1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dosya mosya hak getire demekki... :)
  2. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliği özlük dosyası oluşturmaya çalışıyorum işte ssk giriş, diploması,sabıka kaydı, sağlık raporu(gerçi işyeri hekiminden başkasına hiç vermiyorlar artık istemiyorum) ama işverende diyorki sen yaptığın işler için bir dosya oluştur ama benden ssk giriş falan isteme, isteyeceksende bu kanunda yönetmelikde nerede geçiyorsa söyle ben ordan okuyayım ve sana öyle vereyim diyor. Bende baktım taradım ama böyle birşey bulamadım ama takip etmem açısından ve müfettişlerin bakması açısından bu dosyanın bende de olması gerekiyor yoksa özlük dosyası muhasebe de, eğitim evrakları bende sağlık raporu işyeri hekiminde teftiş olduğunda ben her yerden dosya mı toplayacağım?
  3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    müfettiş zaten size o dosyaları sormaz, o dosyaları muhasebeciden ister...yalnız bence orayı bırakın, kayıtdışının sıkıntısını bir şekilde yaşarsınız muhakkak...
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    SSK giriş
    sağlık raporu
    iş giriş oryantasyon eğitim dökümanları
    malzeme zimmet formu
    ilgi talimat
    vs. bunlara dikkat et..birde özlük kontrol formları vardır onlar işine yarar..
  5. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan bey zaten ben dikkat etmek hatta bir örneklerini alıp iş güvenliği dosyasına koymak istiyorum ama işveren vermek istemiyor hangi yasada geçiyor bu diyor artı zaten bizde var bir teftiş olduğunda biz çıkartırız diyorlar ben o yüzden tıkanıyorum bu durumu nasıl aşabilirim diye sormak istemiştim
  6. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Deniz bey merhaba öncelikle gelecek olan müfettişler Maliyeden değil SGK,ÇASGEM veyaİSGM geliryorlardır ne alaka ki bu dosyaların muhasebede olsun olsa bile onlarda soracak neden muhasebede neden idari işlerde yada isg temsilcisinde değil mantıklı değil

Sonuç olarak özlük dosyası oluşturulmuş mu oluşturulmuş istenildiğinde ilgili kişilere gösterilecek ise problem yok siz özlük dosyası oluşturmak için sağlık raporu muhakkak olmalı SGK işe giriş bildirgesinin fotokopisini vermiyorsa ona yapacak bir şey yok diğerleri ise iş güvenliği ile ilgili tüm çalışmalarınızın bu dosyalarda olmalı ve vermiş olduğunuz eğitimlerde aynı şekilde müfettiş iki yeri didikler.

1. İdari işler sgk var mı işe giriş çıkış saatleri, kaç saat mesai yaptırılıyor yıllık izinler kullandırılıyor mu diye gibi gibi.....
    2. Uzman yada isg temsilcisi eğitimler var mı sağlık taramaları odriyometre testler, almış olduğu raporlar, yapılmış uyarı, ihtar ve ceza işlemleri, geçirdiği iş kazaları gibi bunların hepsi İSG departmanından sorulur.
  7. E_ŞAKAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar ben ankarada kurs aldım ve şu iki gün içinde acil olarak staj yeri bulmam gerekiyor. Bana yardımcı olurmusunuz lütfen:(
  8. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben ssk girişlerine ikna ettim artık sadece ssk girişlerini koyucam yağtığım eğitimleri falan ekleyip çıkıcam işin içinden kurul kararı da aldım bu konuyla ilgili sağlık raporları işyeri hekiminde duracak kalanlarda muhasebe de müfettiş geldiğinde çözerler artık bendeki evrakların yeri belli zaten ben oradan çıkartıp veririm gerisi işletmenin sorunu. ben elimden geleni yaptım kanıtlarım da var bununla ilgili
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    (Farklı konu,ayrı başlık açmak istemedim)
    Destek elemanınız var mı firmalarınızda, bu eğitimleri siz mi verdiniz? İşçi temsilcisinden ne kadar farklı,uygulamaları merak ettim.
  10. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Tuğba Hanım.

Destek elemanı derken "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ" 6 ncı maddenin Ç bendindeki elemandan bahsediyorsanız. O an yapacağınız bölüm, ünite, makine vs gibi o çalışma presedürüne vakıf olan kişilerden bahsediyor, ( şef, formen, operatör ) Bu nedenle elemanı yaptığınız risk değerlendirme ekibinide o anda belirlersiniz. Yani önceden herhangi bşir isim belirlemezsiniz
    Genel amaçlı eğitimleri zaten vermeniz gerekli,
    İşci temsilcisi ile alakası yoktur.

Kolay Gelsin
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kanunda belirtilen tanımı;
    ç) Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişi,
    buna istinaden bahsettiğiniz yetersiz kalabilir.
  12. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu iş için ben Sağlık Memurunu aktif hale getirdim. Kendisini ilk olarak Risk değerlendirme eğitimini ( dışarıdan) aldırdım, Diğer şartları da, zaman içinde eğitimlerini aldırmaya çalışacağım.
  13. Tahir Delen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çevrelog Çevre Danışmanlık İş Sağlığı Güvenliği Hizmetleri
    risk değerlendirmesi için makul gördüğünüz fiyat aralığı nedir? bu kadar karmaşık bir piyasa olamaz...
  14. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Çok mantıklı,dışarıdan eğitim aldırmakta zorlanabilirim gerçi ,ben özel bir eğitim modülü oluşturup eğitim vermeyi düşündüm.
  15. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sizin gibi çalışan ( 3 veya 4 şirketle çalışan) biri olarak, bu eğitimi kesinlikle dışarıdan aldırmanız ( özellikle risk değerlendirme eğitimini) Bunun bir kaç avantajı var,
    1) eğitim alan kişi, siz yokken bile bu İSG olaylarına daha aktif yaklaşmakta,
    2) eğitim aldığında bu işin ciddiyetini daha anlamakta vede anlatmakta
    3) eğitim sonunda daha önce görmediği teklikeleri vede riskleri daha net görmekte vede komplo teorisini daha fazla kurmakta.
    4) çalıştığınız şirketlerde sizin gibi düşünen bir kişi daha aktif hale getirebilmektedir.

Bu eğitimleri Temel Risk Değerlendirme Eğitim altında 3 günlük 450tl+kdv olarak verilmektedir.
  16. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Haklısınız,maaliyet diyecekler biliyorum.Birde dayanağını gösteremeyeceğim için sıcak bakmazlar,tecrübe ile sabit
  17. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    muhasebe bölümündeki ön muhasebe ile ilgilenen arkadaştan bahsetmiştim ben, mali müşavir olarak anlaşılmasın...

özlük dosyaları ile ilgili uzmanın hiçbir direkt bağlantısı yok, mevzuatın hiçbir yerinde bu dosyaların oluşturulması ile ilgili olarak uzmana atıf yapılmıyor, haliyle bu dosyalar uzmanın sorunu değil dolayısıyla uzmanda veya isg temsilcisinde olmasına olanak yok...zaten ben bugüne kadar gördüğüm denetlemelerde uzmandan veya işyerinde isg temsilcilerinden bu dosyaların istenmesine şait olmadım ancak personele verilen kkd lerden tutun eğitimlerin katılım sertifikalarına kadar hepsinin işyerinde bu çalışanların özlük dosyasında bulunması lazım, bu açıdan yaptılan işlerin bu ayağının kaydı bakımından gerekli...
  18. gökhan derin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR MERHABA ALDIĞIM DUYUMLARA GÖRE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI DIŞARIDAN BİR FİRMAYA RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPAMIYORLARMIŞ DOĞRULU HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VAR MI ACABA
  19. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğrudur, uzman dışardan bir firmaya sözleşme yapamaz ancak işveren risk analizini yapar veya yaptırır hükmüne atıfla danışmanlık hizmeti vererek bir işverene analiz yapabilir, burada kesinlikle uzman olarak imza atmaması lazım, sadece danışman sıfatı ile analizde adı geçmeli... bu şekilde yapılabiliyor risk analizi
  20. gökhan derin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Deniz bey öncelikle teşekkürler ancak bir şey var danışman olarak imza atmam gerektiğini belirtmişiniz ama zaten uzman kişi olarak danışma mercii olmuyor muyuz yani uzman olarak imza atmamız neden sakıncalı