. Lütfen gerçekten bilgi ve belge sahibi arkadaşlar cevap versin....
  12. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyerinde kullanılmayan atıl durumdaki makine v.b gibi şeyler için makine üzerine asacağım bir levha koyulabilir mi?
  13. sinan0201 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    100 çalışanı olan bir ofis için (az tehlikeli) risk analizi örneği olan var mı arkadaşlar ? Yada şöyle sorayım bu sayı risk analizini etkiler mi ?
  14. Ceyda Bayraktar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar,
    iş hijyeni eğitimlerini verebilmek için gerekli şartlar nelerdir?
    Bu sertifikayı almak için hangi bölümden mezun olmak gerekmekte ve hangi kurumlardan almaktayız?
    teşekkürler.
  15. yunusum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar sınav yükseltme sınavı yaklaştı çalışma ortamı platformu dieğr deyişle soru cevap tartışma ortamı bu sitede yokmu? varsa nerde nasıl ulaşabilirim?
  16. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar IRCA Ohsa Eğitimi almak istiyorum. Yardımcı olabileceğiniz birileri var mı? Ankara veya Antalya tercih sebebim:)
  17. zeynep mirzooğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba ben kimyager c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım şu an işsizim bir osgb yle görüşmeye gittim ancak adamlar deyim yerindeyse köle arıyorlar bana müşteri bağlamamı ve onun üzerinden maaş yerine kdv ve vergi dışında kalan paradan %50sini önerdi. ben bu işi açıktan yapmak istiyorum ben işverenlerle kısmi süreli sözleşme yaptığımda bir günlük sigortamı yatıracaklar ve o ay sonunda karşılıklı fesh edeceğiz diye bir yazı okudum. ancak fatura işinde ben fatura kesecek bir şirket buldum faturayı her şirket kesebiliyor mu? bana yardımcı olacak biri var mı?
  18. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bireysel çalışmak istiyorsanız yanınızda tanıdığınız yada anlaştığınız bir iş yeri hekimininde olmasında fayda var. Neden derseniz işveren uzman, hekim ve diğer sağlık personelinin aynı anda olmasını tercih eder. Bu sebeptendir ki osgb lere müracaat ederler yoksa osgb ler kdv çıkarttıkları için normal şartlrda işverene uygun değildir. Siz sadece rd yapmak değilde devamlı çalışacaksanız işveren sizi bünyesine ssk lı işçisi gibi alır ve her ayki çalışma saatine göre sizi sigortalı gösterir. Bu işlemler için sizin uğraşacağınız bir durum yok tamamen işverenin işidir. Sigortalı görüneceğiniz bir iş yerinede fatura vermekle yükümlü değilsiniz.
  19. nejla İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba,
    20-30 kişilik çalışanı olan bir restoranda isg uzmanı çalıştırmak zorunlu mudur? mutfak olduğu için tehlikeli sınıfa girer mi? bilgisi olan var mı?
  20. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hijyen eğitimleri bazı sektörlerde ( gıda , berber vb. ) zorunlu olup artık portör raporları kalkmıştır.
    Hijyen eğitimlerini;
    - Halk eğitim merkezleri
    -Yetkilendirilmiş kuruluşlar
    - İşletmenin İşyeri hekimi ( Halk eğitim merkezine dilekçe ile başvuru yapılarak izin alınması yolu ile )
    tarafından verilmektedir.
    Bunların dışında eğitim verilmesi şu aşamada geçersizdir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Şubat 2014 ---
    Nejla Hanım ;
    Ezbere farazi konuşulmaması için
    o işletmenin SGK SİCİL numarasına bakıp oradan NACE kodunu öğreniniz ve buna göre Tehlike sınıfını netleştiriniz.
    Onun dışında mutfağın olması yada olmaması onun tehlike sınıfında olmasına sebep olur diye düşünce yanlış olur.