1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. mehtap duman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    289319
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba...acil yardım bu işte yeniyim.iyi bir acil eylem planına ihtiyacım varr.genel olursa daha iyi olur.
    teşekkürler
  2. özkan21 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba.isg lisans bölümünün mühendislik olacağı ile ilgili bir bilginiz var mı?
  3. Süleyman artık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80265
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Tez Medikal O.S.G.B.
    Şu anda bir osgb de kısmi zamanlı olarak çalışıyorum. Başka bir osgb bünyesinde de aynı kısmi zamanlı olarak çalışma imkanım mümkün müdür.
  4. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şu an çalışmakta olduğunuz osgb firmasıyla yapmış oldugunuz iş sözlesmesinnde başka yerdede calısabilir ifadesi varsa sorun olmaz.Sözleşmelerde tam zamanlı olacaksa fazla zaman dilimleri icin calisma ucreti eklenmelidir.Aksi taktirde esnek calisma gerekcesiyle fazla calis az al uygulanmaktadir.
  5. uzmangozde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar elinde sahıs nakliye firması için acil eylem planı ve yıllık faaliyet planı örneği olan var mıdır?
  6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    soruyu sormadan önce forum içerisinde arama yapın lütfen. pek çok acil durum planı var. birini bulursunuz.

defalarca gönderilmiş bir şey için tekrar tekrar yükleme yapmak hem yanıt verecek kişiler için zaman kaybıdır hem de siteye fazladan kb yüklemesi
  7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba benim sorum şu, örneğin iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğinde bahsi geçen İLGİLİ STANDARTLAR'ın içeriğini görebileceğim bir site var mı varsa link paylaşabilir misiniz?
  8. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Maalesef bu standartlar para ile satılmaktadır. Aşağıdaki bağlantıdan fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

https://intweb.tse.org.tr/standard/standard/standardara.aspx

Örneğin Yönetmelikte geçen "Yangından Korunma - Taşınabilir ve tekerlekli yangın söndürücüler başlıklı" TS 11602 standartının 1. bölümü TS 11602-1'in fiyatı 40 TL + %8 KDV'dir. Aynı standartın 2. bölümü TS 11602-2'nin fiyatı 45TL + %8 KDV'dir.
  9. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar

Hizmet verdiğimiz firma aynı il içinde başka bir yere taşındığında,
    Risk analizi, acil durum eylem planı harici başka hangi evrakları güncellemeliyiz.

Özetle adres değişikliğinde neler yapmalıyım?
  10. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 15.05.2013/28648

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

MADDE 6 – (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.

(2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.

(3) Çalışma yeri veya iş değişikliği, iş ekipmanının değişmesi, yeni teknoloji uygulanması gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkacak risklerle ilgili eğitimler ayrıca verilir.

Eğitim programlarının hazırlanması

MADDE 10 – (1) İşveren, yıl içinde düzenlenecek eğitim faaliyetlerini gösteren yıllık eğitim programının hazırlanmasını sağlar ve onaylar.

(2) Eğitim programlarının hazırlanmasında çalışanların veya temsilcilerinin görüşleri alınır.

(3) İşe yeni alımlarda veya değişen şartlara göre yeni risklerin ortaya çıkması durumunda yıllık eğitim programlarına ilave yapılır.

(4) İlgili mevzuatın değişmesi veya çalışma şartlarına bağlı olarak yeni risklerin ortaya çıkması halinde yıllık eğitim programına bağlı kalmaksızın çalışanların uygun eğitim almaları sağlanır.

(5) Yıllık eğitim programında, verilecek eğitimlerin konusu, hangi tarihlerde düzenleneceği, eğitimin süresi, eğitime kimlerin katılacağı, eğitimin hedefi ve amacı hususlarına yer verilir.
  11. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadece mevki mi değiştirdi yoksa iş akışı da değişti mi?
  12. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş aynı iş sadece, yeri değişti. Taşındılar yani
  13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benimde aklıma dedikleriniz geliyor sadece, alt işveren var ise sözleşmelerinizi yenilemenizi tavsiye ederim, bide adres geçen belgeleri hani bu kaşeli olanlar, kapasite raporunun yenilenmesi gerek.
  14. kpss25 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba bir konuda düşüncelerinizi paylaşmak istiyorum. çalıştığım iş yerinde en üst kat yemekhane ben yemekhanenin 2 alt katında çalışıyorum yemekhanenin atık boruları çalışma odamızın girişindeki koridordan geçiyor ve boruda bir problem var su akıtıyor altına kova koyduk dolunca boşaltıyoruz ancak pis koku var ve duvarda mantar oluşumu başlamış c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak rapor hazırlamamı istediler hiç tecrübem yok burda ne gibi sorunlar olabilir rapora ne yazmalıyım... lütfen acil cevap yazın...
  15. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bulunduğunuz işyerinde İSG kurulu varsa bu sorunu bir toplantı ile hep beraber çözeceksiniz. Tek başınıza değil.
    Kurul yoksa, siz bu durumla ilgili bir risk analizi yaparsınız. Örneğin: Tehlike=Pis su giderlerinin Patlaması, Risk = Pis suyun çalışma ortamı ve havası ile teması sonucu hastalıklara yol açması v.b.. Alınacak Tedbir = Derhal gerekli tamiratın yapılması, etkilenen bölümlerde hijyen sağlayıcı temizlik yapılması, etkilenen personellerin sağlık taramasının yapılması ... gibi. Yazılı olarak işverene bildirimde bulunursunuz.
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    psikolojik etkisi , ve mikrobiyolojik oluşumların çalışanlarda, özellikle de kronik hastalığı olanlarda yaşayacağı sıkıntıları da yazabilirsiniz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Nisan 2015 ---
    arkadaşlar kanun meclisten çıktı ancak resmi gazetede yayınlanmadı diye bir duyum aldım, doğru mudur? metinden çıkarılanlar varmış elinde son metin olan var mı
  17. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    http://www.isgforum.net/threads/iş-...a-tasarisi-yasalaşti.15785/page-2#post-115155
  18. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli iş yerlerinde 3 yılda bir kişi başı 8 saatlik verilecek eğitimi yıllık eğitim planında nasıl göstermeliyiz? Bunu yıl bazında yaklaşık 3 saatlik dilimler halinde 12 aylık eğitim planına mı böleceğiz?
  19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    en az 4 saatlik dilimler halinde, yani 4-4-4 gibi iki yıla yayacaksınız
  20. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli sınıftaki iş yerleri için 3 yıl toplam 8 saat değil miydi?