1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    benm aklım bir an tehlikeliye gitti. ama aynı mantık
    bu arada yaymak zorunda değilsiniz. sene başında 8 veya 4+4 verip üç yıl sonra yenileyebilirsiniz
  2. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Sevecen Hanım.
  3. piriapos İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32340
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    30nisan 2015 tarihli "İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK"
    Madde-6 da "“(6) İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.”

denilmektedir. Buradan anlaşılması gereken nedir ?

1- Bir işyerinde tam zamanlı olarak çalışan ( İSG Uzmanı olarak değil) kişi başka bir yerde part time İSG uzman olarak çalışamaz mı?
    2- Bir iş yeerinde (osgb de olur) tam zamanlı Uzman olarak çalışan bir kişi başka bir işyerinde part time herhangi bir iş yapamaz mı?

yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar?
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1- evet çalışır
    2-hayır
  5. piriapos İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32340
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki nasıl çalışır?
    1- 4857 sayılı iş kanununda madde: 41 ve 63 haftalık çalışma süresi ve fazla çalışma süreleri açıktır. haftalık 180 saat denilmektedir.
  6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    fazla mesai gibi,
    ek sgk yatırılır dışarıdan. yapanlar var.
  7. ömer alt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    c sınıfı belgem var. isg sektöründe 3-4 kadar çalıştım. sahibi olduğum şirket (osgb değil) bünyesinde az tehlike sınıftaki işletmelere risk analizi vs hazırlayabilir miyim? bu çalışmalar iş vereni yasal yaptırımdan korur mu?
  8. semih tufan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba İŞG yüksek lisansı yapmayı düşünen varmı.
  9. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    geçenlerde bir iş yeri hekimi ile sohbet ediyordum. Neden işyeri hekimleri mevzuattaki sorumluklarını yerine getirme yerine polikinik hizmetlerini vermeye meyil ettikleri ile ilgili bir soru sordum. Kendiside siz iş güvenliği uzmanları sağlık kısmınada çok meraklısınız baksanıza çoğu uzman kendisinde iş sağlığı güvenliği uzmanı diyor iş güvenliği uzmanı yerine diye espiri ile geçiştirdi :) sanırım haklı:)
  10. ALİ OSMAN GÜLER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    302629
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Merhaba koay gelsin şuan sağlık personeliyim ancak isg üzerinde ekim 2014 girişli sertifikam var. 2015 sonrası diğer sağlık personellerine eğitim zorunluluğu geldi, benim eğitim alıp sınava girmem gerekli mi?
  11. Tuğba Çivioğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nilgün hanım merhaba,

bahsettiğiniz işler benim çalıştığım fabrikada saydığınız işler mevcut. risk analizi yaparken nelere dikkat etmeliyim, örnek olabilecek bir risk analizi formatı var mıdır
  12. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Örnek olarak bir format yok ama araştırmalarım sonucunda ustalarla konuşarak bilgiler edindim. Makinaların riskleri, çalışanların en çok başlarına gelen olaylar, kullanım talimatları, bakım ve çalışma talimatlarını göz önünde bulundurarak çalışmalar yaptım.
  13. Kesinlikle haksız.
    Görevini yapmak istiyormuşta İş Güvenliği uzmanları mı engelliyormuş kendilerini.
    Hekimlerin çoğu ilgilenmediği için. İşveren Hekimin nazını çektiği için, iş güvenliği uzmanları işveren tarafından sağlık konusuna itekleniyor.
    Toplumda hekime karşı bir saygı var. Hekim yapmak istemiyorum dediği anda herkes kabulleniyor. Ayrıca hekimlerden beklenti seviyesi yüksek değil. Poliklinik yapsın ilaç yazsın yeter görüşü hakim. Ayrıca hekimler için işyeri hekimliği kolay meslek statüsünde. Az zorlasan kaçıp gidecek şeklinde görülüyorlar.
  14. meralalp İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22934
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    NOVA AKADEMİ OSGB
    merhaba arkadaşlar . zirve üniversitesinde yüksek lisans yapan var mı ? varsa lütfen artılarını ve eksilerini paylaşabilir misiniz ? çookk acilllll lütfenn teşekkürler
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben iki fabrikamda çok iyi iki hekimle çalışıyorum. benim kadar hakimler ve iş sağlığı konusunda işin içindeler. hatta beni ergonomi konusunda izmirdeki eğitti diyebilirim.
  16. cagdascagdas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba,

Makine mühendisiyim alanımda 2 yıldır çalışıyorum herhangi bir isg uzmanlık belgem yok.;
    Bir kaç sorum olacak ales ve yabancı dil puanım tezli yüksek lisans yapmaya yeterli, yetmese de herhangi bir üniversitede tezsiz yüksek yapabilirim.

1) Herhangi bir alanda tezli veya tezsiz yüksek lisans yaparsam (c sınıfı belgeyi y.lisans yaparken alacağım) b sınıfı isg uzmanlık sınavına girme hakkına sahip olabiliyor muyum,
    2) 2 yıl boyunca boş zamanlarımı değerlendirmeyi düşünüyorum iş sağlığı güvenliği ön lisans ve iş sağlığı güvenliği yüksek lisans programını aynı anda bitirmeyi düşünüyorum, bunları bitirdikten sonra MEB'e ait herhangi bir kursa gitmeden önce c sınıfı sonra b sınıfı uzmanlık sınavlarına girerek belge alabiliyor muyum.
    3) Her iki eğitimi de aynı anda bitirdikten sonra sınava girmeden c sınıfı uzman olabiliyor muyum.
    4) Son olarak maaşıma eklenecek 300-400 lira fark için b sınıfı belge almaya ve kendimi riske sokmaya değer mi (sadece uzmanından görüş almak için soruyorum :) ), ilerde bu işi yapmayı düşünmüyorum zaten hali hazırda mutlu olduğum bir işim ve mesleğim var, bir gün işsiz kalırsam elimde ikinci üçüncü alternatif olabilsin istedim C sınıfı 75-80 bin kişi var zaten, o yüzden hedefi direk B sınıfına diktim.
  17. cagdascagdas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu kadar çok bilgi kirliliğinden sonra öğrenmek istediğim her şeyi öğrendim, ayrıca yüksek lisanstan sonra c sınıfı almamak gerek olmadığını da ilk defa öğrendim bu vakit kaybımı azaltacak.

kısa bir sorum 220 saatlik kursa isg y.lisans yaptığımda gitmem gerekmeyecek, peki başka bir alanda y.lisans yapıp başka bir yerde 220 saatlik kursu tamamlarsam yine direk olarak c sınıfı almadan ve 3 yıl çalışmadan "b" için sınava girebiliyor muyum?

Son konuya gelince sürekli şantiyelere gidiyorum gittiğim şehirlerde genellikle bir taşeron tutuyorum, ardından şehirde ki sağlık güvenlik birimlerinden (genelde ucuz olan bir firma ) biri ile anlaşıyorum, bir çoğu işi halledemiyor denetlemeye bile gelmiyor, hatta birinde defterin büyük kısmını ben yazdım (adamlar 2 aylık iş için gerek yok demişlerdi :) ) konuya gelince kendime ait bir belgem olursa genelde B yetiyor (yetmeyen yerlerde oluyor) şefliğini yaptığım hemen hemen tüm şantiyelerde bu ücreti bir merkeze ödemeyeceğim. Sadece hekim için bir ücret ödeyeceğim, Zaten şantiye şefi olarak yeterince üzerimde sorumluluk var (Sorumluğun bir kısmı en azından İSG uzmanlarında kalıyor) İSG yide alırsam sorumluluk 2 kat artacak ama şu an ekonomik şartlar için almayı düşünüyorum,
  18. -B sınıfı İG Uzmanlığı için sınava hak kazanmak istiyorsanız; İki şekilde oluyor. a ve b birbirnden bağımsız düşünün.

a) c sınıfı belgeniz ile işgüvenliği uzmanı olarak 3 yıl fiilen çalışmış olmanız ve ardından 220 saatlik kursu bitirmiş olmanız gerek.

b) veya doğrudan b sınıfı uzmanlığı sınavına girmek isyorsanız. tezli/tezsiz iş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yaptığınızda c sınıfı belgesi, 3 yıl ve kurs şartı aranmaksızın doğrudan b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına başvurabilirsiniz.

İlgili yönetmeliğe bakınız.
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.16923&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
  19. Gizem Çamur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    104951
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Doğan Grup
    Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz bakanlık sistemini değiştirdi.yeniden sözleşmeleri atadık fakat bugün yetki belgesi geçersiz uyarısı veriyor. Konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olan var mı? beni de aydınlatabilir mi?