1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    6331 sayılı kanunda Geçici Madde 4'te geçiyor.
  2. CeydaDöner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    35147
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Deha Mağazacılık
    Çok teşekkürler
  3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Kamuda çalışan arkadaşlar İSG Katip'ten Kamu kurumu ile sözleşme yapan varsa sözleşme örneği paylaşabilir misiniz ?
  4. gül sözbir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24236
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar, epoksi zemin kapla ile alakalı risk analizi yapan var mı? paylaşabilir mi?
  5. Leyla Akdağ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    107005
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben tam zamanlı kamuda İSG Uzmanı olarak çalışmaktayım.Bizde de fazla mesai uygulaması yapılabilir mi?.Yapılırsa nasıl olur.
  6. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    @Leyla Akdağ Hanım, sözleşmeyi nasıl yaptınız, bu konuda bilgiye ihtiyacım var. Yardımcı olursanız memnun olurum.
    Sorunuza cevaben, devlet 80 saatten fazlasını ödemem diyor. Kendi kurumunuz artı üst yöneticinizin onayı ile diğer kurumlara toplam 80 saat ödenir.
  7. ibrahim görken İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sivas Adliyesi
    Arkadaşlar 1 Temmuz itibariyle Allah izin verirse adliyede igu olarak asli görevime ilaveten başlayacağım bazı sorularım var yardımcı olabilirmisiniz.
    1-Adliyeye bağlı kalorifercininde bulunduğu lojman olduğu gibi vakfa bağlı (yani gelir ve giderlerinin tamamet bir vakfa ait olan) bir lojman var, bunları için ayrıca risk değerlendirmesi vs. yapılacakmı?
    2-Yemekhane, çay ocağı ve kantin mevcut fakat çalışanları cezaevi personeli ve mahkumlar, bunlar için ne yapılması gerekiyor.
    3-İşyeri tehlike sınflarının belirlenmesine ilişkin listede,
    Adalet ve yargı organlarının faaliyetleri (icra müdürlükleri vb. dahil, ceza infaz kurumlarının ve mahkemelerin faaliyetleri hariç) az tehlikeli
    Mahkemelerin faaliyetleri (yüksek yargı organları dahil) az tehlikeli olarak belirtilmiş, birinde mahkemelrine faaliyetlerini hariç tutarken diğerinde de aynı şekilde belirtmiş anlayamadım?
    4-Gerek mahkemeler, savcılık ve icra dairelerince keşif, haciz, otopsi gibi işlemler adliye dışında içinde gerçekleştirilmekte, sizce bunlar için neler yapılabilir, teşekkür ederim...
  8. umut.di93 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar, sizlere kafama takılan 3 sorum olacaktır . Bilgi sahibi arkadaşlar cevaplarsa memnuniyet duyarım .

1 ) 1 Temmuz itibariyle Belediyelerde çalışanlar için isg tekniker veya uzman şartı geçerli olacak mıdır ?
    2) İş Sağlığı Ve Güvenliği ( AÇIKÖĞRETİM ) Mezunlarının çalışmaya başlamadan önce ne yapmaları gerekmektedir ? ( Doğal olarak herhangi bir altyapıya , yeterli donanıma sahip değiliz )
    3) Açıköğretimden mezun olan kişiler herhangibi tecrübeye sahip değilken , direk olarak uzmanlık sınavına hazırlanmalarında fayda varmıdır ? Kazandıklarını varsayarsak ne gibi durumlar onları bekliyor ?
  9. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98715
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
    Asıl işverenin iş kolu ( nace kodu ), ÇOK TEHLİKELİ, alt işverenin iş kolu, ( nace kodu ) TEHLİKELİ,,,
    Aynı iş te çelışıyorlar, yani alt işverenin çalışanları, iş makinaları ve taşıma araçları; asıl işverenin ( Çok tehlikeli )
    sahasına girip çıkıyor.
    1_ Muhasebecesi kanalıyla alt işverenin nace kodu mu değişmeli?
    2_ Alt işveren, asıl işveren nace koduyla mı işlem görmeli?
    VEYA.............................. TESEKKÜRLER.....
  10. kenan olgun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126285
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mrb arkadaşilar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Temmuz 2016 ---
    rica etsem bana yardımcı olabilirmisiniz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Temmuz 2016 ---
    mrb
  11. serap kurtmakas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Kauçuk hortum üzerine tiner ve boya karışımı ile marka basılıyor. Bu makinada çalışan operatör için VOC kişisel maruziyet ölçümü yaptırdığımızda Benzen değeri NIOSH değeri üzerinde çıktı. Bu durumda operatöre vereceğim tek kullanımlık maske türünün (P2, P3) için yardımcı olabilir misiniz. Yarım yüz maskesi kullanmayacaklardır, bu nedenle tek kullanımlık maskeyi daha rahat kullanacaklardır, ortamda toz yok sadece benzen buharı için maske kullanacaklar aslında. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    1. İşyerinde 34000 voltluk trafo/yüksek gerilim tesisatı var ? Bu trafonun etki alanını, oluşabilecek etkileri nasıl tespit edebiliriz, radyasyon etkisi olur mu ?
    2. Fank oil(ısıtma/soğutma) tesisatı var, çatıda bu tesisatın ana ekipmanları mevcut, bu tesisatla ilgili ne gibi önlemler alınabilir ?
    3. UPS odaları var ???
    Bunlarla ilgili tecrübesi bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi ?
    Teşekkürler
  13. Emre Erdem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İki senelik isg okuyorum ( uzaktan değitim) İSG alanında lisans yapmak istiyorum bunun için mezun olduktan sonra DGS sınavına girip 4 yıllık bir üniversitemi tutturmam gerekiyor - ve ayrıyeten lisans yapmak için sınava girip C sınıfı sertifikayı almammı lazım? yoksa hiç sertifikayı almadan lisans programıyla direk B sınavına girmek istiyorum mümkün mü?
  14. Mehmet Ali Tekincanlı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    70433
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kolay gelsin,
    yönetmeliğe göre ustalık belgesi olan kişilerde mesleki yeterlilik belgesi aranmıyor. mesleki eğitim merkezi ile yaptığım görüşmede kalfalık belgesi olanlar çalışanlar eğer yanlarında bir ustalık belgesi olan çalışan varsa bunlarda da mesleki yeterlilik aranmadığını söyledi. Benim de bu noktada kafam karıştı açıkçası. bu konuda bilginiz var mı?
  15. yasemin uzuner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7632
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar,

elinizde el aletleri periyodik kontrol formu var mı? yardımcı olabilir misiniz?
  16. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mrb arkadaşlar,az tehlikeli bir tekstil firmasında igu olarak ise basliycam inşallah.risk analizi ve ilk olarak yapmam gerekenler ve iş verene söylemem gereken hususlar hakkında bilgi verir misiniz lütfen? Şimdiden teşekkür ederim
  17. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Her işyerinin şartları farklı olacağından, şunları yapmanız yeterlidir demek yanlış olur. Öncelikle işyerini iyice gözlemlemelisiniz. Daha sonra bu gözlemlerden yola çıkarak risk değerlendirme ve acil durum planları hazırlamanız gerekir. Risk değerlendirme çalışması yaparken zaten alınması gereken önlemler ortaya çıkacaktır.

Rehber olması açısından forumdaki konulardan ve şu sayfadan yararlanabilirsiniz.
  18. nemger0 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar abilerim ablalarım

Liseden yeni mezun oldum. Bir tanıdıgım bu meslegi önerdi benimde hoşuma gitti soruma gelecek olursak.

1. Özel üniversiteleri tam burslu kazanabiliyorum. Işe girerken hangi üniversiteden mezun oldun gibi sorular sorarlar mı? Devlet mi özel mi?

2. 2 yıllık Myo okuyup sonra Yüksek lisans yapıp direkt A B C sınavlarına girebilir miyim?

3. Maaşlar ilden ile degisebilir mi?

4. Bu meslegi herkese önerir misiniz? Memnunmusunuz?

5. Birkaç seneye bu meslekte patlama yaşanabilir mi?
  19. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler yener bey, yalnız verdiğiniz sayfa çıkmamış,hangi sayfayı önerdiginizi tekrar söyler misiniz lütfen???o kadar çok araştırma yaptım ki kafam karıştı,suan hiçbirşey anlamıyorum,yardiminiz için teşekkür ederim,risk değerlendirmesi ve acil durum planı ile ilgili bilgiler de verebilir misiniz???
  20. asuman kamberoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92331
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba, az tehlikeli bir işyerinde yıllık çalışma planı yazarken, risk değerlendirme ekibinin eğitimi hakkında yasal dayanak olarak
    Yasal Dayanak:Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    bunu kullanmam uygun mudur? yoksa risk değerlendirme ekibinin eğitilmesi ile iligili özel bir yönetmelik var mı? ben baktım ama bulamadım. bilen arkadaşlarımızdan yardım istiyorum, herkese kolay gelsin.