1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın RANAKALFA
    İşletme içindeki kullanılmayan atıl durumdaki ekipmanlar ve makinalar için en köklü ve geçerli önlem onların çalışma ortamından uzaklaştırılmasıdır.Eğer bu gerçekleştirilemiyorsa Tehlike işareti , şeriti ile ortam belirtilerek gerekli işaretlendirmesininde yapılması çözüm olabilir.
  2. Yıldız Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Herkese merhaba,
    Teknikerler isg uzmanı olarak piyasada talep görüyor mu? Teknikerler de sertifika alıyor ama mühendis olmamak piyasada nasıl değerlendiriliyor? Normalde iktisadi idari bilimler mezunuyum. iyi bir şirkette tecrübeli olmak yeterince artı sağlar mı? Bu konudaki görüş ve deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?
    Teşekkürler
  3. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    sgk sicil no.suna bakın büyük bir ihtimalle az tehlikelidir dolayısıyla uzmana gerek yok 2016'ya kadar
  4. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    sgk sicil no.suna göre az tehlikeli fakat yaptıkları işler öyle az tehlikeliye benzemeyen bir oto yedek parça,servis ve tamir boya atölyesi olan bir yere risk analizi hazırlayacağım.nelere dikkat etmeliyim.boya,tiner,komprosör,taşlama makinası,lift,asetilen,oksijen,argon tüpleri var ve yanyana,kaynak makinası,kriko,fırın(boya yapılıp kuruması sağlanıyor),atık yağ,mazot yakılan sobalar mevcut..acil bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.herkese kolay gelsin
  5. Ceyda Bayraktar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tesekkurler Fatih Bey.
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Rica ederim Ceyda hanım
  7. fundasakal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar iplik fabrikası için risk analizi örneği olan varmı çok acil bilgisi olan varmı?
  8. Ali ÖZEVİM İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87063
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar 23 Şubat sınav soruları yayınlandı.
    İptal olması gereken sorular hakkında görüşleriniz lütfen...
  9. aysegul yanik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar
    ben de yeni bir c sınıfı isg uzmanıyım. tecrübeli arkadaşlara birkaç sorum var yanıtlarsanız sevinirim. ben bu işe ilk olarak kendi çevremde ki kuaför, eczane, taksi durakları, kasap, market vb iş yerlerine risk analizi yapmak ve isg uzmanı bulundurması gereken işyerleri ile de bu hususta da çalışmak istiyorum. ama prosedürü hakkında kafam karıştı.
    risk analizi yapabilmek için sgk, fatura şart mı?
    isg uzmanı hizmetinde 1 günlük sgk ile hizmet veriliyor mu?
    bir danışmanlık firmasında sgklı olup tüm bu hizmetleri verebiliyorum mu?
    ya hiç bir yerde sgklı olmadan risk analizi yapıp fatura kesmeden imza atılıyor mu?
    isg katipden atama ile sözleşme aynı şey mi?
    yoksa sözleşme yapılıp atama mı yapılıyor sonra ayda 1 günlük sigortalanıp o iş yerine rd ve isg hizmeti mi veriliyor bunun sonucu fatura kesmek gerekmiyor di mi? çok karıtı cevaplarını bekliyorum
  10. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
  11. Aylin Ayyıldız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32282
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MERHABALAR... BENDE BİR KONU HAKKINDA YARDIMINIZI İSTECEKTİM. SİLİKON YASTIK YORGAN ÜRETİMİ YAPAN BİR FİRMAMIZ VAR SİLİKON ÇUVALLARINI NASIL DEPOLAMALILAR? HAFİF CUVAL OLDUKLARI İÇİN AĞIR ÇUVALLARLA AYNI DEPOLANMAMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM BU KONUDA BİLGİSİ OLAN BANA ACİL DÖNERSE ÇOK SEVİNİRİM
  12. erenhaydan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba! 30 Mart yerel seçimlerin olduğu gün çalışmak yasal mı bu konudaki yasal prosedür ne
  13. pelin88 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    62804
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar ben İzmir'de C sınıfı uzman olarak iş arıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Kimyagerim.
  14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1 - Risk değerlendirmesi için sigortalı olunmasına gerek yoktur.Ancak Fatura konusu bana göre olmak zorundadır. Ortada bir kazanç söz konusu ise malumunuz vergisinin verilmesi gerekmektedir.Uzun vadede vergi borcu sorunu ile karşılaşabilirsiniz.
    2 - İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde 1 günlük hizmet verilmektedir.Tam zamanlı çalışma zorunluluğu yoktur.
    3 -Danışmanlık firmasının İSG de karşılığı yoktur. Danışmanlık firması sadece fatura kesilmesinde avantaj sağlamaktadır. Bakanlık tarafından Yetkilendirilmiş kuruluş olarak OSGB karşımıza çıkmaktadır. Mesela Danışmanlık firması ile Çalışanlara Eğitim veremezsiniz. OSGB gibi geniş bir çalışma alanınız olamaz.
    4 - İSG katip deki atama Sözleşme ile aynı anlama gelmektedir.Kavram karmaşası yaşamayınız.İSG KATİP de atamanızın yapılması Sözleşme imzalamanız ile aynı anlama gelmektedir.
  15. Abdulkadir kıvrak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İyi günler ;
    Az tehlikeli sınıfta bulunan bir işletme 50 den az çalışana sahip. Bunun dışında sözleşmeli olarak başka bir firmadan getirdiği elemanları aynı iş yerinde çalıştırıyor. böylece sayıları 70 kişiyi buluyor. bu durumda az tehlikeli sınıfta 50 kişiden fazla kabul edilirmi yani isg hizmeti alması zorunlu olurmu ?
  16. ugurkavakli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, 24 Mayıs sınavından başka yükseltme sınavı var mı?
  17. semih tufan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dışardan alınan hizmetlerdeki personellerin İSG hizmetlerini kendi işverenleri yaptırmak yükümlüğünde fakat asıl işveren olarak sizinde sorumluluğunuz var yani sizin yükümlüğünüz kontrol etmek ve denetlemek. Diye biliyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Nisan 2014 ---
    Son kez prim günüyle yükseltme sınavı yapılacak uğur bey
  18. birgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar
    Şimdi ben kurumsal bir şirkette çalışıyorum burada çalışanlar masalarında su ısıtıcalrı kullanıyorlar bizde kurul olarak bunların yine çalışanlara yakın olabilecek şekilde bir bölme yapılarak o bölmelerde kullanılmalarını sağlamak istiyoruz.her katta 4 çay ocağı var fakat ortada çalışanlara çok uzak olduğu için çay ocağına gidip gelene kadar mola süreleri bittiğinde kendilerine yakın yerler istiyorlar.Bu yapmak istediğimiz alanın ne gibi özelliği olması lazım sizce
  19. fundasakal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar deneyimli uzmanların bilgisine ihtiyacım var;
    1)ben az tehlikeli bir sınıfta 1-2 çalışanı olan iş yerlerine risk analizi, adp ve eğitim vermek için anlaştım.ben bireysel çalışıyorum firma yada OSGB de değilim işyeriyle isg katip üzerinden sözleşme imzaladım.ancak şunu düşünüyorum benim sigorta primim için muhasebecileriyle görüşüp sözleşme yaptığımız tarihdemi primimi yatırmasını söyleyecez. bu işleyiş nasıl olacak bilgilendirirmisiniz?
    2)isg katipteki sözleşme de aylık çalışma saati kısmına çalışan sayısına göremi saati belirleyip yazacaz.
    3)risk değerlendirmesinde az tehlikeli bir işyeri için ,hekim imzası şartmı?

cevaplandırabilirseniz sevinirim? tşk.
  20. ugur öztürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar hepinize kolay gelsin....

Benim şöyle bir sorum var.
    Bir çimento fabrika şantiyesinde iş.güv.uzmanı olarak çalışıorum.şirketin bir osgb ile anlaşması var A sınıfı bir uzman atanmış. Bende tam süreli olarak çalışmaya başladım fakat ben daha isgkatipten bir anlaşma yapmadım. sgk girişimde meslek olarak iş güvenliği uzmanı olarak işlendi.bu yeterelimidir yoksa isg katipten sözleşme yapmak bir zorunluluk mu?
    bilggilerinizi paylaşırsanız sevinirim.(ilk işgüvenliği deneyimim olacak)