1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B sınıfı sertifikanızlar 30.06.2016 tarihine kadar çok tehlikeli sınıfa bakabilirsiniz. ekstra sigorta primi yatırmalarına gerek yok. sadece mühendis olarak yatan priminizi iş güvenli uzmanı olarak değiştirecekler. işveren isg-katipe girecek ve size teklif gönderecek sizde kendi isg-katipinize girerek onay vereceksiniz.
  2. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Teşekkür ederim cevabınız için. Ama anlamadığım bir nokta var demişsiniz ya "mühendis olarak yatan priminizi iş güvenli uzmanı olarak değiştirecekler". Eğer bu yapılmazsa bir problem olur mu? İşveren direkt olarak istek gönderse ben onaylayıp resmi olarak iş güvenliği uzmanı olabilir miyim?
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında isg-katip öncesinde sınıf atlamanız için SGK nızın isg olarak yatması ve bunu ispatlamanız gerekiyordu. sonrasında isg-katip çıktı ancak bu konuda yeni bir düzenleme yapıldı mı bilmiyorum, rastlamadım. Mantıklı düşününce isg-katip çok daha sağlam bir kanıt gibi gözüküyor. Sonuç olarak işinizi yapmanız için engel midir değil midir yasal olarak emin değilim. Ancak iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorsanız SGK nızın da bu şekilde yatması en doğrusu diye düşünüyorum. yasaların yarın ne getireceği belli olmaz :)
  4. dilara soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103325
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MESUT İNŞAAT
    isg katip sistemi üzerinde egitim bilgilerim güncel değil. güncellenmesi için csgb na mezuniyet belgemi gönderdim. göndereli neredeyse bir ay olacak ama hala güncellemediler. mail de attım güncellenecegi soyleniyor ama hala aynı. benzer durumla karşılaşan var mı?
  5. eğitim bilgilerini sistem üzerinden kendim güncellemiştim..
  6. dilara soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103325
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MESUT İNŞAAT
    kendim güncelleyememiştim ben o yuzden belge istediler. gonderdim ama hala düzenleme yapılmadı
  7. Gökhan Kelebek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    105041
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tarayıp mail atsan daha çabuk sonuç alırsın ben master belgemi öyle tarayıp yolladım ve ünvanda MSc yazıldı.
  8. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    ÖNCE KENDİNİZ GÜNCELLİYORSUNUZ.İKİNCİ KEZ GÜNCELLEME YAPAMIYORSUNUZ.ONUN İÇİN SİZİN YAPTIĞINIZ GİBİ BAKANLIĞA BELGE GÖNDERİYORSUNUZ.ŞUAN İÇİN SİZİN İÇİN SIKINTI YOK.BELGENİZ YENİ İŞLEME ALINMAK ÜZEREDİR.MALUM DEVLET İŞİ.AĞIR AKSAK TA OLSA İŞLER...
  9. Adem Aras BAŞARAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Dövsan Dövme Çelik Metal San. Tic. Ltd. Şti
    Merhabalar
    Bundan bir yıl önce 05.09.2013 tarihinde ÇSGB'den denetmenler firmamı denetlemeye gelmiş (ki o zaman ben çalışmıyordum) bazı eksiklikler görmüş belirtmiş sonraki ziyarette düzeltilmesini istemiş ve 18.09.2013 tarihinde gelmek üzere ayrılmışlar. 18.09.2013 tarihinde tekrar geldiklerinde düzeltilmediğini görüp tutanak tutmuşlar. Şimdi aradan nerdeyse 1 yıl geçmiş durumda belirttikleri aksaklıklar ve daha bir çoğu düzeltilmiş durumda ancak geçen sene yazdıkları ceza daha bugün geldi firmaya idari para cezası kesilmiş, şimdi işverenim benden parayı ödememek için bir yol var mı bulmamı istedi. Gelen evrakta itiraz hakkımızın olduğuda yazıyor. Sizce ne yapabilirim bu ceza ödenmek zorunda mı yoksa bir yolu var mıdır, itiraz edersek haklı bulunur muyuz ? Yardımlarınızı bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar...
  10. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    herkese merhaba sorum var arkadaşım 2012-ekim sınavına girdi 68 ile kaldı sonra 2013 -mayıs sınavınada girdi ondada 68 ile kaldı yönetmelikler biraz karışık sankı tekrar girebiliyor dıye okumuş ama emın değil sizce gelecek sınava girebilme hakkı varmı tekrar ona göre hazırlancak?
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tekrar eğitime gidecek
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bu konuyu araştırmıştım, forumda da bu konu ile alakalı tartışmalar var. 2013 yılından itibaren 3 yıl boyunca sınırsız sınav hakkı olduğunu öğrenmiştim. Hatta bir hocamız "ÇSGB yi zengin etmek istiyorsan 3 yıl boyunca açılan her sınava girebilirsin" demişti.
  13. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    evet arakadaşta bunun gibi birşey okumuş 170 yeterince yardımcı olmamamış zaten muallakta kaldı yanı
  14. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Arkadaşınız sınav duyurularını takip etsin, bankaya sınav ücreti için para yatırabilirse sınava da girebilir demektir. Yukarıda da dediğim gibi 3 yıl boyunca sınav hakkı olması gerek.
  15. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşınız c sınavına mı girecek
  16. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    hiç belge almadı c sınıfına
  17. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman 2 hakkı var. 3 . sınava girmek için tekrar eğitime gidecek.
  18. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Aşağıda ilgili tarihte yayınlanan yönetmelik değişikliği ile sınav hakkını kaybedenlerin tekrar sınava girmeleri için hak tanınmıştır. Bu sınav hakkının verilmesi konusunda ilgili maddede tekrar eğitim alınması konusunda bir ibare yoktur. Ayrıca bu konuyu güvenilir bir eğitim kurumuna da danışmanızı tavsiye ederim.

[11 Ekim 2013 Tarihli ve 28792 Sayılı Resmi Gazetede "İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayımlanmıştır.

Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 3 üncü ve30 uncu, 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2 ve 12 ncimaddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Sınav hakkı

GEÇİCİ MADDE 3 – (Ek: RG-11/10/2013-28792)

(1) 15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayım tarihi itibariyle 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabilirler.]

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.16923&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
  19. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Ben bu durumu Erciyes Üniversitesindeki hocalarıma danışmıştım onlarda bana ilgili maddenin hukuki açıdan yoruma açık olduğunu ve başarısız olmam halinde 3 yıl boyunca [yada 3 sınav hakkı olabilir tam hatırlayamadım o kısmı] uygulanacak tüm sınavlara girebileceğimi söylediler. Aksi bir durum olsa neden eğitim almam gerektiğini söylemesinler. Neticede eğitim bedava değil, dünya kadar para kazanıyorlar.
  20. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Sınavlar

MADDE 23 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.

(2) Girdiği ilk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan birine daha katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden eğitim programına katılmak zorundadırlar.