1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Umut Ergun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
    Değiştirmek için de yine SGK'ya müraacat ediliyor.
    Cevabınız için teşekkür ederim.
    İçinde kasaplık hizmeti verilen süpermarketin sözleşmesini isg katip üzerinden çıkana göre yaptık ve orada çıkan değer de az tehlikeli olsun.

Şimdi olabilecek en kötü senaryo üzerinden gidelim...
    Bir süre sonra kasap resyonunda çalışan kolunu makineye kaptırdı ve bunun sonucunda kalıcı iş görmezlik durumu ortaya çıktı, iş yerine dava açarak tazminat talebinde bulundu. SGK'nın da işverene tazminat davası açması muhtemel elbette.
    İş müfettişi gelip denetlerken isg anlamında yapılan her şeyin Az tehlikeli sınıfa göre yapıldığını fark etti ve iş güvenliği uzmanına sordu:

- Burada kasaplık hizmeti verildiğini fark etmediniz mi? Neden çalışmalarınız az tehlikeli üzerinden yürüttünüz?
    (Bu sorunun diğer anlamı, "Siz isg uzmanı olarak bu işyerinde ay bazında neden daha az süre çalıştınız, neden daha az süre ve sıklıkta eğitim verdiniz?" olacaktır.) Çıkan bu duruma göre isg uzmanı yönetmelikte belirtilen çalışma ve eğitim süreleri ile ilgili değerleri karşılamamış olacağı için üzerine düşeni yapmamış sayılacaktır. En azından bu bir risk, tabi bence.
    Bu işin felaket boyutuydu...

Bir başka boyutu da sizinle paylaşmak isterim.
    Siz eğer Az tehlikeli sınıfa dair sözleşme yaparsanız çalıştığınız süre az tehlikeli sınıfta çalışmış olarak görülecektir haliyle.
    Ancak Tehlikeli sınıfta sözleşme yaptığınızda siz sözleşme süresi boyunca Tehlikeli sınıfta çalışmış olarak görüneceksiniz.
    Bu husus, A sınıfına yükselme için gerekli olan 4 yıl Tehlikeli sınıfta çalışmış olmak şartını karşılama konusunda işinize yarayacaktır.
    Söylediklerimde hatam varsa lütfen düzeltiniz.
    Şimdiden teşekkürler.
  2. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    İş yerinin tehlike sınıfını veya nace kodunu belirlemek kimin sorumluluğunda olduğuna SGK ve Ticaret hukuku konusunda bilgili olanlar daha net cevap verebilir. İş güvenliği uzmanı olarak işyerinin tehlike sınıfının hatalı olduğunu işverene yazılı olarak (mail, onaylı defter vb.) bildirerek bu sorumluluktan kurtulmuş olabilirsiniz. Zaten çalışma süresi haricinde başka bir fark da yok. Doküman yenilemelerinde de zaten mantıken 6 yıl değil 4 yıl bile beklemek çok uzun bir süre.

Diğer hususta ise, A sınıfına yükselmek için 4 yıl tehlikeli sınıfta çalışma şartı değil 4 yıl B sınıfı sertifika ile çalışma şartı vardır.

MADDE 8 – (1) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:

a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,

3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    AÖF tarafından sağlanan İşverenler için sertifika programı var biliyorsunuz.
    Az tehlikeli sınıfta bir SRC eğitim merkezi olan, 10-15 civarı sigortalı çalışanı olan bir işveren bu sertifikadan yararlanabilir mi ?
    Sadece 10 dan az çalışanı olanları mı kapsıyor aceba ?
  4. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

İŞYERLERİNDE İŞVEREN VEYA İŞVEREN VEKİLİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLECEK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 29.06.2015/29401

Kapsam
    MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 6 ncı maddesi uyarınca ondan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile işveren veya işveren vekillerini kapsar.

(2) Çalışan sayısının ondan az olup olmadığının tespitinde aşağıdaki hususlar dikkate alınır:

a) Aynı işverenin Türkiye genelinde birden fazla tescilli ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerinin olması halinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri üstlenilebilecek işyerlerinin belirlenmesinde Sosyal Güvenlik Kurumundaki tescil kayıtları esas alınır.

b) İşverenden iş alan alt işverenlerce çalıştırılan sigortalılar çalışan sayısına dâhil edilmez.

c) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ile 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamındaki öğrenci statüsünde olan çırak ve stajyerler, çalışan sayısının tespitinde dikkate alınmaz.
  5. Barış Özener İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63807
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORTADOĞU OSGB
    Evet Bakanlık yetkililerinden bilgi aldım aynen söylediğiniz gibi.Teşekkürler.
  6. fiziko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hayırlı akşamlar ... ben 2014 te c sınıfı iş güvenliği sınavında başarılı olamadım daha sonra 2.sinava da katılamadım tekrar başvuru yapacaktım is kâtip ten durum sorgulaması yaptım eksik belgelerimin olduğu yazıyordu .eksik olan belgeleri gönderdim fakat sorgulama yaptığımda aynı şekilde eksik belgelerimin olduğu yazıyordu 170 aradım bu durumda anca itiraz edebileceğimiz söylendi nasıl yapabileceğim hakkında yardımcı olacak biri olursa çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim ...
  7. Ş_ÇAKMAK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İyi günler,
    Organize Sanayi Bölgesinde yer alan bir fabrika (100 kişi ve az tehlikeli sınıfta), organize sanayi bölgesinde kurulmuş OSGB'den İş Güvenliği Hizmeti alıyor (İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi burdaki osgb'den geliyormuş). Fabrikanın bünyesinde tam zamanlı çalışan İş Güvenliği Uzmanı yok. Fabrikada sigortam İş Güvenli Uzmanı olarak ödenecek ve aynı zamanda OSGB'den hizmet almaya devam edilecek. Fabrika sigorta girişimi İş güvenliği Uzmanı olarak öderse ben fabrikanın tam zamanlı çalışan İGU mı olacağım? OSGB'den hizmet alınsa dahi burada benim herhangi bir yükümlülüğüm olur mu?Yönetmeliğe baktım fakat bununla ilgili açıklayıcı bir şeyle karşılaşmadım. Bakanlığı aradım yoğunluktan dolayı telefonlara bakamadıkları söylendi. İş Güvenliği Uzmanlığı alanında deneyimim yok. Fabrikada başka işlere de bakıcam. Bu yüzden tedirginim.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  8. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    Bireysel + OSGB çalışıyorum, 195 saatım dolu. Fazla Mesaim olan 22,5 saatı yeni bir firma ile çalışamazmıyım....
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Mart 2016 ---
    Tam zamanlı değil ama 195 saatım dolu; Bireysel + OSGB çalışıyorum,
    195 saatım dolu. Fazla Mesaim olan 22,5 saatı yeni bir firma ile çalışamazmıyım...
  9. ozgurekinsu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba. Ben Çevre Mühendisiyim aynı zamanda da iş güvenliği uzmanlığı yapmayı düşünüyorum çalışıtğım firmada. Sorum şu; Tesisimizde 3 sigortalı eleman bulunuyor. Eğer ben burada iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya başlarsam 10 kişinin altında olduğu için benim maaşımın tamamını devlet mi karşılıyor. Konuyla ilgili ayrıntılara nereden ulaşabilirim acaba, google dan arattırdım ama bişi bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
  10. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Hayır maaşınızı devlet karşılamayacak. Devlet, çalışan başına prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının %1,4 ünü destek olarak verecek. 2016 yılı için günlü prime esas kazanç alt sınırı 54,90 TL olarak hesaplanmış. Buna tüm ay boyunca çalışan her bir çalışan için devlet yaklaşık 23 TL destek verecek. 3 kişi çalışıyorsa 69 TL oluyor.

Bu desteğin başka koşulları da var, ayrıntıları "İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik"ten görebilirsiniz.
  11. ozgurekinsu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba acil bir yardım gerekiyor. Fabrikamıza bir çatı yaptırıyoruz. İş güvenliği açısından çatıyı yapan firmayla bir iş sağlığı ve güvenliği sözleşmesi imzalamak istiyoruz. Ben konuyu bilmediğim için internetten bulduğum "Alt yüklenici ve İş veren arasındaki iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin sözleşme" diye bir sözleşme örneği bulup imzalattım ama sonradan emin olamadım. Bu çatıyı yapan firma alt yüklenici mi oluyor, değilse eğer nasıl bir sözleşme imzalatmam gerekiyor. Bizim patron da beni sıkıştırıyor olayı bi an önce çözmem için. :(
  12. rcpszgn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Maalesef çalışamazsınız normal çalışma atanmayan yerlerde direk fazla mesai atayarak çalışılmıyor.
  13. rcpszgn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Merhaba Eğer isg katip üzerinden atama yapılacaksa üzerinize isg sorumlusu siz olacaksınız. Ama sigortanız isg uzmanı olarak yapılıp atama yapılmayacaksa sorumlusu osbg olacak.
  14. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bildiğiniz üzere arkadaşlarımızın bazıları hem tecrübe edinmek hemde firmalarla tanışmak adına bu işe osgblerde başlıyorlar. Osgblerin ise uzmanının müşterilerinden biri veya bir kaçı ile anlaşarak bireysel çalışmaya başlaması konusunda korkuları var. Osgb ile anlaşmak üzere olan bir arkadaşım bu konuda benden yardım istedi. osgb ile uzman arasındaki sözleşmeye çalıştığı firmalardan herhangi birinde bireysel sözleşme yapamaz veya firmanın bünyesinde çalışamaz şekilinde bir madde koyabilir mi? Böyle bir madde bulunan sözleşmeye imza atınca geçerliliği olur mu? (benim fikrim böyle bir maddenin geçerli olmayacağı) Uzmanın zararı ne olur.
  15. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sözleşmeye imzanızı attığınız andan itibaren sözleşmede her ne yazarsa geçerli olur. İleride osgb tarafından adınıza açılmış tazminat davası ile de karşılaşabilirsiniz.
  16. demir2013 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    selamlar.müteahhit firmalardan istenecek belgeler nelerdir
  17. sedahatip İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    881
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma içinde isg faaliyetlerine istek ve ilgi arttırıcı , güvenlik kültürü hedefli, çalışanlar arasında yapılan etkinlik ve uygulamalar için örnekler verebilirmisiniz?
  18. demir2013 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    çok tehlikeli sınıfta yer alan firma içinde 10 tane müteahhit firma var ;bunlardan istenmesi gereken belgeler nelerdir.
  19. rcpszgn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o kadar geniş çaplı bir soru ki nereden başlanır bilemedim.
    İnşaat firması mı? Siz ana firmada mısınız? Alt taşeronlardan istenecek evraklardan mı bahsediyorsunuz biraz ayrıntılı yazarsanız sevinirim.
  20. demir2013 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    firma termik santral.
    içeride 10 tane müteahhit firma var.(inşaat,temizlik,güvenlik vs.)
    genel olarak taşeron firmalardan istenecek olan öne çıkan evraklar ne olmalı;
    sağlık raporu, çalışan sgk dökümleri,acil durum planı vs..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Mart 2016 ---
    mevzuatı pas geçmeden müteahhit firmayı da fotokopilerle sıkmadan...