1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tutanağı imzalamayan kişinin isminin altına "İmzadan imtina etmiştir." yazıp tutanağı bu kişiye tebliğ ettiğinize dair şahit göstereceğiniz diğer kişilere imzalatmanız genelde izlenen yoldur.

Aşağıdaki İmzadan İmtina Tutanağı örneği ileride başka durumlarda işinize yarayabilir. Tutanağınızın altına benzer bir bölüm ekleyebilirsiniz.

İmzadan imtina tutanağı:

TUTANAK

…………………………………………….unvanlı …………………………………………

…………………………………………….ve adresinde kurulu, İstanbul Bölge Çalışma

Müdürlüğünde…………………..…….. sicil sayılı dosyada işlem gören iş yerimizde

………………………………….…………bölümü işçisi……………………………’

İş Sözleşmesi 4857 sayılı İş Kanununun ……………. maddesine göre feshedilmiştir.

Bu konuda düzenlenen …………….tarihli bildirim işçi tarafından tebellüğ edilmemiştir.

Söz konusu bildirimin,bir kere de şahitler huzurunda yüksek sesle okunduğu

…………………..tarihinde şahitlerle birlikte imza altına alınmıştır.

İşveren(İşveren Vekili) Şahit Şahit
  2. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    İş Güvenliği tezsiz yüksek lisansı yapılıp B sınavına girme hakkı mayıs sınavında sınır yoktu ama yeni sınav taslağında sınava giriş hakkı 2 defa olarak belirtilmekte. Bu sınavdan itibaren mi 2 hak yoksa mayıs sınavı da geçerli mi?
  3. gül sözbir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24236
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba,istanbul da inşaat şantiyesinde çalışıyorum bugün bakanlıktan denetime geldiler.düşme tehlikesi olan yerlere baktılar.öncelikleri bu yöndeymiş. korkuluklara topuk levhası istediler.bundan öncede denetime gelmişlerdi ancak hiç bundan bahsetmemişlerdi.15-20 cm yükseklikte olacakmış.önerebileceğiniz ne var? ayrıca çelik yaşam halatı istediler biz farklı bi halat kullanıyorduk.çelik halatların kolon filizlerine bağlantılarını neyle yapabilirim?
    aralık ayına kadar istanbuldaki bütün şantiyeler denetlenecekmiş.bize en kısa zamanda eksiklikleri yapıp bize haber verin dediler.Bütün çalışan arkadaslara duyrulur
  4. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    Topuklara playwood veya su kontrası ile 15-20 cm olacak şekilde yapabilirsiniz. çelik yaşam halatı derken nerden bahsediyorsunuz tam olarak?
  5. gül sözbir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24236
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    resimdeki gibi bağlıyoduk anck çelik halatla bağlamamız gerekiyor.bu bağlantıları nasıl yaparım ?

Ekli Dosyalar:

6. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    Bizde böyle yaptırıyorduk. O zaman yere akraj ile tuturulup çelik halat bağlantısı yapılır başka da aklıma birşey gelmiyor açıkcası
  7. gül sözbir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24236
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim.
  8. nly celik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49136
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Elimde bulunsun diye istedim belki de çerçevede asarım güzel fikir :)
  9. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97127
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Say
    Sayin Engin bey daha giyinik bir resminiz yok muydu? !☺
  10. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Engin Bey,

İşveren halen çalışmakta olan, okuma yazma bilmeyen personelini kanunen okuma yazma kursuna göndermek zorunda... yeni işe alımlarında da okuma yazma bilmiyor ise illa işe alacam diyor ise okuma yazma kursuna göndermesi gerekiyor..Ama bu uygulanıyor mu Tabi ki Hayır!yine de noter onaylı deftere bu kanunu referans göstererek tespit ve önerinizi yazabilirsiniz...

ZORUNLU İLKÖĞRENİM ÇAĞI DIŞINDA KALMIŞ OKUMA-YAZMA BİLMEYEN VATANDAŞLARIN, OKUR-YAZAR DURUMA GETİRİLMESİ VEYA BUNLARA İLKOKUL DÜZEYİNDE EĞİTİM ÖĞRETİM YAPTIRILMASI HAKKINDA KANUN

Özel kurum ve kuruluşların görevleri:

Madde 6 – İşverenler işyerlerinde aşağıdaki esaslara uygun olarak okuma-yazma bilmeyen işçilerin eğitimlerini yaptırmak zorundadırlar.

a) İşyerlerinde çalışan ve okuma - yazma bilmeyen işçilerin işveren tarafından Milli Eğitim Bakanlığınca açılan okuma - yazma kurslarına iştirakleri sağlanır. İşyerinde okuma - yazma bilmeyen işçi sayısının 25 ve daha yukarı olması halinde, işyerinde de okuma - yazma kursu açılabilir. Bu durumda, Milli Eğitim Bakanlığınca yeterli miktarda öğretmen temin edilir.

b) Kurslara devam zorunludur. Haklı bir sebep olmaksızın kursa girmeyenler o gün işe gelmemiş sayılırlar.

c) İşverenler işyerlerinde çalışan okuma - yazma bilmeyen işçilerin iş ve ikametgah adreslerini, Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay içinde milli eğitim müdürlüklerine bildirmek zorundadır.

Kurslara katılma:

Madde 7 – Zorunlu ilköğrenim çağı dışında kalan ve okuma - yazmayı bilmeyen veya çok az bilen vatandaşlar, yönetmelikte belirlenecek usul ve esaslara göre mahalli mülki idare amirlerince tespit edilir. Hazırlanacak plan ve programlara uygun olarak, kimlerin hangi kurslara, ne kadar süre ile katılacağı,ilan ve tebliğ edilir. Vatandaşların, kendilerine tebliğ edilen okuma- yazma öğrenme kurslarına katılmaları zorunludur.

Kırkbeş yaşını dolduran vatandaşların okuma - yazma öğrenme kurslarına katılmaları isteğe bağlıdır. Bedeni ve zihni yetersizlikleri resmi tabip raporuile anlaşılanlar hakkında birinci fıkra hükmü uygulanmaz.

Ceza Hükümleri

Verilen görevleri yapmayanlar:

Madde 10–(Değişik birinci fıkra: 23/1/2008-5728/402 md.)
    Madde 10–
    (Değişik birinci fıkra: 23/1/2008-5728/402 md.)Denetleme sonucu, bu Kanunun 6 ncı maddesinde gösterilen görevleri yerine getirmedikleri anlaşılan özel kurum ve kuruluş yöneticilerine ikiyüz Türk Lirası idarî para cezası verilir.
    Bu Kanunda belirtilen görevleri yerine getirmeyen kamu kurum ve kuruluş yöneticileri hakkında genel hükümlere göre işlem yapılır.
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hiç eğitim olmadan mı verdiler??

bu ara biz de o işle uğraşıyoruz, baya baya 40 saatlik 60 saatlik eğitimlerden bahsediliyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Ekim 2014 ---
    şu ekteki bir öneri olabilir,
    çok maliyetli değil, portatif, taşınıp su dolduruluyor.
  12. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MYK Bazı özel kurumlara belli başlı konularda yetki vermiş. Fakat onlarda belge geçerlilik sürelerini 2 yıl koymuşlar. 2 yılda bir aynı eğitimleri almak ve aynı paraları ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Bende Halk Eğitim Merkezleri ile görüşeceğim. bakalım oradan daha pratik bir şey çıkacak mı.

Sizde konuya ilişkin ilerlemelerinizi paylaşırsanız bizi mutlu edersiniz :)
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Biz halk eğitimle protokol yaptık. Kendi mühendislerimiz eğitimi veriyor, onlar da kontrol edip belgelendiriyorlar. karşılığında burada belirtemeyeceğim ama bu kadarcık iş için bence yüksek olan bir ücret alıyorlar. bu rakamı da bizim çalıştığımız şube belirlememiş. bu merkezden geliyormuş. her gün de yeni talimatameler çıkıp duruyor. iyice çorbaya döndü. halk eğitim bu ücreti de bağış olarak alıyor.devlet halk eğitime bütçe vermiyor, buralardan kazan diyo.

Ama yapacak bir şey yok. şu an en makulü onlar.
    ama piyasadaki özel eğitim kurumları eğitimi kendileri vermeden onaylamayı kabul etmiyor ve eğitimi onlar verince daha da pahalıya mal oluyor.
  14. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sevecen Hanım, okur yazar olması gerektiğini kanıtlamamız gerekti onunla ilgili ehliyet istediler sonuçta sınava giriyorlar ya orda da herhalde onun için. Biz mart-nisan-mayıs ayında 120'şer saatten hem kaynak için hem de cnc için eğitimleri tamamladık.
    Mesela çalışanın biri eğitimini kanıtlayamıyor okuryazarlığı var ama belgesini diplomasını kaybetmiş. Biz de kuruma verdiğimiz isg eğitimi dökümanlarını verdik.
    Okur yazarlığı olmayana da eğitimi verdirmek zorundayız. Yine belediyeler karşılıyor.
  15. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu fotonun görünmeyen yerlerinde üstümde göbek deliğimden dizlerime kadar uzanan mayo var. Na mahrem yerlerim kapalı yani ;)
  16. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97127
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hmmmm ciplak degilsin yani
  17. ercan yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kalibra-İnternational
    Merhaba arkadaşlar ;

12 kişilik az tehlikeli bir iş yerinde çalışıyorum. C sınıfı belgem var. Çalıştığım firma beni tam zamanlı isg uzmanı olarak gösterebilir mi ?
  18. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Firma isterse kanuni bir engel yok.
  19. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bilindiği üzere 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu* 1/7/2016 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Bakanlığın oluşturduğu İSG-KATİP sistemi, işyerlerinde görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi için zorunlu asgari süreleri otomatik olarak çıkaracak şekilde tasarlanmış. Eğer değiştirilmediyse bildiğim kadarıyla sadece Yasa ile iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü başlayan şirketler için İSG-KATİP üzerinden atama gerçekleştirilebilir. 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu henüz başlamadığı için İSG-KATİP üzerinden sözleşme yapma imkanı bulunmamaktaydı.

İSG-KATİP sisteminde bu konuda bir değişiklik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Çalıştığınız şirkette SGK E-Bildirge Kullanıcısı olan kişi İSG-KATİP'e giriş yaptığında iş güvenliği uzmanı ataması yapabiliyorsa sizi de tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilir.

*6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 38 inci maddesinin 1. fıkrasının a bendi.
  20. uclknrg58 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar danıştayın almış olduğu kararla sadece mimar mühendis ve teknik elemanlar iş güvenliği uzmanı olacak ancak benim görev yaptığım birimde dahil olmak kaydıyla Türkiye geneli üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği bölümleri idari çerçevede nitelendirilmekte. Diploma alırken doğal olarak diplomalarında iş sağlığı ve güvenliği teknikeri ibaresi bulunmadan mezun olacaklar o zaman bu mezunların durumları ne olacak lütfen bilgilendirir misiniz?