1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Hasan Mankalcılar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38673
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Zengin OSGB
    osgb olarak az tehlikeli 20 kişi çalıştıran bir şirket bizden hizmet almak istiyor bunların işe giriş raporlarını özlük dosyalarını düzenlememizi eğitimler vermemizi istiyor nasıl bir sözleşmeyle bu hizmeti verebiliriz sözleşme yapmak şart mıdır ?

birde yine farklı bir az tehlikeli şirket 20 işçisinin sadece 5 tanesinin iş güvenliği hizmeti almasını bu konuda bilgi almasını istiyor bu şirketle ne tür bir sözleşme yapabiliriz ?
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSGB olarak firma ile isg-katip üzerinden yapacağınız sözleşme bakanlık için yeterli. onun dışında yapacağınız sözleşme tamamen aranızdaki ticari ilişkileri bağlar ve istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

20 işçinin çalıştığı yerde sadece 5 kişiye hizmet veremezsiniz. isg-katip üzerinden sözleşme yaparken 20 kişi için asgari süre hesaplanıyor. bahsettiğiniz şey sadece danışmanlık işi ise oda yine ticari bir iştir ve bakanlığı değil aranızdaki ticari ilişkiyi bağlar.
  3. özlem öz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    CEMRE OSGB
    A sınıfı uzmanın saat ücreti nedir?
  4. BARKAN BUĞRA BOSTAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar;

Öncelikle İSG ile ilgili çok fazla bilgim olmadığını belirterek başlamak isterim. Uzun yıllar bu şirkette Servis ve Satış Müdürü olarak çalıştım. Şimdide İSG ile ilgilenme durumum söz konusu.Bir konu hakkında bilgi almak istedim. Bir otomotiv şirketi satış+servis+yedek parça hizmeti vermekte. Bu şirketin faaliyet kodunu satış olarak seçersek az tehlikeli, servis olarak seçersek tehlikeli oluyor. İki faaliyet alanını da içeren bir kod yok. Mevzuata göre hangi kod üzerinden gitmek hata doğurmaz?

Şimdiden Teşekkürler.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Esas işi baz alınır, tehlike sınıfı belirlemelerinde.Bu hususta SGK ya dilekçe ile başvurmakta fayda var.yada satış ayrı sicil no ve servis ayrı sicil no olarak ayrı ayrı dosya da açılabilir.
  6. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tehlikeliyi dikkate alıyorsunuz diye biliyorum
  7. BARKAN BUĞRA BOSTAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Günaydın;

Bilgi için teşekkürler. Otomotiv işi yapan Yetkili Bayi ( Yetkili Satısı ) olarak tabir edilen firmaların asıl işi araç satmak. Asıl işini seçtiğimiz zaman hata yapmış olmazmıyız? Bu arada bildiğim kadarıyla aynı adreste bulunan tüzel kişiye 2 farklı sgk sicil numarası verilemiyor. Adres aynı firmalar farklı olabiliyor.
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hayır esas iş dikkate alınıyor. Diğer türlü olsaydı az tehlikeli ve tehlikeli işyeri kalmazdı. her kesin iş yerinde çok tehlikeli sınıfa girebilecek ufakta olsa bir faaliyeti oluyor. Burada en pratik çözüm her iki proseste sık sık tekrarlanıyorsa ikisi için ayrı ayrı sicil numaraları almak.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Temmuz 2014 ---
    Satış işlemi yapan personel sayısı kaç? servis hizmeti yapan personel sayısı kaç? Ayrıca; aynı adreste aynı tüzel kişiliğe ait iki adet sgk sicili alabiliyorsunuz.
  9. BARKAN BUĞRA BOSTAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Departman olarak ayırırsak 60 servis, 40 satış personeli diyebiliriz. Tabiiki 40 adet satış personeli içerisinde muhasebe ve endirek personellerde dahil diyebilirim.
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

İki farklı sgk işyeri açmanız daha uygun olur kanaatindeyim. Zira; 60 personel tehlikeli sınıfta iş yaparken, üstelik aynı iş yerindeyken, bu işyerinin tehlike sınıfı az tehlikelidir demek biraz yoruma açık oluyor :) Peki nace kodunuz çıkmadı mı henüz. nace kodunuz hangi sınıfta.
  11. BARKAN BUĞRA BOSTAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Nace Kodumuz 45.11 yalnız bizim aynı zamanda işimiz araçların bakım ve onarımını da yapmak yani aracınızı servise bırakınca satışa geçerek fiyat öğrenip araçlara bakmak istersiniz ya o şekilde.
  12. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    45.11Otomobillerin ve hafif motorlu kara taşıtlarının ticaretiAz Tehlikeli

SGK sizi az tehlikeli olarak tanımlamış zaten, herhangi bir düzeltme yapmamanız sizi sayal bir yükümlülük altına sokmaz. Ancak doğrusu ne diyorsanız. Bence 2. bir işyeri açmanız daha doğru olacaktır.
  13. rsyildiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    merhaba arkadaşlar,elimde 170 adet villa olan yazlık sahil sitesi var. kendi bünyesinde 13 güvenliği ve 10 bahçıvanı var.iş kolu kodu 4321 olarak gözüküyor.tescili apartman yöneticiliği olarak tanımlı.zannımca iş kolu kodu yanlış ama ne olması gerekir bir fikir verebilirmisiniz.saygılarımla
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    katılıyorum ama b ve d aynı kapıya çıkmaz mı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Temmuz 2014 ---
    anlamadım, diğerleri üvey çalışan mıymış?
  15. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sanırım o 5 çalışan yapmış oldukları iş itibariyle riskli gözükenler olabilirler. Yoksa 50 çalışandan az , az tehlikeli sınıfa sahip işletmelerde malumunuz yönetmelik yürürlüğe girmedi. İşveren bence yine de olumlu bir adım atmış
  16. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    B ve D şıkları
    Yapılan işin niteliği ,Üretim Şekli termal konfor şartlarını doğrudan etkilerler.
  17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    etkilemez demedim. ikisi birbiriniyle patikte aynı şıklar soru mantıklı değil.
    üretim şekli yapılan işin niteliğini niteliği de üretim şeklini direkt etkiler
  18. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Soru da termal konforu etkileyen faktörlerden değildir diye sormuştu.
  19. Hasan Mankalcılar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38673
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Zengin OSGB
    acil durum eylem planı hazırlama siteler apartmanlar için zorunlu mudur ? Sitelerden tarafıma bu yönde talepler gelmektedir eğer acil durum planı hazırlarsam herhangi bir sorunla karşı karşıya kalır mıyım ? Yasal zorunlulukları internette bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.
  20. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Arkadaşlar Merhaba,

İş güvenliği ile ilgili çalışmadığımdan ve sektöre uzak olduğumdan sorumu mazur görün.

B Sınıfı iş güvenliği belgem var.

Çok tehlikeli sınıfa giren bir işletmede tam zamanlı mühendis olarak çalışıyorum. 20-25 çalışan mevcut. Burada iş güvenliği uzmanı olarak çalışmam mümkün mü? Ayrıca sigorta primi vs. yatırması gerekecek mi işverenin? İsgkatip ile ilgili adımlar nasıl olacak?

Yardımcı olursanız sevinirim.