1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129581
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba. Ben yeni C sınıfı uzman oldum. Şantiye de tam zamanlı olarak çalışıcam eğer uygun olursa. Ne yapmam gerekiyor nasıl hareket edicem bana yardımcı olursanız sevinirim.
  2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    @Alper AKAY
  3. huska İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    kostik risk analiziniz varmı
  4. Sadık TUNCAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışmakta olduğum fabrikaya girişlerde ziyaretçi güvenlik bilgi formu verilmekte. Buna ek olarak imza kısmını da eklemek istiyoruz, çek kopart olacak şekilde olacak.(Güvenlik alacak o kısmı.) Müdürümüz imza kısmına okudum anladım yazsın istiyor. Acaba ziyaretçilerin yazmasımı doğru olur yoksa okudum anladım ibaresi koysak onun altını mı imzalasa daha doğru olur.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Arkadaşlar selamlar.
    Uzun aradan sonra yine buradayım.

Size bir konuyu danışmak istiyorum.
    Şu an çalıştığım yerde uzman olarak çalışmıyorum ama İSG faaliyetleri gerçekten titizlikle izlenmektedir ve kurum kültürü gereği bu çok hassas bir konu.

Son 2 yıldız titizlik ile hazırlanmış tabir-i caiz ise "ansiklopedi" gibi bir risk değerlendirme kitabımız var. Gemi çalışanları, mühendis ve zabitler olarak her birimiz büyük küçük demeden riskleri, olasılıkları, şiddetleri tüm filo gemileri ortak havuzda toplayıp şirketimiz isg uzmanları tarafından bu doküman hazırlandı. Ama işimiz gereği gemilerimizde sürekli olarak çalışmalar devam etmektedir. Dolayısı ile her çalışma öncesi çalışma izinleri ve risk değerlendirmeleri hazırlanmak durumunda.
    Bazen gün içerisinde farklı 6 gurup farklı 6 iş yapmakta.
    Burada her iş için ayrı ayrı risk değerlendirmesi doldurulmasının önüne geçilmesi için müsade formlarımıza uygun RD yönergeleri izlendi mi gibi bir ibare eklendi. Buna ek olarak Risk Değerlendirme Takip defteri oluşturularak iş öncesi bu defterin doldurulması isteniliyor. Orada yapılan işin tanımı, tarihi vb. tarihlerle beraber hazırda bu işe uygun bir RD olup olmadığı, var ise RD numarası, yok ise yeni RD hazırlanması isteniliyor.
    Şimdi, tamam ben yapacağım iş için çok önceden bir RD hazırlamış olabilirim ama yeni iş için bu repeated item olarak belirtmem doğru mudur?
    Ben mühendis olduğum kadar İGU olduğum için o risk değerlendirmesine her seferinde bakıyorum ama sanırım bunu bir tek ben yapıyorum. Nede olsa hazır form var diye diğerleri RD'ye bile bakmadan sadece RD numarasını kayıt altına alarak bakmış gibi gösteriyor.
    Bu hazırda olan RD'yi tekrar tekrar kullanmak ne derece doğru? Biliyorsunuz bazı işler rutine girince ilk önemini kaybediyor.
    Sizlerin de görüşlerinizi alabilir miyim?
    Teşekkür ederim.
    Saygılarımla.
  6. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SSK nızın olduğu firma tehlikeli veya az tehlikeli ise atama yapabilirsiniz. Bu B sınıfı olmanız açısından size Zaman kazandırır
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Şubat 2016 ---
    Okudun anladım ibaresi beyan edenin el yazısı ile yazılmalı.
  7. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şantiyede c sınıflarının bir sorumluluğu yoktur. A veya B sınıfı olması gerek. Sorumlu kişiler onlar. Siz de onlara yardımcı olursunuz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Şubat 2016 ---
    Yaptığınız işle ilgili riskler RD de yer alıyorsa kullanabilirsiniz.
  8. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    arkadaşlar yol ve benzeri işlerde osgb firmanın herhangi bir şantiyesine hizmet veriyorsa diğer illerde de hizmet verebilir gibi bir ibare mevcut bakanlığa bununla ilgili nasıl bir bildirimde bulunmalıyız
  9. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Merhaba;
    Fazla mesaiyi ancak bir işyerine tam zamanlı atama yapıldığı zaman kullanabiliyorsunuz...
  10. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Herkese merhabalar;
    Ocak ayından itibaren bir firmada tam zamanlı(205 saat) olarak atamam yapıldı. Süremi tamamlayabilmek için 8:00-17:00 çalışıyorum firma mesaimi kendi ofis çalışanlarına göre kısıtlayıp, 8:30-17:00 arası sayıp yemek arasını yarım saat olarak mesaimden düşürüyor ve günlük çalışma saatimi 8 saat kabul ederek günlük 1 saatimi hiçe sayıyor.. İSG uzmanlarının çalışma saatlerinin bu şekilde kısıtlanamayacağını yemek saatlerinde yemekhane vs gibi çalışma alanlarında saha gözlemi yapılarak da çalışma yapılabileceğini,tam zamanlı ataması yapılan İSG Uzmanlarının çalışma saatlerinin 9 saat şeklinde olabileceği bakanlık tarafından kabul edildiği vs söyledik fakat anlatamadık.Bu sırada bu firma vardiya usulü çalışıyor yani her zaman personel mevcut..
    Sanırım yemek çay kahve molası gibi sürelerin İSG uzmanlarının çalışma saatlerinden düşürülemez gibi bir yasal dayanak yok..
    Bilgisi olan var mı?
  11. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32566
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar aranızda iş ekipmanları bakım defteri tutan var mı ?? Belli bir kuralı yöntemi var mı neye göre ne kadar bilgi yazılmalı
  12. Umut Ergun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    Merhaba arkadaşlar,
    Tereddüt ettiğim bir konu ile ilgili bir sorum var.
    Bir süpermarket düşünelim, bu süpermaketin Nace koduna göre tehlike sınıfı "Az tehlikeli" oluyor.
    Peki bu süpermarkette bir de kasap reyonu varsa, kasapların tehlike sınıfı "Tehlikeli" olduğu için bu süpermarketin tehlike sınıfı değişir mi?
    Nace koduna göre Az tehlikeliyi işaret etse de iş güvenlik uzmanı bu süpermarket ile sözleşme yaparken, işletmeyi hangi sınıfta değerlendirmesi gerekir?
    Eğer tehlikeli olarak kabul etmesi gerekiyorsa Nace kodunu da değiştirtmeli mi, ne olarak değiştirilmesini istemeli?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  13. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    İşyerinin faaliyeti>>"47.11.02 - Süper Market Gıda Ağırlıklı ise" << (AZ TEHLİKELİ) .. dir.
    Kodunu "47.22.01 - Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda et perakende ticareti (sakatatlar, av ve kümes hayvanı etleri ile kasaplar dahil)" (TEHLİKELİ) olarak değiştirdiğinde, tekel ürünleri, temizlik ürünleri, oyuncak, züccaciye..... diğer gıda ürünlerini işyerinde 2. verdiğimiz kodla satması mümkün mü ?
    Yani işin maliye boyutu ne olacak ?
    Sorunuza soru ile cevap vermiş oldum ama bu da başka bir bakış açısı ...
  14. Umut Ergun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hayali bir şirket düşünelim, adı İSG olsun.
    Şirket ünvanı şirket ana sözleşmesinde, İSG İnşaat Taahhüt Gıda Otomotiv Akaryakıt Temizlik ve Dış Tic. Ltd. Şti. olsun.
    Şimdi bu firmanın ünvanındaki tüm faaliyetleri yaptığını düşünelim, böyle bir sürü fima var. Nace kodu bu ünvanda geçen faaliyet alanlarından hangisine göre oluşturuluyor?
    Bunu nasıl çözüyorlar?
    soruya soru ile cevap vermeye devam :)
  15. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İşyeri Tehlike sınıfı Nace Koduna göre belirlenmekte. İş yerinin Nace Kodunu ise SGK daki sicil numarasına göre belirleniyor. İş yerinin tehlike sınıfı değiştirilebilir mi? Nasıl değiştirlebilir?
  16. Umut Ergun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Değiştirmek için de yine SGK'ya müraacat ediliyor.
  17. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bir VKN ve yasal unvanı olan İSG FORUM LTD ŞTİ ile bims fabrikası açıyorsun, sonra bu firma kendi nakliyesi ile birlikte başkalarının da nakliyesini yapmaya başlıyor, sonra birde akaryakıt istasyonu açıyor, tüm bu yeni faaliyetler başlangıçta faaliyet tanımında yoksa ticaret odasına her yeni faaliyeti ekletmek için para ödüyorsun. Bunların her biri farklı adreste ise İSG FORUM LTD ŞTİ nin şubeleri oluyor.
    Şimdi maliye açısından bunlardan hangisinin ana faaliyet olduğunun bir öneminin olduğunu düşünmüyorum. Çünkü hepsi faaliyet tanımında var, faturasını kesiyor, vergisini ödüyor....
    NACE sınıflamasında ana faaliyet kodunu tespit etmekte temel prensip "en çok ciro elde edilen faaliyet" ikinci olarak da "çalışan sayısının hangi faaliyet de daha çok olduğu" dur.
    SGK açısından ise bu şubelerin ayrı ayrı faaliyetlerinin önemi var, çünkü onlar açısından da "ÇALIŞAN" faktörü devreye giriyor. Dolayısıyla farklı faaliyet gösteren şubeleri için farklı nace kodları, farklı tehlike sınıfları ortaya çıkıyor.
    Sizin örneğinizde ise anladığım kadarı ile süpermarket içinde ki farklı reyonlar söz konusu. Burada benim verdiğim örnekten faydalanamıyoruz. Böyle bir ayrım yok. Olacağını da zannetmiyorum.
    Yine de siz SGK ya bir danışın.
  18. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    İşyerinin NACE kodu yaptığı ana faaliyete göre belirleniyor. SGK sicil numarası içinde 8 farklı kod bulunduran bir kimlik numarası gibi, nace koduda bu 8 inden biri. Dolayısıyla işyerinin nace kodunun sgk sicil nuarasına göre belirlenmesi diye bir durum yok. İşyerinin tehlike sınıfının nace koduna belirlenmesi doğrudur.
    Dolayısıyla, İşyerinin / şubenin tehlike sınıfı, nace kodunun değişmesine bağlı oluyor, nace kodu değişince otomatik olarak sicil numarasındaki ilgili bölüm değişiyor.
    Yanlışım varsa düzeltin.
    Saygılar hocam.
  19. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    İlave olarak, SGK nın veya Vergi Dairesinin verdiği nace kodları yanlış da olabiliyor. Biz bu durumlarla karşılaştık.
  20. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Merhaba, tehlike sınıfları "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ"ne göre belirlenmesi gerekir. Tebliğde liste yayınlanmış, tek bir işin yapıldığı işyeri için bu liste faydalı.

Ancak tebliğde;

Madde 2 - (3) Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde işyerinin kuruluş amacına bakılır. İşyerinde birden fazla asıl iş tanımına uygun faaliyetin yürütülmesi halinde, bu işlerden tehlike sınıfı yüksek olan iş esas alınır. 6331 sayılı Kanunun işyeri tanımına giren işyerlerinde yapılan asıl işin yanında veya devamı niteliğinde faaliyet alanının genişletilmesi halinde o işyerinde bu fıkrada esas alınan kurala göre belirlenir.

ifadesi vardır.
    Süpermarket örneğinden bakarsak, kuruluş amacı perakende ticaret vb. olduğu halde içinde asıl iş olabilecek bir çok iş kolu vardır. Kasaplık da bunlardan biri. Böyle bir durumda kasaplık nace kodu ve tehlike sınıfıyla süper market nace kodu ve tehlike sınıfları birbirinden farklı.

Tebliğ üzerinden yorum yaparsak süpermarketlerin tehlikeli sınıfta iş yeri olarak değerlendirilmesi gerekir ancak SGK sadece asıl faaliyete baktığı için sicil numarasına karşılık gelen NACE kodunu kabul ediyor.

Ayrıca dediğiniz gibi şirket ana sözleşmesinde, İSG İnşaat Taahhüt Gıda Otomotiv Akaryakıt Temizlik ve Dış Tic. Ltd. Şti. gibi bir çok asıl faaliyet alanı olacak iş kayıtlı firmalar var. Bunların Nace kodu ve tehlike sınıfı neye göre belirleniyor veya nasıl tespit ediliyor çok net değil. Tebliğ bana göre çok açık ancak uygulama bu yönde değil.

Sözleşme yaparken İSG-KATİP ne gösteriyorsa tehlike sınıfı o kabul edilebilir. SGK'dan tehlike sınıfı değiştirmek çok kolay bir iş değil. Ben bir uzman olarak böyle bir durumla karşılaşsam değiştirmek için enerjimi harcamam:). Sonuçta resmi tehlike sınıfının bir uzman için sözleşme süresi dışında önemi olmamalı. Orada yapılan işe bakmak ve ona göre yorumlamak daha doğru olur.