1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Sosyal medya gençleri kimlik krizine sokuyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sosyal paylaşım sitelerinden başkalarının hayatlarını takip edenlerin bunalıma girdikleri belirlendi. Gençlerin, Facebook ve Twitter nedeniyle kimlik krizine girdikleri ifade edildi.

130810_faceeee8.hlarge.jpg

AA
    Güncelleme: 12:11 TSİ 10 Ağustos. 2013 Cumartesi​
    Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Osman Engin, "Göteborg Üniversite'nden bir grubun bin kişi üzerinde sosyal paylaşım siteleri konusunda yaptığı ankete göre başkalarının hayatlarını Facebook üzerinden takip eden internet kullanıcıları, bunları kendi hayatlarıyla kıyasladıktan sonra bunalıma giriyor" dedi.​
    Engin, sosyal paylaşım sitelerinin bireysel düzeyde psikolojik travmalara neden olduğunu belirterek, bunun örneklerinin medyada görüldüğü söyledi.​
    İnsanların kendi ölçülerinde sosyal paylaşım sitelerine sınır koyamadığını ancak sosyal paylaşım sitelerinin insanların sınırlarını zorladığına dikkati çeken Engin, "Toplumsal ve bireysel açılardan genel kabul ve red alanları birbirine karışmıştır. Bozulan sosyal yapıyla ilgili sınırsızlıkları sosyal paylaşım siteleri teşvik etmektedir" diye konuştu.​
    Engin, Göteborg Üniversite'nden bir grubun bin kişi üzerinde sosyal paylaşım siteleri konusunda anket yaptığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Ankete göre, başkalarının hayatlarını Facebook üzerinden takip eden internet kullanıcıları, bunları kendi hayatlarıyla kıyasladıktan sonra bunalıma giriyor. Araştırmayı yapan gruptan Leif Dent, bu durumu sahte bir hayata benzeterek, "Facebook'ta insanlar, hayatlarının en güzel anlarını ve en güzel resimlerini paylaşır. Bu paylaşımlar diğer insanların yanılmasına sebep olur çünkü paylaşımı yapan insanın gerçek hayatını veya mutsuz anlarını Facebook'ta göremezsin. Başkalarının sanal hayatını kıskanmak, sosyal paylaşım siteleriyle beraber insanları etkileyen problemler arasına girdi" diyor. Ergenlik öncesi ve ergenlikte sosyal ağların ve teknolojinin sürekli ve uzun saatler kullanılması kaygıya, depresyona ve daha başka psiko-patolojilere neden olabildiği düşünülüyor."

FACEBOOK VE TWITTER KİMLİK KRİZİNE SOKUYOR
    Engin, Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırmada da Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin gençleri kimlik krizine soktuğunun belirlendiğini kaydetti.

Sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmenin dikkat eksikliğine ve sözsüz iletişime neden olabileceğine dikkat çeken Engin, şöyle devam etti:

"Günümüzün en temel sosyal sorunlarının başında gelen sosyal paylaşım sitelerinin özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki olumsuz etkilerini belirlemek amacıyla oldukça yoğun çalışmalar yapılıyor. Şüphesiz gençlerin toplumsal varlığımızın devamı ve milli, manevi, sosyal ve kültürel değer ve normlarımızı edinip benimsemeleri ve insanlık adına yeni medeniyet değerlerini üretebilecek düzeyde katkı sağlamaları bekleniyor. Toplumsal birlik ve beraberlik adına bunun gerçekleşmesi oldukça önemlidir."

Engin, öte yandan sosyal paylaşım siteleri kullanımının 5 yaşın altına düştüğünü sözlerine ekledi.

KAYNAK

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      38,5 KB
      Görüntüleme:
      31.950
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Maddi ve Manevi kimliğini bilmeyen bir gençlik.

NECİP FAZIL'DAN GENÇLİĞE HİTABE

Bir gençlik, bir gençlik, bir gençlik...
    "Zaman bendedir ve mekân bana emanettir!" şuurunda bir gençlik...
    Devlet ve milletinin büyük çapa ermiş yedi asırlık hayatında ilk iki buçuk asrını aşk, vecd, fetih ve hakimiyetle süsleyici; üç asrını kaba softa ve ham elinde kenetleyici; son bir asrını, Allah'ın Kur'an'ında "belhüm adal" dediği hayvandan aşağı taklitçilere kaptırıcı; en son yarım asrını da işgal ordularının bile yapamayacağı bir cinayetle, Türkü madde plânında kurtardıktan sonra, ruh plânında helâk edici tam dört devre bulunduğunu gören... Bu devirleri yükseltici aşk, çürütücü taklitçilik ve öldürücü küfür diye yaftalayan ve şimdi, evet şimdi... Beşinci devrenin kapısı önünde dimdik bekleyen bir gençlik...

Gökleri çökertecek ve yeni kurbağa diliyle bütün "dikey"leri "yatay" hale getirecek bir nidâ kopararak "Mukaddes emaneti ne yaptınız?" diye meydan yerine çıkacağı günü kollayan bir gençlik...

Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, öcünün davacısı bir gençlik...

Halka değil, hakka inanan, meclisinin duvarında "Hakimiyet Hakkındır" düsturuna hasret çeken, gerçek adaleti bu inanışta ve halis hürriyeti Hakka kölelikte bulan bir gençlik...

Emekçiye "Benim sana acıdığım ve yardımcı olduğum kadar sen kendine acıyamaz ve yardımcı olamazsın! Ama sen de, zulüm gördüğün iddiasıyla, kendi kendine hakkı ezmekte ve en zalim patronlardan daha zalim istismarcılara yakanı kaptırmakta başıboş bırakılamazsın!" Kapitaliste ise "Allah buyruğunu ve Resul ölçüsünü kalbinin ve kasanın kapısına kazımadıkça serbest nefes bile alamazsın!" ihtarını edecek... Kökü ezelde ve dalı ebedde bir sistemin aşkına, vecdine, diyalektiğine, estetiğine, irfanına, idrakine sahip bir gençlik...

Bir buçuk asırdır yanıp kavrulan, bunca keşfine ve oyuncağına rağmen buhranını yenemeyen ve kurtuluşunu arayan Batı adamının bulamadığını, Türkün de yine bir buçuk asırdır işte bu hasta Batı adamında bulduğunu sandığı şeyi, o mübarek oluş sırrını çözecek ve her sistem ve mezhep, ortada ne kadar hastalık varsa tedavisinin ve ne kadar cennet hayali varsa hakikatinin İslâm'da olduğunu gösterecek ve bu tavırla yurduna, İslâm âlemine ve bütün insanlığa numunelik teşkil edecek bir gençlik...

"Kim var!" diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert "Ben varım!" cevabını verici, her ferdi "Benim olmadığım yerde kimse yoktur!" duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik...

Can taşıma liyâkatini, canların canı uğrunda can vermeyi cana minnet sayacak kadar gözü kara ve o nispette strateji ve taktik sahibi bir gençlik...

Büyük bir tasavvuf adamının benzetişiyle, zifiri karanlıkta ak sütün içindeki ak kılı fark edecek kadar gözü keskin bir gençlik...

Bugün, komik üniversitesi, hokkabaz profesörü, yalancı ders kitabı, çıkartma kağıdı şehri, muzahrafat kanalı sokağı, fuhş albümü gazetesi, şaşkına dönmüş ailesi ve daha nesi ve nesi, hasılı, güya kendisini yetiştirecek bütün cemiyet müesseselerinden aldığı zehirli tesiri üzerinden silkip atabilecek, kendi öz talim ve terbiyesine, telkin ve telbiyesine memur vasıtalara kadar nefsini koruyabilecek, tek başına onlara karşı durabilecek ve çetinler çetini bu işin destanlık savaşını kazanabilecek bir gençlik...

Annesi, babası, ninesi ve dedesi de içinde olsa gelmiş ve geçmiş bütün eski nesillerden hiç birini beğenmeyen, onlara "Siz güneşi ceketinizin astarı içinde kaybetmiş marka Müslümanlarısınız! Gerçek Müslüman olsaydınız bu hallerden hiçbiri başımıza gelmezdi!" diyecek ve gerçek Müslümanlığın "ne idüğü"nü ve "nasıl"ını gösterecek bir gençlik...

Tek cümleyle, Allah'ın, kâinatı yüzü suyu hürmetine yarattığı Sevgilisinin âlemleri manto gibi bürüyen eteğine tutunacak, O'ndan başka hiçbir tutamak, dayanak, sığınak, barınak tanımayacak ve O'nun düşmanlarını ancak kubur farelerine denk muameleye lâyık görecek bir gençlik...

Bu gençliği karşımda görüyorum. Maya tutması için otuz küsur yıldır, devrimbaz kodamanların viski çektiği kamıştan borularla ciğerimden kalemime kan çekerek yırtındığım, kıvrandığım ve zindanlarda çürüdüğüm bu gençlik karşısında uykusuz, susuz, ekmeksiz, başımı secdeye mıhlayıp bir ömür Allah'a hamd etme makamındayım. Genç adam! Bundan böyle senden beklediğim, manevî babanın tabutunu musalla taşına, Anadolu kıtası büyüklüğündeki dâva taşını da gediğine koymandır.

Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!
    Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es!..

Allah'ın selâmı üzerinize olsun!
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Çok doğru bir tespit aslında.
    Bizlerle beraber başlayan internet ve sosyal paylaşımlar, önü alınamaz bir büyüme sergilemeye başladı.
    Hani reklamda da diyor ya " Kontrolsüz güç, güç değildir!" diye aynı ona benzedi bu olay.
    Ama buna nasıl sınır getirilir bilemiyoruz. Bu sefer farklı sorunlarla da karşılaşabiliriz. Bir kültürel sıkıntı oldu bu.
    Allah sonumuzu hayır etsin...
  4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sosyal medya ile ilgili her türlü övgü ve hatta haber kanallarından, tartışma programlarına kadar her alanda sosyal medya araç haline getirilmiş pamuklar içinde insanlara sunulmuşken.. uzmanlar bunun Amerikan merkezli fişleme aracı ve kültürel bozgunculuk olduğunu ifade eden onlarca araştırma gündemde yer bulmazken.. sosyal medyayı okuyuculuğu diye bir meslek icat edip iş kur sitelerine koyan hükümet şimdi tu-ka-ka ilan edip sosyal medya kimlik bunalımı yaratıyor diye araştırmaları gündeme taşıyıp, sıcak geçeceği şüphesiz olan sonbahar öncesi meydanları dolduracak halkı kimlik bunalımında olanlar şeklinde adalandırma gayreti olarak görüyorum.. mevcut medya adam olmadığı için bugün sosyal medya etkinliği önemlidir. mevcut medya hükümet borozanı olduğu için sosyal medya üzerinden kitleler gerçekler ile buluşabiliyordur. Amerikadan korkanlar önce allahdan korkmayı öğrenmezler ise, allahı kendilerine kalkan yapıp Yahudi hizmetkarlığı devam ettikçe sosyal medya var olacaktır. gerisi boş laf!
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    twit mvit atanlara iğreti oluyorum:sinir:
  6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    twitin yoksa kimse twit atamaz! "Geneleve gidenlerden iğreti oluyorum" Genelevde değilsen gidenlerden nerden haber olur ki!
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    doğru dedin twitim yok
    fakat
    yorumun oldukça rahatsız edici ve ne anlatmaya çalıştın anlamadım
  8. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman iğreti olacak bir durumlada karşılaşma imkanın yok!

İnsanlar twet atıyor... birbirini haberdar ediyor.. ha bu arada benimde twet vb. üyeliğim vs. yok!

Beni rahatsız eden medyanın insanlara yalan pompalamasıdır! Bu beni rahatsız ediyor! Bu ortamda sosyal medya önemlidir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Ağustos 2013 ---
    Tahanı rahatsız edici bulması normal o resim yerine Osmanlı tuğrası koyarak muhteşem bir yüzyıl gelecek diye ABD den referans alıyor olabilir!
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Özkan bey farkında değilsiniz galiba ama tamamen rahatsız edici ve anlamsız yorumlar yapmaya başladınız yazdıklarınızın nereye varmasını düşünüyorsunuz. bir şeyden haberdar olmak için onu yapmak gerekmiyor
    lütfen üslubunuza dikkat edin
  10. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu sonbahar gerçekten sıcak geçecek... ;)

Verilecek cevabın kalmadığı yerde üslup manevraları atılır.. Güç dayandığı yada yamandığı dağlar eridiğinde yerini korkaklığa bırakır!
  11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu forum üyesi olan yüzlerce üye aynı zamanda sosyal medya üyeliğide bulunmaktadır! Bu bakımdan twit atan İSG forum üyeleride bulunmaktadır. Bu üyelere hakaret içeren "iğreti duyulacak insan" etiketlemesi içeren bu mesajın siz gibi forum yöneticiliğinde olan birisinde çıkmaması gerekir kanaatindeyim.. bence bu siz şahsınızdan önce forum kurallarına göre de rahatsız edici bir yaklaşım! Siz birilerinden iğreti duyduğunuzu beyan ederseniz elbette birileri de bunun cevabını size verecektir.

Siz yazıp rahatlıkla birilerinden iğreti duyduğunuzu beyan ederken üslup da sıkıntı yok ama birileri sizin böyle bir hakkınızın olmadığını dile getirdiğinde üslup olabiliyor..
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kardeşim ne yapmaya çalışıyorsun

üslup manevrası nedir eriyen dağlar korkaklık nedir ya

esprili bir POYRAZ diliyle iğreti oldum dedim İĞRETİ DUYULACAK İNSAN ETİKETLEMESİ yapmadım ben iğreti duyuyorum rahatsız oluyorum ve dile getiriyorum ki konunun başındaki haberin gençlerimizin içine girdiği böyle bir buhran varken iğreti olmayacağım da ne yapacağım sen hala konunun gerçek sıkıntının farkında değilsin evet iğreti olunacak bir durum bir konu var sa ben iğreti oluyorum............

sen edebiyat patlar dur şiir yaz dağlardan nehirlerden martılardan bahset. ama sakın ha sakın bu forumu BELDEN AŞAĞIYA indirme

sana üslubunu düzelt dedim ise kalkıp genelevden yada her ne ev ise onu anlatmaya çalıştım ama nafile başarılı olamamışım.

istiyorsan bende bir mısra yazayım ama sen şimdi onuda yanlış anlarsın

"denizde yüzüyor boy boy odun, evde ne şeker kaldı ne de un"
    "denizde balık gibi yatıyor ay, şinanay yavrum şinanay"
    "böyle giderse pahalılık vay vay vay, kafada ne tahta kalacak ne de yay"
  13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İğrenmek: Aşağılık, bayağı bulmak, hoşlanmamak, nefret etmek...

Kullandığın kelimenin anlamı..
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    anlamları.......
    tabi sen hangisini seçersen
  15. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neyi niyet ettiğini bilemediğimiz için..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Ağustos 2013 ---
    Belden aşağı olan kısmını merak ettim.. Genelev lafına mı takıldın, sırf meraktan soruyorum.. Genelevler hükümetin ruhsatıyla faaliyet yürütür.. Birde bizim şu tehlike sınıfları tebliğinde faaliyet kodu bile yayınlanmıştır.
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bilmediğin bir konuda yorum yaparken kesin hüküm yapmayacaksın o vakit
    farkında isen sana kaç sefer sordum
    ne anlatmaya çalışıyorsun ne dedin anlamadım diye sordum ki,,, anlamadığımı belirttim ki,,, anlatasın diye
    BİLMEMEK DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIPTIR
    gel sen bundan sonraki ayıbı nerede ararsan ara
  17. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öğrendi isen sevindim, ayıp örtülmüş oldu o zaman!
  18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    sen deki mi
    ben deki mi
    bileyim de bende sevineyim
  19. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tamam neyse bu tartışma sabaha kadar gider.. yazdıklarım şahsına değil, bir zihniyetedir.

imza kısmında "mesleğinde A sınıfı uzman" yazıyor o nedir?
  20. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    askıya alınan bir yönetmelik gereği idi
    sektörel tecrübe = a