1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. hanifi keskeç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    merhaba arkadaşlar birşey soracaktım tam zamanlı olarak bir osgb hekim olarak çalışmaktayım.acaba özel bir hastanede acildede aynı zamanda kısmi veya tam zamanlı çalışabilir miyim?yasal mevzuat nasıldır bilgilendirirseniz çok sevinirim....
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ya OSGB yada Özel hastanede çalışablirsiniz.OSGB şartları içinde mevzuat uzman,hekim ve diğer sağlık personelini tam zamanlı şart koşmuştur.

kolay gelsin.
  3. hanifi keskeç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Kısmi Zamanlı olarakta mı çalışmak mümkün değil? 217 saat olayı ne o zaman anlayamadım....
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Mayıs 2014 ---
    Şunuda belirtmek istiyorum ben şimdi tam zamanlı sözleşme yaptım fakat ayda aktif 100 saat çalışıyorum diyelim özel hastanede çalışmam gereken süreyi hesaplarken
    217-180 mi dicem yoksa
    217-100 mu dicem
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir OSGB de tam zamanlı çalışmak ayrı şeydir,OSGB de yarı zamanlı çalışmak ayrı..
  5. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    15 hazirandan sonra cevre gorevlileri is guvenligi uzmanligi yapamayacak diye duydum asli var midir ? Duyan bilen var mi arkadaslar ? Zaten cevre gorevlisi baska bir isle gorevlendirilemez diye bir madde var yonetmelikte uygulanmaya mi baslanacak ?
  6. tufan270 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    24 mayıs sınavı hakkında bilgisi olan varmı 5 şıkklı olacak 60 sorumu
  7. fiziko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar aşağıdaki sorunun tüm şıkları doğru değil mi? yardımcı olurmusunuz

Ekli Dosyalar:

8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet.hepsi doğru şık.soruyu soran yalnış şık koymayı unutmuş.
  9. fiziko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim
  10. fiziko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar aşağıdaki soruları cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

Ekli Dosyalar:

11. alikemal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1-d
    2-d
  12. GÜÇLÜ BARIŞ AKSU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar selam. Zorunlu bir aradan sonra ikinci kez sınava gireceğim. Kafama takılan bir soru var. Yürürlükten kaldırılan ve sınavda sorumlu olunmayacağı söylenen dört tüzükten biri de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü. Ancak bu tüzükte neredeyse her konuyla ilgili mevzuat içeriği var. Eğer soru çıkmayacaksa, örnek verirsem Basınçlı kaplarda İSG konusunda sorabilecekleri doğru düzgün bir şey kalmıyor. Yanılıyorsam düzeltin, örneğin bir sıcak su kazanında bulunması gereken manometrenin özellikleri, basınçlı kapların testlerinin hangi değer baz alınarak yapılacağı vs. sadece bu tüzükte geçiyor. Aynı şey konuyla ilgili genelge çıkarılmamış diğer sorumlu olduğumuz ders başlıkları için de geçerli. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bu tarz konulardan soru kesinlikle çıkmayacak mantığı bana pek de akıllıca gelmiyor. Belki ezbere dayalı bazı ayrıntı içeren sayısal değerler sorulmayabilir ama bilinmesi gerekli olan daha akılda kalıcı önemli veriler sorulabilir. Örneğin manometrenin özelliklerinin ayrıntılı sorulması yerine, aynı kaba ait basınç test aralıkları ve çalışma basıncı-test basıncı gibi daha genel bilgiler sorulabilir.
    Elbette kesinlikle diyebileceğimiz bir veri yok ama konu ile ilgili edinebildiğimiz bilgileri edinmenin zararlı olmayacağını düşünüyorum.
  14. Sonuç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar C sınıfı belge almadan önce herhangi bir fabrikada 5 yıl sigortalı çalışmak zorunlu mudur?Böyle bir duyum aldım da...
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    C Sınıfı belge almak için herhangi bir yerde belirli bir süre çalışmanız zorunlu değildir. Bakanlık açıklamasında belirlenen bölümlerden mezun olmanız, bakanlık tarafından eğitim belgesi olan eğitim kurumlarından da belirlenen sürelerde eğitim alıp 40 saatlik stajınızı yapmanız sınava girmeniz için yeterlidir.
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=sss_isg sayfasında konu ile ilgili sıkça sorulan sorulara ulaşabilirsiniz.
    Saygılar.
  16. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba
    iş yerlerinde periyodik kontrol formlarında akreditasyon belgeleri olmak zorundamı.birde şirketimizde çalışan makine teknikerine makinaların bakım ve kontrollerini yaptırıp raporlamak istiyorum.bunun için herhang bir yere başvuru yapıp bu arkadaş bakım ve kontrolleri yapabilir belgesi almalımıyım.
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Konu ile ilgili olarak;
    İş Ekipmanlarının Kullanımında sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre,
    Madde 7, 1. fıkra a bendinde
    1) Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerce periyodik kontrollerinin yapılması,

2) Çalışma şeklinde değişiklikler, kazalar, doğal olaylar veya ekipmanın uzun süre kullanılmaması gibi iş ekipmanındaki güvenliğin bozulmasına neden olabilecek durumlardan sonra, arızanın zamanında belirlenip giderilmesi ve sağlık ve güvenlik koşullarının korunması için periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerce gerekli kontrollerin yapılması,
    konularına yer verilmiş ve yine aynı yönetmeliğin Ek-3 'ünde ise BAKIM, ONARIM VE PERİYODİK KONTROLLER İLE İLGİLİ HUSUSLAR ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Sanırım size yardımcı olacaktır.

http://www.isgforum.net/threads/iş-...sağlık-ve-güvenlik-şartları-yönetmeliği.4783/
  18. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    yönetmelikler dışında herhangi bir tüzüğe bakmanıza gerek yok. Tse standartlarının da isimlerini numaralarını bilmeniz gerekmiyor sınav için. Emin olabilirsiniz.
  19. GÜÇLÜ BARIŞ AKSU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    cevaplarınız için teşekkür ederim. peki mesela ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış. sınavda sorumlu olduğumuz derslerden biri de bu. yönetmelik yürürlükten kalktığına göre kaynak olarak neyi baz alacağız?
  20. kadri İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaslar sertifika ucretını yatırdıgımda aynı gun ıcınde
    sertifika numaramı ögrenebilir miyim?