1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Sümeyra Işıkoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba bir konuda bilgi almak istiyorum , c sınıfı iş güvenliği eğitimini 2013 de aldım bir kez sınava girdim ve başarısız oldum 27 Aralık da sınava gireceğim 2. kez ve bu son hakkım değil demi ? Eğitimi aldıktan sonraki 3 yıl içinde bütün sınavlara girme hakkımız olduğunu duydum 2 sınava girme sınırlandırılmasının kalktığını doğru mudur bu ? acil cevap verebilecek arkadaş var mı bugün sınav için son günde karar vermem gerekli
  2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    aşağıdaki linkte 11 Ekim 2013 tarihli Değişiklikle yayınlanan İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK ' in 28. maddesinde Sınavlar başlığı altında yazan maddeler kafanızdaki soru işaretlerini giderecektir.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.16923&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

Kolay gelsin.
  3. Sümeyra Işıkoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  4. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    İnşaat şantiyesinde tam zamanlı C sınıfı İSG uzmanı olarak çalışıyorum. 1 yıllık belirli süreli iş sözleşmesi ile işe başlamıştım. İçinde bulunduğum proje bitmek üzereyken işveren tarafından GÜNLÜK RAPORLARIN eksikliği ile ilgili bir savunma yazmam için bir yazı geldi. yaptığım sözleşmede günlük raporlar ile ilgili bir madde bulunmamaktadır.

1. Tam zamanlı C sınıfı uzmanlar günlük rapor yazmak zorunda mı ? Görev yetki ve sorumluluklar yönetmeliğinde böyle bir madde bulamadım.
    2. Bu savunma doğrultusunda işveren haklı sebep göstererek işten çıkarabilir mi ?
    3. 160 kişiye ulaşan ve 6 ay boyunca toplamda 450 işçi girişi yaptığım sirkülasyonun çok olduğu bir şantiyede, yardımcı personel eksikliğinden raporları atamadığım günler oldu. Savunma için bu bir sebep gösterilebilir mi ?
    Not: Bu süreç boyunca işveren ya da vekillerinden yazılı olarak günlük raporların eksikliği ile ilgili hiç bir yazı tebliğ edilmedi.

Acil cevap bekliyorum. şimdiden Teşekkür ediyorum
  5. Mükremin AKYILDIZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Günlük rapor yazman senin yararınadır. Ama böyle bir zorunluluk olduğunu sanmıyorum çünkü her gün onaylı deftere zaten yazıyorsun tespitleriini
  6. semih goksu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48373
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Mrblar ben bir firmada tam zamanlı olarak sigortam 30 günden yatıyor çalışıyorum ancak iş güvenliği uzmanı olarak değil 310 personel çalışıyor şirkette;
    1 sorum ben bu şirkette kendi görevimin yanında (işveren tarafından sıkıntı yok) iş güvenliği uzmanlığı görevinide yürütebiliyormuyum ? yürüttüğümde bu işin vergi kısmını nasıl halletmem gerekiyor ayrı bir beyan gerekiyormu.
    2. sorum ise iş yeri osgb ler ile görüşüyor işveren benimde içinde olacağım bir formul bulmak istiyor ben kendi işyerimde sigortalı çalışırken osgb ile kısmi zamanlı sözleşme yapsam sıkıntı olurmu osgbnin beni sigorta yapması iki yerde aynı anda sigortalı olmak sıkıntı yaratırmı?
    Bu konuda çok farklı görüşler var tecrubelerinize istinaden fikirlerinizi merak ediyorum şimdiden ilginiz için teşekkürler
  7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş güvenliği uzmanlığı görevini yine aynı şirkette mi yürüteceksiniz? eğer öyleyse herhangibir sorun zaten yok İSG-Katip üzerinden sözleşme onaylamanız yeterli olacaktır. Eğer herhangi bir farklı yerde uzmanlık yapacaksanız bireysel çalışmanız durumunda SGK yatırılması gerekiyor, bireysel çalışamayacaksanız OSGB üzerinden çalışmanız gerekiyor, bu sefer OSGB size SGK yapacak her ikisinde de işyerinizin buna müsaade etmesi lazım.
    ALT İŞVERENLİK YÖNETMELİĞİ
    Asıl işveren-alt işveren ilişkisinin kurulma şartları
    MADDE 4 -
    (1) Asıl işveren alt işveren ilişkisinin kurulabilmesi için;

d) Alt işveren, daha önce o işyerinde çalıştırılan bir kimse olmamalıdır. Ancak daha önce o işyerinde çalıştırılan işçinin bilahare tüzel kişi şirketin ya da adi ortaklığın hissedarı olması, alt işveren ilişkisi kurmasına engel teşkil etmez.
  8. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese merhaba,
    İş güvenliği hizmeti verilen alt işverenin çalıştığı asıl iş verenin fabrikasında
    İş güvenliği uzmanı olarak,yani hem asıl hem de alt işverene iş güvenliği uzmanlığı hizmeti verebiliyor muyuz?
    İyi akşamlar.
  9. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Saatlerinizin müsait olması ve ayrı ayrı sözleşme yapmak kaydıyla her ikisine hizmet verebilirsiniz.
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    evet
  11. uzmangozde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iyi günler, arkadaşlarım ben bu işe yeni başladım ve risk analizi hazırlarken zorlanıyorum bu nedenle elinde metal işleri ile ilgili bana örnek olabilecek bir risk analizi var mıdır?
  12. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gözde Hanım, eğer firmanın içeriğini detaylı olarak söylerseniz buradaki cevaplar daha yönlendirici olur sizin için. Mesela aşağıdaki işlerden yapılan var mı?
    -Kaynak
    -Torna
    -CNC
    -Taşlama - Zımparalama
    -Boya

Gruplandırma yaparsanız daha yardımcı olunur.
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    risk değerlendirmesi çalışmalarında kaynağın bertarafından ortama ve kullanıcıya yönelik bir çalışma izleniyor bunu hepimiz biliyoruz. metal işleri daha çok kesici çalışmalar olup işlevde kullanılan techizatlar; demir kesim makinası( ispiral, ayaklı demir kesici ) , kaynak makinesi, taşlama zımparalama ve son işlem olarak boyama ile tamamlanıyor.şimdi...

risk analizimizi oluştururken tehlikenin merkezinde bulunan durum işi yürüten kişidir , çalışanı koruyacak önlemler alınmalıdır.
    -kullanıcının kullanacağı makinaları kullanmadan önce yeteri bilgisi eğitimi var mı
    -kullanıcının kullanacağı makinaların sağlamlıkları nasıldır, akabinde makine koruyucuları yerinde mi
    örn; ispiralin başla düğmesinde takılma söz konusu ise fiş çekilip bir süre sonra tekrar bir başka yahut ötedeki prize takıldığı anda makine aniden çalışabilir ve bu tehlikelidir başıma geldi..

ortama yönelik düşünürsek; muhtemelen açık hat elektrik kabloları kullanılıyordur , zemin ıslak mıdır, önlem olarak kabloları duvara yahut askıya almamız mümkün müdür..
    tiner kutusunun kapağı kapalı tutuluyor mu, boya esnasında kullanılabilecek bez parçaları mevcuttur bunlar ister istemez tinerlenir boyaya bulaşır, daha çok tinerli bez ile metali zımparaladıktan sonra silerler ve ondan sonra boyama işlemi başlar ve bu bez köşede bir yerde kalır unutulabilir bu risktir..

kişi randumanlı çalışmalıdır, sıkıştırılan işçi yorulur ve dikkatsizlik yapar..
  14. uzmangozde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    niilgün hanım öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, risk analizini hazırlamaya çalıştığım firma mangal üretimi yapıyor. dolayısıyla metal kesimi kaynak pres makineleri var. elimde o firma için hazırlanmış bir risk analizi var fakat orada yazılanları aynen kopyalamak istemiyorum.elimde birkaç örnek olursa onlardan harmanlama yaparak yararlanmak istiyorum. yani bunu sadece içeriğindeki bilgiler için değil tasarım konusunda da yardım almak için soruyorum.
  15. uzmangozde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. risk analizini hazırlamaya çalıştığım firma çok da kötü durumda değil acıkcası firma sahibi ilgili ve yardımcı bu konularda sağolsun. ama bende bu yüzden yapacağım işin daha iyi olmasını istiyorum. anladıgım kadarıyla sizde metal sektöründe çalışmıssınız bu yuzden bana yol gösterebilirsiniz belki.kaynak işi için yazacak çok şey var hepsini ayrıntılı olarak yazmalımıyım yoksa sadece işyeri için gecerli olanlarımı? daha önce hazırlanmış olan risk analizinde hem mevcut durumlar hemde kaynak için genel olarak söylenebilecek olanların hepsi var. bende öylemi yapmalıyım? mesela çalısanlara hangi talimatnameleri vermeliyim. kkd leri çalışanlar işveren temin ettiği halde kullanmak istemiyorlar. bu yaptırımı nasıl sağlarım. birde elektrikli kaynak makineleri birbirine çok yakın birinden sıçrayan ışınlar diğer çalışanın sırtına ve ensesine geliyor doğrudan. çalışanlar bundan şikayetci değil ama olması gereken mesafe nedir?
  16. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    metal işinde bizzat işçi olarak çalıştım. metal kesim işlerindeki genel tehlikeleri göz önünde bulundurun ve burası çok önemli işte şurası; çalışılan yere işe konuma hatta kişiye özel risk değerlendirmesi açın olasılıkları gözönünde daha çok bulundurun. risk analizi çok hafif kalıyor, finne- kinney idealdir. " size bunu ikinci keza yahut herdefasında söylemekten utanıyorum, bakın gerçekten ben utanıyorum" deyin mahcubiyet içerisinde yapın bunu azarlarmışcasına değil..kullanacaklardır..mesafe doğudan 4 metre güneyden 5 metre kuzey kapalı oradan çapak gelmez..hiçbirşey olmaz sıçramalardan..tersane çalışmalarında çapaklar tehlikelidir kalın demirler eritilir kaynatılır fakat metal profil bunlar 10 luk 6 lık vb. sorun olmaz.
  17. uzmangozde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim gerçekten...
  18. Alp Giray Gençkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar.

yanlış hatırlamıyorsam uzmanların bir üst tehlike sınıfında çalışabilme hakkı bu senenin temmuz ayında bitecekti, ancak yeni çıkan torba yasada bu sürenin uzatıldığına dair söylentiler var. internetten aradım ama henüz böyle bir resmi bilgi bulamadım. konu hakkında bilgisi olan varmı acaba?
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Adsız.jpg
    http://www.isgforum.net/threads/iş-...ri-değişiyor-işte-yönetmelik-detayları.14248/
  20. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97127
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Oldu olacak tehlike siniflarini kaldirsalar, herkes de A sinifi sayilsin da rahatliyalim bari. Durmadan uzatiyorlar, nedir bu ya!