1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Soytarı!

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    SOYTARI !
    HABER.jpg
    Eski zamanlarda padişahlar gülmek istediğinde neşelendirmeği, meslek edinmiş kişiye soytarı denir. Soytarılık mesleği aslında bugünkü eşdeğerliliği nedir derseniz ben bilmiyorum. Bu dönemde gerek siyaset gerekse ticarete soytarılara rastlamak mümkün….En azından beni eğlendiriliyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği camiasının gelişmesi ile birlikte piyasa talebine karşılık veren işletme sayısı artı. Uzman bolluğundan herkes şikayet eder duruma geldi. Bırakın OSGB ‘lerini , İşverenleri herkesin birbirinden şikayet ettiği bir ortam oluştu. Bu ortamda sivil toplum örgütlerine şikayetlerini dile getirmeye çalışan iş güvenliği uzmanları, sivil toplum örgütlerinin yetersizliğini ifade ediyorlar. Bu kaosu ya da karmaşayı tahmin ettiğimiz ve kurumsal davrandığımız için Sivil toplum kültürüne sahip olan İSGDER herkesin gönlünde taht kurmaya devam ediyor.

Bizler gönüllü olarak bu zor ortamda çalışma yaparken bakın nelerle karşılaşıyoruz !

· İSGDER ‘in yaptığı çalışmaları kendi çalışması gibi bunu da başardık diye yayım yapan sözde sivil toplumkuruluşları.

· İSGDER Yönetimini sanal ortamda eleştiren kimliği belirsiz kişiler

· İSGDER Projelerini biz bulduk ve önerdik diyenler ( Komisyon ya da toplantılara katılmadığı halde biz yaptık diyenler…. )

· İSGDER İsmini kullanarak işverenlerden iş almaya çalışan kurnaz uzmanlar

· OSGB ve Eğitim Kurumları ile işbirliği yaparak firma tanıtımı yapan….Şu ilde uzmanları bir araya getiriyoruz derken firma tanıtımı yapanlar.

Vb Bunları sayfalarca yazabilecek veriye sahibiz.

Bizleri yıllardır her gün en az beş altı işveren ya da eğitim satıcısı arar ve işbirliği teklif eder…. Ancak bu camiaya değer veren bizler bu ahlaksız menfaat birlikteliğinin içinde hiçbir zaman olmadık ve olmayacağız.

Bu menfaat birlikteliğine ortak olan Üniversite ve kurumları tespit ettiğimizde dile getirmiyorsak , korktuğumuzdan ya da yetersiz olduğumuzdan değil ahlaki duruşumuzdandır. Bu duruşumuzu anlayamayan arkadaşlar için bir hikaye ‘’ Devesiyle birlikte çölde yürümekte olan bir bedevi, güçlükle yürüyen, susuzluktan dudakları kurumuş bir adama rastlamış. Adam bedeviyi görünce su istemiş.

Devesinden inmiş ona su vermiş. Suyu içen adam birden bedeviyi iterek deveye atladığı gibi kaçmaya başlamış.

Bedevi arkasından bağırmış:

”Tamam deveyi al git ama bir ricam var,sakın bu olayı kimselere anlatma.”

Bu isteği tuhaf bulan hırsız biraz duraklayıp nedenini sormuş:

”Eğer anlatırsan, demiş bedevi, bu her yere yayılır ve insanlar bir daha çölde muhtaç birini görünce yardım etmezler

İSG Camiasında var olan dernek yada diğer kurumları şikayet etmek yerine sesiz kalmayı tercih ediyorduk. Çalışmalarımızı yapalım yeter ! Yaklaşımız vardı…..

Bu gün ise; Sözde dernek olduğundan ve söz edip …bir tane aylık toplantı yapmayan….Şu okuldan üyelerimiz için yüzde 25 -30 eğitim aldık….200 tl ye sınav kampanyası….gibi ilana çıkan bu camiaya zarar veren sözde derneğin yayımlarına destek verilmemesi , yönetmiş oldukları sanal adreslerin kullanılmaması kararını yönetim kurulu olarak karar almış….Benzer camiaya çalışma yapmak yerine pazarlamacı zihniyeti ile kurumlarla işbirliği yapan kişilerin hak ettiği değerin verilmesi gerektiğine inanıyoruz.

İSGDER’ in yaptığı çalışmaları bunları başardık şeklindeki yayımları ile yayınlanması durumunda en sert uyarıyı yapacaktır.

Ahlaklı , Doğru , Tarafsız , Bilimsel ve Toplumsal yaklaşımın sivil toplum birliğinin tek adresi olan İSGDER Çatısı altına sizleri bekliyoruz

H. Latif İŞCEN
    İSGDER Yönetim Kurulu Başkanı