1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Öncelikle iş sağlığı ve güvenliği protokolü hazırlanıp imzalanmalıdır. Alt işverenler ayrı birer firma olsalar bile asıl işverenin onları bilgilendirme vb. sorumluluğu var. Risk değerlendirme, acil durum planları, sağlık kontrolü vs konularda gerekli çalışmaları yapması gerektiğini, asıl işverenin istediği belgeleri temin edeceğini ve çalışma alanı içinde var olan diğer kuralları belirten bir protokol hazırlanabilir. Forumda örnekleri vardır, 2 sayfayı geçmezse etkili olur.

Çalışanların sgk dökümleri mutlaka istenmeli. Yaptıkları işe uygun olup olmadıklarına dair sağlık raporu istenmeli. Yetkinlik gerektiren bir iş yapıyorlarsa (elektrik vb.) sertifikaları istenmeli. Bunun haricinde firmaların yaptıkları iş nedeniyle diğer firmalara veya çalışma alanındaki kişilere zarar verme ihtimali varsa bununla ilgili kontrol belgeleri de istenebilir. Örneğin yemek firması varsa çalışanlarından portör ve hijyen eğitimi belgesi istenmelidir.

İlk aklıma gelenler bunlar. Her evrağın istenmesini doğru bulmuyorum. Yaptırma sorumluluğunu alt işverenlere yazılı olarak bildirmek veya karşılıklı olarak imzalamak yeterli olur bence.
  2. betülya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
    MERHABA ARKADAŞLAR.. BEN KAMUDA GÖREVLİYİM VE KURUMUM İSG UZMANI OLARAK ASLİ İŞİMİN YANINDA GÖREVLENDİRME YAPTI. KAMUDA ŞUAN İSG UZMANI ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU YOK FAKAT 01.07.2016 YA KADAR YAPILMASI GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPABİLMEMEİZ İÇİN GÖREVLENDİRİLDİK. BU KONUDA BANA YARDIMCI OLABİLECEK ARKADAŞLAR VARSA SEVİNİRİM. ÖNERİLERİNİZDEN FAYDALANABİLİRİM.
  3. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yener Bey; yazdıklarınızın mevzuat kapsamında yapılması gerekliliğine katılıyorum, bence de böyle olmalı; ancak örneğin ana işletmede yapılması gerekli birkaç kaynak işlemi için 1, 2 ya da 3 kişilik kaynak ekibinin 2 - 3 günlüğüne gelip işletmede gerekli işleri yapması durumlarında bu prosedürler çok fazla olarak görülüyor ve göze batıyor, gerekli evraklar da sağlanmıyor zaten. Bu durumlarda gerekli yapılacaklar, isg protokolü kapsamında gerekli evrakları ana işletmeye temin edeceğinin beyanının alt işverenden imza karşılığında almak ile sınırlı kalacaktır. Sonuçta işveren yapılacak işin zamanında bitmesi ile ilgileniyor, alt işverenin evrakları ile değil. Bu durumda tüm sorumluluğu alt işverene atmış olacağız. Yarın öbür gün denetim olduğunda alt işverenin isg protokolü bizi kurtaracaktır diye düşünüyorum, çünkü evraklarını vereceğini taahhüt etmiş olmasına rağmen alt işveren evraklarını vermediği için eksiklik olduğu da ortada olacaktır.
  4. rcpszgn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Maalesef öyle olmuyor. Ana firma işin yetişmesi için bazı şeyleri göze alabilir ama olumsuz bir durumda iş güvenliği uzmanımız var o neden izin vermiş ki diyeceklerdir bilginiz olsun.
  5. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Size katılıyorum ancak özellikle sgk bildirimleri konusu çok önemli. Konuya sadece denetim veya formalite açısından bakmamak lazım. Bu gibi 2-3 günlük iş yapan firmalarda sigortasız ve çocuk işçi çalıştırma çok yaygın ve bu işçilerden biri kaza geçirdiğinde söylenen ilk şey "ben burada işe bugün başladım, sigorta girişim yapılmamış" oluyor. Dolayısıyla asıl işveren firma sigortasız işçi çalıştırmak ve iş kazası suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor.

Bu durumda ispat yükümlülüğü de büyük oranda asıl işveren veya işin yapıldığı alanın sahibi olan firmaya ait oluyor ancak elinizde o kişinin başka firma personeli olarak iş yapmaya geldiğine dair evrak sunamazsanız ispat da edemezsiniz. Bunlara engel olabilmek için en kolayı sgk bildirimlerini veya iş yapmaya gelen firmanın getirdiği işçilerin kimlik bilgileri vb. yazılı olan imzalı kaşeli belge istemek.
  6. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Benim çalıştığım kurumda henüz atama olmadı ama bu konu ile ilgili bende paylaşılabilecek bilgilere açığım.
  7. hasan özgürnet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşalar
    ben devlet hastanesinde çalışıyorum c sınıfı belgem var şu an gönüllülük esesına göre isg işlemlerini yerine getiriyorum ve tek belgesi olan benim hastanede. 1 temmuzda diğer isg uzmanlarıyla beraber benimle de yarı zamanlı sözleşme imzalanabilir mi(sınıfım uymadığı için)? sayımız şuan 465 lerde taşeronlarında kadroya geçmesiyle 640 ları bulacak her 250 kişiye 1 tam zamanlı uzman uygulamasına göre beni tam zamanlı görevlendirebilirmi ? vede tam zamanlı olduğu takdirde maaş karşılığı yani ek ücret ödemeden çalıştırabilir mi beni?
  8. sinan ayaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    130830
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar plent(asfalt yapımı) ile ilgili risk analizi örneği olan benim meilime gönderseniz çok iyi olur :
    sinanayaz_49@hotmail.com
  9. rcpszgn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    250 kişiye 1 tam zamanlı dediğinize göre çok tehlikeli sınıftasınız. çok tehlikeli sınıfa c sınıfı uzman olarak bakamazsınız ve atama yapamazsınız.
  10. emrullah karakus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    selam ben lise mezunuyum. üni de isg okumamı tavsıye eder misiniz, kamudu iş olanakları nasıldır, ılerıde nasıl olur yardım eden herkesten allahım razı olsun, Sımdıden teşekkurler sağolun,,
  11. mhidayet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEDICANA HASTANESİ
    Merhabalar destek elemanı olarak seçecegımız kişi aynı kurumda farklı ıkı sgk girişinden 15şer günlük sgk sı ödeniyorsa
    bir yer için onu destek elemanı olarak atayabilir miyiz?
    Yasal olarak dayanak var mı?
    Konuyla ilgili bilgisi olanlar bana yazabilirlerse sevinirim.
    Teşekkür ederim.
    İyi çalışmalar dilerim.
  12. hasan özgürnet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    460 kişilik hastaneye 1 tam zamanlı 2 yarı zamanlı gerekiyor diye biliyorum.ben c sınıfıyım. çok tehlikeli sınıfta 1 tane tam zamanlı a sınıfı sertikalı uzman olursa b ve c sınıfıda yarızamanlı birimde görev alabiliyor diye biliyordum. bu bilgi yanlışmıdır.
  13. yasemin uzuner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7632
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Allah rızası için biri bana TWA 8 saatlik toz ölçüm hesabının net olarak açıklayabilir mi? çok rica ediyorum.
  14. zuhal çıplak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    128790
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

Benim sorum şu şekilde; baktığım firmalardan bir tanesı bir kaç tane departmanını başka bir binaya taşıyor. Bu taşınan departmandaki arkadaşlara temel isg eğitimini baştan vermem gerekiyor mu, yoksa önceden verdiğim eğitim geçerli mi ?

Şimdiden Teşekkürler :)
  15. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

MADDE 6 –
    (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.

(2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.
    (3) Çalışma yeri veya iş değişikliği, iş ekipmanının değişmesi, yeni teknoloji uygulanması gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkacak risklerle ilgili eğitimler ayrıca verilir.

(4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:

a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/05/20130515-1.htm
  16. gül sözbir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24236
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    su yalıtım firmasında çalışan ve fine kinney risk analizi yapan arkadas var mı?
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    süre daraldığı için kamu kurumları tutuştu yorumunu yapmam abes olmaz sanırım. oysa muhtelif ortamlarda 2 yıldır anlatıyorduk neler yapılması gerektiğini. bana son 1 aydır gelen teklifleri kabul etsem 80 saat değil 800 saat görevlendirme olacak.

sormak istedikleriniz varsa bildiklerimizi paylaşabiliriz.
  18. ibrahim görken İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sivas Adliyesi
  19. ibrahim görken İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sivas Adliyesi
    Ben adliyede zabıt katibi olarak görev yapmaktayım. görevlendirmeyi kabul etsem etmesemmi kararsızım. kamuda bu iş nasıl yürüyecek hiç bilemiyorum. öncelikle çalışanlarımız ve adliyeye giren çıkan hep riskli gruplar, memuru, polisi, hakimi, savcısı, mahkumu, engellisi, bi yandan da sertifikayı bu işi yapmak için aldık nasıl ve nereden başlıyacaz yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  20. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Kamuda iş güvenliğinin doküman yönü öncelikli olacaktır diye düşünüyorum. Özellikle adliyeler çoğunlukla ofis işi yapılan yerler.

Çalışanların hakim, savcı, mahkum vb. olması bana göre iş güvenliği açısından değil kişisel güvenlik veya adli güvenlik (doğru tabir bu mu emin değilim) açısından daha önemli. Eğer riskli grup derken kast edilen savcının suikate uğraması veya mağdur yakınlarının mahkumu darp etmesi gibi olaylar ise bunlar daha çok özel güvenlik konusunda uzmanlık isteyen olaylar. Mutlaka göz önünde bulundurmakta fayda var ancak adliyedeki kavga gürültüden iş güvenliği uzmanının sorumlu tutulabileceğini düşünmüyorum.

Yeni başlayan iş güvenliği uzmanların yapacağı işler için şu yazıyı tavsiye edebilirim.