1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soru-cevap köşesi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isgforum tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Arkadaşım sorularını yanıtlayacağım fakat emin ol bu cevaplar sana faydadan çok zarar verecektir, mevzuatı araştırıp kendin bulman senin yararına olacaktır.

1) 50'den fazla çalışanı varsa az tehlikeli de olsa şuan iş güvenliği uzmanı ve iş yeri heimi bulundurma zorunluluğu var. 50 den az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işyerleri 01/07/2016 dan sonra uzman ve hekim bulundurmak zorunda.

2) Bu soru çok geniş kapsamlı olmuş, hangi mevzuata göre yapması gereken bir şey var mı, bunu belirtmeniz lazım, yoksa işverenin yükümlülüklerinin ucu bucağı yok.

3) Risk değerlendirmesini iş veren "yapar veya yaptırır". Şuan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu yoksa (50 den az çalışanı varsa) risk değerlendirmesinde uzman ve hekim imzası olma zorunluluğu da yoktur. Acil durum planı da aynı şekilde. İlla uzman ve hekim imza atacaksa, isgkatip üzerinden sözleşme yapılması. Bu sözleşme ya bireysel olarak yapılacak, uzman ve hekimin sigortası yatırılacak; ya da osgb üzerinden yapılıp fatura kesilecektir.
  2. Gokhan Yeniceri İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir kırtasiye 1 çalışanı var. Bir de ofis 25 çalışanı var. Bunlar için sormuştum o 3 soruyu ama belirtmek lazımmış farkedemedim. şimdi bu ofis ve kırtasiye risk analizi yaptırmak zorundalar mı? Varsa sigortalı çalışan mı olacak isg uzmanı bunları yaparken? Yoksa çalışan olmasına gerek yoksa para verirken fatura istemeyecek mi kırtasiye veya ofis?
  3. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Yasal yol 1
    Risk değerlendirmesi yaptırmak zorundalar. Kısmi süreli iş sözleşmesi yapacaksınız, isgkatipten karşılıklı sözleşmelerinizi onaylayacaksınız, sigortanızı yatıracak, para verirken de maaş vermiş olacak. Bu nedenle fatura kesmeye gerek kalmıyor.

Yasal yol 2
    Kırtasiye sahibi çalışan sayısı 50'nin altında olduğu için risk değerlendirmesini kendisi de yapabilir, sizin imzanıza ihtiyacı yok. Siz yardımcı olacaksınız, öğreteceksiniz, rehberlik edeceksiniz, imza atmayıp para almayacaksınız, böylelikle işveren yükümlülüğünü yerine getirmiş olacak, para alışverişi olmadığından faturaya da gerek kalmayacak.
  4. Gokhan Yeniceri İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim Kürşad Bey.
  5. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Bir firmanın 6 tane, farklı sgk numarasına sahip yemekhane,temizlik,ofis işleri yürütülen işyerleri var.Herbirinin çalışan sayısı 20nin altında ve az tehlikeli sınıftalar.Risk analizlerini ve acil eylem planlarını hazırladım,ilk yardım eğitimleri ve sağlık raporlarını osgb den alacaklar,temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi de verebilmem için,sözleşmeli isg uzmanı olmam gerekir..her işyeri için 1er günlük sözleşme yapmam mümkün müdür ve bu şekilde bir işlem etik midir? Ve eğer yapılıyorsa işlem basamakları nedir,isg katip üzerinden yapmak yeterli midir,değilse sözleşme örneği gönderebilir misiniz?
  6. C.Öztürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kurs eğitimi bittikten sonra ne zamana kadar staj yerini belirlemem ya da yapmam gerekiyor bir bilgisi olan var mı ? Birde staj yapılacak yerde isg uzmanının tam süreyle mi çalışması gerekiyor, bu durumda 50den fazla işçi çalıştıran bir yer mi araştırmalıyım ? Teşekkürler
  7. erdener özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bi konuda görüşlerinizi almak istiyorum ilgilenirseniz sevinirim.

Müşterilerimizden biri doğalgaz tesisat işleri yapmakta. Ofis dışında inşaatta toplu ihale ile kazan, doğalgaz tesisatı, tek olarak evlere doğalgaz tesisat döşüyor. Sormak istediğim ince bir nokta aslında . Risk değerlendirmesi yaparken montaja veya çalışmaya gittiği yerde alanda sahada inşaatta vb. yerlerdeki riskleri de yazmak zorundayız (sanırım bu konuda hem fikiriz) ki adamın zaten işi bu merkez dosyasında 10 işçisi var ve bunları sahaya gönderip iş yaptırıyor. Şimdi şöyle bir problem doğuyor. Örnek veriyorum çalıştığı inşaatta düşme riski olan boşluklar var ve yazıcaz tamam diyelim yazdık önlemine yok yazdık tamamlanması gereken tarihi attık. Fakat bu risk değerlendirmesi 2 sene geçerli olacak ben hamgi inşaatta kontrol önlemi olup olmadığını nasıl bilicem. Adamın danışmanı değilim sadece risk değerlendirmesini yapıyorum sürekli takip etme olasılığım yok. Tamamlama (termin) tarihi ve mevcut önlem olup olmadığı konusunda risk değerlendirmesine bu gibi konularda nasıl bir dökümantasyon yapabilirim sizce görüşlerinizi bekliyorum.

teşekkür ederim.
  8. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ne zamana kadar bildirmen gerektiğini gittiğin kursa sormalısın, zaten söylerler. staj yerinin bir isg uzmanının olması yeterli, tam gün çalışıyor olmasına gerek yok,
  9. gülşah çamurlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar devlet hastanesinde olan taşeron firmalarına isg hizmeti vericem ama bu ilk işim oldugu için nerden başlıcağımı bilemiyorumm hastanede uzman olarak çalışan varsa yardım edin lütfen
  10. arıza İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar, bir iş güvenliği birimi açıp kendim hizmet vermek istiyorum, (hekim yok osgb değil sadece iş güvenliği uzmanı olacak) bunun için işyeri olarak göstereceğimiz yerde aranan özellikler var mı? neler isteniyor m^2 si wc mutfak falan filan standartı var mı ? ona göre yer kiralayacaz ofis için.
  11. merve polat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar çok tehlikeli sınıfta yer alan 50 kişiden az sayılı bir firmada c sınıfı uzman çalışabilir mi?
  12. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk değerlendirmeis acil durum eylem planı ve temel iş güvenliği eğitimi verebilirsin. Bu durumlarda tehlike sınıfına bakılmıyor ancak uzman olarak görev yapacaksan ayda şu kadar gün gdieceksen katip den onay alamazsın
  13. merve polat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sanırım yılbaşından sonra böyle şirkete haftada bir gelcek A sınıfı uzman lazım kişi az olduğu için heralde haftada 1 kişi yeterli olur.
  14. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok tehlikeli bir sınıf olduğu için 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren A sınıfı (B sınıfı olan da biliorsunuz ki A ya geçici olarak bakabiliyor 3 veya 4 yıl yanlış olmasın tam hatırlayamadım) zamanına gelince de onun için kişi sayısına göre hesaplama gerekiyor. Ayda çalışma saati hesabı için kişi sayısı X 20 Dakika olarak hesaplayabilirsiniz
  15. merve polat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    peki tehlikeli sınıfa c sınıfı uzman geçici olarak bakabilir mi 2014 den sonra?
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    şuan da tehlikeli sınıfa c sınıfı uzman bakıyor b sınıfı da çok tehliekli işyerine bakabiliyor
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu gün bir uzman kafamı karıştırdı. Temel iş güvenliği eğitimlerinin ne kadar sıklıkla tekrarlanması gerekiyor?
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    En az 4 saat ve katları,bu mevzuyu site isg yönetmelikleri yürülük konusunda paylaşmıştım..Tikkat Sitede Koray Vaaaarrr..Kaçınnnn.:)
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Tam anlamadım diyelim bir işyerinde 10 işçi var. Ben temel isg eğitimini yasal süresi kadar verdim. Ve işçi özlük dosyasına eğitim almıştır diye belge koydum. Tekrar bu eğitimi vermem için gereken süre ne kadar olmalı.

(Tikkat forumda erkan var, siyasi görüşünü beğenmedim diyip beni atabilir)
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben Siyasetle uğraşmam ve ilgili olmadım hiç.Siyasi Görüşüm Siyaset bir topuzdur gelir bir gün o kafanı kırar.Bizler İlim ehlinden olmaya bakalım.

ikincisi,ben atmam kovarım..Arkadaşlarım bilirler.

Üçüncüsü,Tehlike gruplarına göre kişi başı yıllık süreler bellidir;az teh.,Teh.,Çok teh.(8,12 ve 16 saat).Tüm konuları kapsıcak genel bir eğitim 4 saat aşağısında olmamalıdır diye düşünüyorum.Yönetmeliktende onu anlıyorum.fakat lokal anlamda vermek lazım 2 şer saaten.bunu ise yıllık eğitim planında ki belirtilen eğitim konularını kapsıcak şekilde yapmak lazım.