1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kamuda bu iş gayet güzel yürür sıkıntı yok. kendinize güvenenin. adliyede görev alacaksınız size bu görevi verecek olan üst yöneticilerle (c. başsavcısı, komisyon başkanı her kimse) iş güvenliği uzmanı olarak neler yapmanız gerektiğini mütalaa ederek bir yol haritası çizin. hatta görev yaptığınız adliyede iş mahkemeleri varsa oradaki deneyimli hakimlerle görüşülebilir. yargı mensuplarının düşünce yapısı farklı olabiliyor. tabi şu var yargı mensuplarının iş güvenliği mevzuatına çok hakim olduğunu da düşünmüyorum, hakim olsalardı bu tip davalarda bilirkişi görevlendirmezlerdi. iş güvenliği için mevzuatı bilmekten çok teknik kısma hakim olmak gerekiyor. şunun altını çizelim genel kolluk kuvvetlerinin faaliyetleri 6331'in kapsamı dışında. yani işin güvenlik kısmı kolluk kuvvetlerinin polisin, jandarmanın işi. yapacağınız risk değerlendirmesinde bu etkenlere (adliyeye gelen insanların oluşturacağı tehlike ve riskler ile kolluk kuvvetlerinin bu konulardaki güvenlik görevlerine) yer verip 6331'in kapsamı dışında olduğunu belirtebilirsiniz.
  2. ibrahim görken İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sivas Adliyesi
    Yardımlarınız ve teşvikleriniz için çok teşekkür ederim, şimdi dilekçemi veriyorum kamuda bu işi yapan arkadaşlar tecrübe, bilgi ve birikimlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim...
  3. Semin Baydan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben il nüfustayım herhangi bir yazı falan gelmedi. Şurda ne kaldı ki. Kendi kendime planlarım var ama ne kadar yeterli olabilirim bilemiyorum.
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    gelmiştir, siz görmemişsinizdir. eğer görev almak istiyorsanız bir dilekçeyle başvurun.
  5. ibrahim görken İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sivas Adliyesi
    Bizim kurumu da gelen herhangi bir yazı mevcut değil, hatta ben bakanlıkla görüştüm bilgileri de yok, izah edince görevledirme talep edeleri kabul edebilirsiniz dediler. Ben de öncelikle iş güvenliği kadrosuna atanma mümmkün olmadığı takdirde ise bahsi geçen ücret karşılığında görevlendirilmeyi talep ettim bekliyoruz.
  6. zuhal çıplak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    128790
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

Destek elemanları(Koruma,Kurtarma,Söndürme,İlk yardımcı ekipleri) eğitimini itfaiyeden mi aldırıyoruz yoksa sadece söndürme ekibinin ki mi itfaiyeden alınıyor ?
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Koruma,Kurtarma,Söndürme konularında itfaiyelerden eğitim alınabilir ama ilkyardımcı eğitimi için sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlardan alınması gerekiyor.
  8. adem karslıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar kamuda 50 altı çalışan personeli olan bir kurumda isg uzmanı olarak 80 saat görevlendirme yapılabilinir mi, az tehlikeli sınıf, bazı kurumlarda minumum hrsaplanan süre 25 saat iken 80 saat görev verilmiş, böyle olmasında mevzuatta bir engel var mı
  9. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Mevzuatta zaten "çalışan başına ayda en az 10 dakika" der. Yani gerekenden daha fazla sürede görevlendirme yapmanın bir sakıncası yok.
  10. adem karslıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    35 kişilik bir kamu kurumunda çalışıyorum çok komik bir rakam var 6 saat zorunlu görevlendirme, birim amirim bunu 20 saat yapıp , 20 saat üzerinden ödeme yapmasında bir sakınca varmı mevzuat ve kanuni sorumluluk açısından
  11. zuhal çıplak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    128790
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

Çalıştığım firmalardan birisi ek olarak 2 tane yeni bina kiraladı.Çalıştığı binaların yan tarafında. Bu yeni binalara acil durum planını mevcuttaki acil durum planına ek olarak mı hazırlamam gerekiyor? Ek yapmam gerekiyorsa hangi kısımlarına ek yapmalıyım Teşekkürler.
  12. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar bir konu hakkında bilginizi almak istiyorum.Çalıştığım osgb de bir ay içerisinde iki fahta cumartesi çalışıyorum ik hafta çalışmıyorum.Tam zamanlı iş güvenliği uzmanıyım bu arada.Ama benim patron tutturmuş o gelmediğin cumartesi günlerinin ssk sını yatırmayacağım diye yani ayda 28-27 gün gösterecekmiş.Bende böyle olmayacağını tam zamanlı olduğum için ve ücretsiz izin kullanmadığım müddetçe gösteremeyeceğini söyledim.Ama içime şüphe düştü yanlış yaptığım bir şey var mı acaba?
  13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışma sürelerinizi bilmiyoruz.
  14. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hafta içi 8-17:00 hafta sonu8;30-13:00 ve hafta içi sadece yarım saat veya hiç ara kullanmıyorum
  15. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba, hafta içi çalışmalarınızla aylık 180 saati zaten dolduruyorsunuz. çalıştığınız hafta sonları fazla mesai olarak giriliyordur. patronunuz fazla mesai kayıplarını azaltmak için böyle bir yöntem düşünmüş olabilir. ancak bu mümkün değil. çünkü diğer cumartesiler çalışsanız da çalışmasanız da sizin haftasonu izniniz olarak geçmektedir. haftasonu izninden kesinti yapılamaz. sizin dediğiniz gibi ücretsiz izin almadığınız müddetçe.
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    biz bile uzmanken/osgb sahibiyken bu işleri bu denli yapmaya çalışıyorsak, işverenlere neyi anlatacağız, neyin doğru yanlış olduğunu söyleyeceğiz,

kanun ve yönetmelikleri uygulamada uygulatmada yol gösterici rehber olmamız gerekirken, kendi sigortamızın yatırılmaması ve mesai/fazla mesailerimizin verilmemesi gibi saçma konulara muhatap tutuluyoruz. vay halimize,

daha ne diyeyim,
    Rabbim sabır versin
  17. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    İŞ KANUNU (4857)
    Madde 68 -
    Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;
    a) Dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika,
    b) Dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar (yedibuçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
    c) Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat,
    Ara dinlenmesi verilir.
    Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.
    Ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir.
    Dinlenmeler bir işyerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir.
    Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.

Siz her ne kadar günde yarım saat molayı ancak kullanabilseniz de işveren bunu 1 saat olarak göstermek zorunda. Buna göre;
    Brüt çalışma süreniz: 17:00 - 08:00 = 9 saat/gün
    Net çalışma süreniz: 9 - 1 =8 saat/gün
    Cumartesi günü brüt çalışma süreniz: 13:00 - 08:30 = 4,5 saat
    Cumartesi günü net çalışma süreniz: 4,5 - 0,5 = 4 saat
    Haftalık net çalışma süreniz: (5*8)+4 = 44 saat
    Haftalık normal çalışma süresi 45 saat olduğu için benim hesabıma göre her Cumartesi günü gitmek zorundasınız. Hatta haftada 1 saat işverene borçlanmış oluyorsunuz.
  18. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba, burada 1 cumartesi için 4 saat net çalışma süresi eklemişsiniz, Selma Hanım 2 cumartesi işe gidiyor. Bu durumda 3 saat fazla çalışmış oluyor.
  19. nalan akyüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82681
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İyi akşamlar,
    Acil durum ekip atamaları ile ilgili bir sorum olacaktı. Alt işveren olarak çalışılan bir temizlik firmasında, alt iş veren olarak bizim de acil durum ekip ataması yapmamız gerekiyor mu? Firmalara gönderilen çalışanlar 5 veya 6 kişi firmada 2,5 3 saat kalarak kısmi süreli çalışıyorlar tam zamanlı değiller. Benim aklıma takılan her görevlendirilen firmada atama yapmam gerekiyor mu ? Yoksa çalışılan yerde acil durum ekiplerinin atanması asıl işverene bağlımı olur? Taşeron çalışanlarda asıl işverenin atadığı ekibe bağlı mı olur?
  20. CeydaDöner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    35147
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Deha Mağazacılık
    Merhaba arkadaşlar. Şu an C sınıfı uzman olarak bir firmada yarı zamanlı çalışıyorum. Firma benden kendisine ait ancak farklı sgk bildirge numarasına ve farklı tehlike sınıfına sahip depoda da görev yapmamı talep ediyor. Şuan az tehlikeli bir iş yerine atamam var ancak depo tehlikeli sınıfta. Bizim bir üst sınıfa hizmet verebileceğimize dair bir madde vardı yanlış hatırlamıyorsam.Ancak bir milyon tane yönetmeliğin içinden çıkamadım :( hangi yönetmeliğin hangi ek maddesinde geçiyordu yardımcı olabilecek olan var mı acaba?