1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. cevdet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Patlama özelliği çok yüksek olan gazların,buharların ortamdan uzaklaşmasında kullanılan aspiratörlerin motorları ex-proof özellikli olması şart,aydınlatma ve elektrik sistemide ex-prooflu olması gerekir.Patlamadan korunma dökümanı hazırlayarak kullanılacak aspiratörün yeterli havalandırma sağlayıp sağlayamadığınıda hesaplayabilirsin.
  2. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    HERKESE GÜNAYDIN ekim 2013 sınavı ağustosa alınmış diye bir yazı okudum bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Şubat 2013 ---
    HERKESE GÜNAYDIN ekim 2013 sınavı ağustosa alınmış diye bir yazı okudum bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim
  3. İdris Saklı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5022
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OBJEKTİF OSGB
    Erkan Bey yeraltı kömür işletmesinde 750 gün prim çalışmışlığım yani 2 yıl 1 aydır. yeni yönetmelikte 750 gün pirimi 3 senee içinde arıyorlar. Bu durumda bu yenı yönetmeliktem yararlanma dururmum olabılırmı yoksa 11 ay daha beklemelimiyim.
  4. İdris Saklı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5022
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OBJEKTİF OSGB
    Şunuda sormadan geçemeyecegim. Açık işletmelerde farklı açık işletme maden türlerinde t. nezaretçilik yapmış olması yeterlimi(mermer=360 manyezit=400 gün).750 günlük süreyi farklı maden gruplarında t. nezaret yapanlar için geçerli sayılmayacakmı.
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    önemli olan aynı sektörde yetkili eleman olarak çalışmak, yeraltı yerüstü veya farklı bir işletme çalışıp toplamının 3 yılı bulması ile ilgili bir madde yok diye biliyorum, 3 yıl sektörel tecrübeden bahsediyor yönetmelik...
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    geçen sene işletmede işyeri hekimi sözleşmesini yazılı olarak bakanlığa gönderen ve onaylanan sözleşme ayrıca isg katip programından ayrıca girilmesi gerekiyor mu ? (yoksa zaten sistemde gözüküyor mu?)
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Tekrar onaylanması gerekiyormuş Ersin bey, bende tekrar onaylatacam bakalım personel sorumlusu izinden dönünce!
  8. İbrahim Onatır İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10002
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar ,
    Talaşlı imalat atölyelerinin risk analizi örneği elinde olan varsa benimle paylaşabiıirse çok minnettar kalırım.
  9. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hatta ve hatta o isg katipten alınan uzman veya hekim atama çıktısını "imzasız" diye kabul edilmedi dün bir denetlemede... :) böyle taş kafalı müfettişlerimiz de var sağolsunlar...
  11. oznur korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım bir yemek üretim firmasıyla anlaşmayı düşünüyorum ama 30 yakın mutfağı var ve birbirinden farklı yerlerde bununla ilgili sözleşmeler nasıl yapılmalı tek bir sözleşmemi yoksa hepsi için ayrı ayrı sözleşmemi yapmak gerekiyor. birde böyle bir işyerinde isgb kurulabilir mi?
  12. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bildiğim kadarını aktarayım eksiğim yada yanlışım varsa düzeltin. Yemek firmasında kaç tane sigorta sicil numarası varsa o kadar sözleşme yapman gerekiyor. Çalışan sayısı 50kişiyi geçiyorsa isgb kurmak zorundasın. Her sigorta sicil numarası 50kişiyi geçiyorsa isgb kurman gereklidir. yani sen farklı şirketlermiş gibi düşünerek işlemlerini yapacaksın sadece kurulda işveren/vekili gibi poziyonlar aynı kişiler olacaktır.
  13. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    İSGB kurmanız gerekmiyor... Çalışan sayısı 50 kişi üzerindeyse kurul oluşturmak zorundasınız.
    İSGB farklı bişey. Az tehlikelide 1000, tehlikelide 750, çok tehlikelide 500 çalışan varsa İSGB kurarsınız!
  14. oznur korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mutfakların toplamına bakarsak evet 50 üzeri ama ayrı ayrı baktığımızda 50 çalışan yok.şirket bütün olarak ele alıp isgb kurmak istiyor birde bişi daha soracağım isgb kurulmadan ben onaylı defteri tutamazmıyım ?
  15. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isgb ile bunun bağlantısı yok, şirket OSGB üzerinden bu hizmeti alabilir ama sizle kısmi süreli sözleşme yapacağına göre hekimle de bu tip bir sözleşme ile anlaşacak gibi duruyor, şu halde osgb yoksa zaten isgb şart...işkur onaylı defterin ISGB ile bir bağlantısı yok siz oraya kurul karar defterleri ile birlikte gerekli gördüğünüz zorunlulukları hekim ile birlikte veya ayrı ayrı olarak yazarsınız, onun bulunması şart zaten...
  16. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  17. Selin Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,
    İş makinaları operatörlük eğitimleri için bir talep hazırlıyorum, tam olarak hangi mevzuatta geçiyordu bu zorunluluk.
  18. Selin Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ mi olacak?
  19. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar bir firma için iş güvenli özlük dosyaları hazırlıyorum işveren veremem gizli nerede yazıyo diye soruyor ikna edemedim bir türlü kanunda da bişey bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    konuyu açarmısın...ikna edemedim derken?