1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    http://www.isgnedir.com/ilk-gun-neler-yapacaksiniz/
  2. asuman kamberoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92331
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Neslihan hanım yener beyin şu sayfadan dediği kısıma tıklarsanız sayfa açılıyor. http://www.isgnedir.com/ilk-gun-neler-yapacaksiniz/
    sayfa bu. birde ilk yapacaklarınız aslında izleme ölçme planı, yıllık çalışma planı, toplantı tutanağı, yıllık eğitim planı, acil durum eylem planı ve risk değerlendirmesi. genel manada ilk yapmanız gerekenler bunlar, bu gibi dökümanlarıda burada ve tusiag da bulabilir siniz.
  3. Gülşah CAN Sofuoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    123456
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba. Sünger üretimi yapan bir fabrikada bildiğiniz, tecrübe ettiğiniz ya da tahmin ettiğiniz riskler nelerdir?? Rica etsem paylaşabilir misiniz?
  4. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler asuman hanım...
  5. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Asuman hanım size bir sorum daha olacak,isyerinde 18 saat çalışacağım,isverenim tam zamanlı sigorta yapmak istedi,bu durum yasal bir sorun ortaya çıkarır mı??bilgilendirirseniz beni çok sevinirim,tesekkurler şimdiden....
  6. asuman kamberoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92331
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu konu hakkında bilgim yok Neslihan hanım kusura bakmayın olur mu, ben kamu kurumunda çalıştığım için bu sigorta vs konulara vakıf değilim.
  7. Nalan AKKAYA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    123074
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Tüpler konusunda detaylı bir bilgim yok. Fotoğraftakilerin hangi tüpler olduğu ve alınması gereken önlemlerin neler olduğu bilgisine ihtiyaç duyuyorum.
    Bir kaç dokümana rastlasam da emin olamadım.
    Yardımcı olabilecek olan varsa sevinirim.

Teşekkürler.

Ekli Dosyalar:

8. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Tüplerin ne olduğunun belli olmaması da büyük risk. Buna karşı bir önlem alınabilir.

Normalde tüplerin içeriği, tüp rengine bakarak anlaşılır ancak bu tüpler deforme olmuş, mavi olan haricinde diğerlerinin rengi pek belli değil.

http://31.186.23.93:81/uploads/images/145p/sgz_tuprenk.jpg

bu linkte renklerle ilgili bilgiler var.
  9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Eğitim dönemimizde, oksijen tüplerinin yağlı ortam/maddelerden uzakta olması gerektiğini, temas sonucu patlama olacağı bilgisini vermişlerdi.
  10. denizözgür İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oksijen ve Azot tüpleri konusunda hangi yönetmeliğe bakmak lazım?
  11. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Merhaba arkadaşlar,

Bir kamu kurumunda görevliyim.
    Burada alt işverene bağlı temizlik görevlileri var.
    Firma Başka bir şehirde ve bu firmaya bağlı yüzlerce çalışan var.
    Bu yüzlerce çalışandan 7-8 tanesi ihale süresinde bu binada çalışmakta.
    İSG yönünden alt işverenin ayrıca İG uzmanı ve İY hekimi görevlendirmesi gerekiyor.
    Bu firmanın İG uzmanı ve hekimi, bu çalışanların çalışma alanları ile alakalı ayrıca bir risk değerlendirmesi yapmak zorunda değil mi ?
    Ve asıl işveren olarak, bulunduğum kurumun işveren vekili bu çalışanlarla ilgili risk analizini, AEP nı v.s. istemek zorunda değil mi ?
  12. Esrasarıökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2016 ---
    Merhaba ben iki yıl önce a sınıfı için sınava girip kazanamamıştır . Şimdi öylesine sisteme girip mahkeme kara ile kazandığımı ve a sınıfı olduğumu gördüm.iki yıl geçtiği için Hakkı'm yanarım parayı daha yatırmadım çünkü
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2016 ---
    Lütfen cavap yazın teşekkürler dilekçe doldurup genel müdürlüğe vermem gerekiyormuş fakat isg katip te dilekçe formatı açılmıyor hata veriyor
  13. umutelbir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  14. Esrasarıökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  15. Necip Başkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    İyi bayramlar.
    24 mayıs 2014 te yapılan iş güvenliği uzmanlığı yükseltme sınavında(C den A sınıfına) başarılı olamadım, ancak şimdi tesadüfen sisteme girip kazandığımı gördüm.Aradan iki yıl geçti hakkım yanar mı, henüz belge ücreti yatırmadım,ne yapmam gerekiyor.Bu konuyla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim.
  16. sevda soylu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100523
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  17. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Bir konu hakkında bilgi almak istemiştim.Özel sektörde SGK başlangıcı için gerekli evraklarda bulunan sağlık raporu,aile hekimlerinden alınabilir mi?Aile hekimlerinden alınan sağlık raporu geçerli olur mu ? Yoksa kurumun anlaşmalı olduğu özel hastaneden alınması şart mı
    ? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.Teşekkürler.
  18. Mehmet Ali Tekincanlı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    70433
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar,
    Firmada engelli kadrosunda olup, maddi durumu kötü olduğu için haftalık 45 saatin üzerinde çalışma yapmak isteyen personelim var. Bu durumda mesai yapmak istediğini yazılı olarak beyan ederse kanuni açıdan bir sıkıntı olur mu ?
    Bilgi verirseniz sevinirim...

İyi Çalışmalar
  19. raegtondyll İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba çalıştığım işyerinde 8. ayımı bitireceğim. İş yerine girişte belirli süreli 1 senelik sözleşme yapıldı. Müdürümle konuşmam neticesinde şirket bünyesinde bulunan farklı bir departmana geçmem onaylandı. Ancak o departmana geçerken bulunduğum şirketten sigortamı kesip şirketteki üst düzey yöneticilerin yeni kurmuş olduğu başka bir şirket üzerinden maaş ve sigortam yapılacakmış. Çalışacağım departmanda hali hazırda çalışanlar şu anda bulunduğum şirkette çalışıyor görünüyorlar.Yeni şirkette bilidiğim kadar bir tek ben olacağım. Böyle bir durumda ne gibi hak kayıplarına uğrarım.
    Bilgilendirebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.
  20. Zafer Sak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    135202
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Solar Patlayıcı A.Ş.
    Merhabalar. Bir patlayıcı firmasında İsg Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Firmanın 3 farklı şehirde -1'i depo 2'si üretim yeri olmak üzere- tesisi mevcut. Ben en fazla üretim yapılan yerde işe başladım. İşe başladıktan 2 hafta sonra diğer 2 tesise de 1 ay sonra sizin atamanızı yapacağız dedi SEÇ Müdürüm. İtiraz etmedim. (Anacak iş görüşmesinde bu söylenmemişti. Sadece diğer 2 tesisimize de ara sıra gidebilirsiniz demişlerdi). Dün akşam itibariyle SEÇ müdürüm" Toplantı yaptık. Patlatma hizmeti verdiğimiz firmaların sahaları için de SGK kodumuz olduğu için oraların İSG sorumluluğu da size ait olacak. 1 Kasım'a kadar planınızı yapın oraların risk analizi vb. şeyleri hazırlayacaksınız" türünden şeyler söyledi. Şimdi bu durumda işe başladığım günden beri karşılaştığım sürprizlerin sonuncusu idi bugün itibariyle. Patlatma sahaları bir çok şehirde Bursa, Kütahya, Eskişehir, Malatya, Ankara, Elazığ, Sivas, Niğde, Adana ve Mersin. Ben kendilerine öncelikle oraları görmem gerektiğini ona göre risk analizi ve diğer belgeleri hazırlayabileceğimi söyledim, ayrıca oraları görmeden isg katip üzerinden atama onayı yapamayacağımı bildirdim. Tabi Müdürüm hoşuna gitmedi bu yanıt. Şirket sana araba vermez otobüsle gider gelirsin türünden de sözler söyledi. Şimdi engin deneyimlerinize güvenerek soruyorum. NASIL BİR HAREKET TARZIM OLMALI ?