1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    kafamız çok karıştı son gönderilen ile diğer okudugumuz kanun maddeleri çelişiyor.Ösym ve osgb ler girebilir.
  2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Paylaştığınız yönetmeliğin tarihi nedir ?

11 Ekim 2013 Tarihli aynı isimli yönetmelikte geçen madde bu konuya noktayı koyar :

Sınavlar

(2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (…) ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.
  3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
  4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3 yıl olduğunu an itibari ile öğrenmiş olduk. :)
  5. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    ÇOK TEŞEKKÜRLER YARDIMCI OLAN HERKESE
  6. HALİL DOĞAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Erkan bey yüksek lisans ile direk B icin sinav hakki kazaniyorsunuz. Ama B iken A olamiyorsunuz. Doktora yapmak gerekiyor.
  7. nly celik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49136
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iş güvenliği uzmanlık belgesini almak için çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına gitmem mi gerekiyor?
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Öncelikle İş Güvenliği Uzmanı olmak için gerekenleri mi soruyorsunuz yoksa sınava girip başarılı oldunuz ve belgenizi teslim almak için mi soruyorsunuz? Biraz daha ayrıntılı bilgi verirseniz yardımcı olalım..
  9. nly celik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49136
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben iş güvenliği uzmanı oldum c sınıfı sadece belgeyi teslim almak için sordum
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Evet, benim belgemde 1 yıldır gelmedi, bakanlığa gidip teslim alan arkadaşlar oldu. Ancak belgeyi almanız ne işinize yarayacak çerçeve yapıp duvara mı asacaksınız :)
  11. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar. İnsaat sektöründe görev yapmaktayım ve sık sık okuma yazması bilmeyen çalışanlarla karşılaşmaktayım. Okuma yazma bilmeyenlerle ilgili mevzuat bilgisi olan var mıdır? Bu çalışanların çok tehlikeli yerlerde çalıştırılması uygun mudur?

Çalıştırılmaması gerekiyor bence çünkü eğitim veremiyoruz ve sahada bulunan uyarı yazılarını okuyamıyorlar gibi bir sürü sıkıntılı durum var.

Yorum ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  12. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE
    ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE
    DAİR YÖNETMELİK
    Mesleki eğitim zorunluluğu

MADDE 5 – (1) Ek-1’deki çizelgede yer alan işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur.
    (2) İşyerinde yapılan işler, asıl iş itibariyle tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında yer almakla birlikte,çalışanın yaptığı iş ek-1 çizelgede belirtilen işler dışında ise, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17 nci maddesi kapsamında mesleki eğitim alma zorunluluğu aranmaz.
    YAPI İŞLERİ

31

Bina, duvar, set, baraj, yol, demiryolu, köprü, tünel, metro, her türlü raylı sistem, iskele, liman, marina, dalgakıran, balıkçı barınağı, hava alanı, havai hat, çelik konstrüksiyon yapı kanalizasyon, yağmur suyu drenajı ve her türlü drenaj sistemleri, kanal, kanalet, foseptik, kuyu, havuz, spor tesisleri, her türlü sondaj işleri, her nevi yer üstü ve yer altı inşaat, su üstü ve su altı inşaatları, her türlü temel inşaatı işleri (Ankrajlı istinat duvarı, fore kazık yapımı, palplanşlı çalışmalar vb. ), yıkım işleri, arazi ölçüm, etüt, araştırma, her çeşit onarım ve güçlendirme ve benzeri işler ve bu işler için gerekli araç, malzeme, sabit tesis ve ekipmanın kullanılması işleri.

32

Her türlü prefabrik yapı elemanı (pabuç, kolon, kiriş, aşık, mertek gibi) üretimi ve yerinde montajı işleri.

33

Çimento ve betondan eşya ve inşaat malzemesi (Bina, karayolu, demiryolu, köprü, baraj ve benzeri üst yapılarla, her türlü alt yapılar ve tünellerde kullanılan elemanlar) imali ve tatbikatı.

34

Beton, asfalt, çimento, alçı ve kireç gibi yapı malzeme ve maddelerinin üretimi, işlenmesi, bunlardan elde edilen yarı mamul ve mamul ürünlerin hazırlanması ve yerinde uygulanmasına ait işler.

35

Her türlü zeminin hafriyatı, yarma ve doldurulma işleri.

Kısaca çalışanlarınız okuma - yaza dışında direk mesleki eğitim almak zorundadır. ZORUNLUDUR.
  13. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

İşvereni illa çalıştırmak istiyorsa ne yapabiliriz?

İlgili mevzuatı da ekleyerek bu çalışanın çalıştırılması uygun değildir. Çalıştırılması durumunda tüm sorumluluk işverene aittir diye bir tutanak hazırlayıp işverenine imzalatsak. İmzalamazsa da dosyasına böyle bir belgeyi eklesek olur mu? Veya maille işverene bildirsek?

İnşaat sektörünün genel çalışan ve işveren kafa yapısını siz de biliyorsunuzdur. Adamlar illa çalıştıracağım diyor.
  14. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Engin Bey,

Kaygılarınız ve çözüm önerileriniz konusunda haklısınız. İşverenlerin anlamayacağı bir durum belli bir yerde.. Çünkü kimse 15-20 senelik çalışanını işten çıkarmaz okur yazar olmasa bile işlerini iyi yapıyorsa zihniyet bu şekilde oluyor.
    Ben bir çalışma yapmıştım ilçe meslek edindirme merkeziyle konuştuk mesleki eğitim belgesi verdirdik. Şartları şuydu ya okur yazar olmak ilkokul belgesi en azından ya da ehliyetleri varsa onların suretlerini istediler.

Onaylı isg defterine yazabilirsiniz kararlarınızı.
    Bir soru sormak istiyorum işçiler çalışanlar taşeron firmaya mı ait?
  15. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nil Hanım,

Çalıştığım şantiye büyük bir şantiye minumum 10 taşeron firma oluyor ana firma haricinde. Acayip bir çalışan giriş çıkışı var. Dolayısıyla takibi bile zor oluyor o an şantiyede kaç çalışanın olduğu. Ana firmanın bu konuda ciddi eksiklikleri var. Dolayısıyla gelen çalışanlara eğitimi bile zar zor veriyorum ki mesleki eğitim verdirmem, bunun ayarlamasını yapıp takibini yapabilmek de imkan dahilinde görünmüyor maalesef . O nedenle sanırım en iyisi onaylı isg defteri ve açıklayıcı bir tutanak gibi bir şey tutmak olacak.

İşçilerin bir kısmı taşerona ait bir kısmı ana firmaya ait.
  16. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taşeron firmaya ait olan çalışanlar için konuşuyorum şu an bir osgb ile anlaşmalılar mı taşeron firmalarınız? Kendinize ait çalışanlar için isg onaylı deftere karar alabilirsiniz. Tutanağı işveren imzalamak istemeyebilir.
  17. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bazılarının osgb ile anlaşmaları var bazılarının yok. Biz İSG kurul toplantılarında yazılı ve sözlü olarak osgb anlaşmaları olması gerektiğini bildirdik. Bazıları Anlaşma yaptı bazıları yapmadı. Ana firma da bastırmayınca yapan yaptı yapmayan yapmadı.

Tutanağı işveren imzalamasa da iş yeri hekimi ve iki uzman imzası tutanak tutmak için yeterli olacağını düşüyorum.
  18. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tutanağı işveren veya onun yerine karar alabilme yetkisi olan bir işveren vekili imzalamadığında, herhangi bir sorun olması halinde işverenin "Benim bu durumdan haberim yok, bana bildirilmedi." iddiasına karşı nasıl kendinizi savunacaksınız?
  19. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Engin Bey,

Çalışanların okuma yazması olmamasının getireceği riskleri onaylı deftere ve risk değerlendirmesine yazdıysanız, bir de bu evraklarda işverenin imzasını aldıysanız, başka yapacak birşeyiniz kalmamış demektir. Zaten yargıtay kararı çıktı, iş güvenliği uzmanlarının "müfettişlik, denetim, kontrol, vb." sıfatları tanımdan çıkartıldı. İşiniz sadece danışmanlık yapmak, bilgilendirmek. İşveren yapmıyorsa kendi bilir.
  20. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sorgunuz benimde aklıma geldi tabi ki.

Onaylı deftere; yazılan tüm bildiri, talimat vs şantiye şefi , proje müdürü ( bu kişiler işveren vekili sıfatına sahip ) ve ana firma idari işler mail adresine yazıldığı gün gönderilecektir diye yazdım bu tür sorunlar için. Tutanağa da ilgili şahısların imzasına sunulmuş fakat imzadan kaçınmıştır diye not yazacağım. Başka da yapabilecek bir şey aklıma gelmiyor açıkçası.