1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Stüdyoda iş kazası!

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    'Eyvah Düşüyorum' yarışmasının NTV Yılbaşı Özel Programı için gerçekleşen çekimlerine konuk olarak katılan Dilara Gönder, talihsiz bir olay yaşadı.

haber.jpg
    Eser Yenenler'in sunduğu 'Eyvah Düşüyorum' yarışmasının NTV Yılbaşı Özel Programı için gerçekleşen çekimlerine konuk olarak katılan Dilara Gönder, kaybeden yarışmacıların düştüğü çukura atlayarak ayağını burktu. Acilen hastaneye kaldırılan Dilara Gönder'e yapılan ilk müdehaleden sonra ayağı alçıya alındı.

Tedavisi süresince ayağa kalkmadan dinlenecek olan Dilara Gönder, NTV Spor kanalındaki görevine de bir süre ara vermek zorunda kaldı.
    KAYNAK-26.12.2012
  2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Konuk olan biri kaza geçirirse bu iş kazası olurmu? Kaza alanı işyeri, Gelen konuk olduğu için orada çalışmıyordur. Büyük ihtimalle sosyal güvencesi vardır. Sizce iş kazasımıdır?
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    konuk misafir falan filan işyerinde ise sorun yok iş kazasıdır..
  4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hemen kısa yoldan sorunu çözdünüz.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yaw Ali bey,şantiye ye misafire ben bi ton eğitim verip sonra bi çuval KKD verip yanına nezaretçi ile saha da dolaştırıyorum..olmaz mı iş kazası...1 haftalığına sahaya direk dikmeye gelen taşerondasn sigorta dökümü istemiş ve gerekli çalışmaları yapıp çalıştırırız dimi..1 haftalık iş için gelen taşeron da misafirdir..
  6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    En büyük risk misafir ve yeni işe başlayan işcilerde.
  7. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bi sorum olucak sizlere : işletmeye gelen taşeron genelde problemdir iş güvenliği uzmanları için...çünkü ucuz etin yahnisi hesabı işverenin getirdiği günübirlik yada bikaç günlük taşeronlarda sigortasız çalışanlar olabiliyor hatta hiçbişey olmuyor bazılarında ... bu bizi ne derece bağlar ?? işverenler kendini kurtarmak adına, ( uzmanı diyemiycem maalesef ) gelen taşerona, hazırladığı taşeron talimatını imzalatması kafimidir...taşeron talimatından kastım : kkd'siz çalışmaması, sigortalı olup olmadığı falan gibi...taşerona bunu imzalattıktan sonra, diyelim ki sigortasız bi taşeron düştü kötü yaralandı veya allah göstermesin öldü.. bu taşerondan alınan taahhüt, iş güvenliği uzmanını kurtarır mı ???? işveren sigortasız çalışması seni bağlamaz demişti bana, sen sadece işin emniyetli yapılıp yapılmadığına bak dedi... fakat ben kabul etmeyip işi durdurmuş taşeronu postalamıştım işletmeden :) sonrası malum tabii, :).. fabrika karıştı, acil toplantı.. bu uzman da ne yapıyor dendi ?? ve işimizden olduk :) kovulmasam da fabrikanın işini durdurmamız sebebiyle, köstek olacaksan istifa et denildi ve ben de hay hay büyük bi zevkle dedim :)
  8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    taşeron=alt işveren
    asıl işveren ile alt işveren arasındaki ilişkiyi kanun belirliyor, resmi onaylı sözleşme olmadıktan sonra taşeron diye birisi olamaz şantiyede...haliyle o işçiler de asıl işveren tarafından sigortalanmışlardır, başka türlü taşeron kendine ait X işletmesinden sigortalı gösterse bile şantiyede bulunmaları sizin sorumluluğunuzda olur...sigortasız işçi çalıştırma ile sizin direkt ilginiz olmamakla beraber sigortası olmayan işçi de iş yerinde kaza geçirdiğinde sorumlu olursunuz...
  9. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Serkan Bey siz anlatığınız olayda doğru bir iş yapmışsınız ancak yanlış metodla. İş güvenliği uzmanı işverene karşı sorumludur. Burda bence sorumluluğu işverene yazılı bir şekilde atma imkanınız olsaydı.(diyeceksiniz nasıl o artık sizin ortamdaki maharetinize kalıyor.) bir sıkıntı olduğunda "ben konuyu işverenime ilettim" deyip ispat ederseniz yazılı olarak, biraz başınız ağrırdı ancak sıyrılırsınız diye düşünüyorum. Memlekette iş yapmak deveyi hendek atlatmaktan zor olduğunu da farkındayım.
  10. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    teşekkürler yorumlarınız için..tespit öneri defteri maalesef orada bana verilmek istenmedi.. İK müdürünün çekmecesindeydi yazılı olarak bildirim yapmamı istemeyen bir yerdi, göstermelik hava civa şeyler yazılacaktı.. maille bildirim istiyorlardı :) .. ayrıca şantiyeden değil fabrikadan bahsediyorum ve zaten pek iyi anılan bir yer değildi fakat işin içine girince ve bi uzman olarak her deliğe gireyim çıkayım diyince, haliyle bi çok olumsuzluğa şahit oluyorsunuz.. taşeron dediğim, fabrikaya o gün için gelmiş - bilemediniz ertesi günde part time çalışacak - emisyon bacası takmak için gelmiş , yüksekte çalışacak bir firmaydı...
  11. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet düzeltiyorum kanunda benim bahsettiğim taşeron= alt işveren diye tanımlı..
  12. Yener Esen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48763
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LEVI STRAUSS&CO
    Serkan Bey dik duruşunuz için tebrik ediyorum, karşılığında işinizden olmuş olsanız bile. Malum her şerde bir hayır vardır. Belki daha büyük bir faleketten kurtardınız kendinizi.

Zaten enteresan bir şekilde İSG uzmanı organizasyon şemasında saçma sapan insanlara bağlanır. Örneğin İK, teknik müdür vs. Ancak İSG uzmanı yeri gelir teknik müdürün de ekibini denetler, yeri gelir İK2nin işe alım politikalarını, çalışma saatlerini, personel yeterliliğini, SGK primlerinin ödenip ödenmediğini de denetler. İş sadece sahada bitmiyor. Defter'in kilitli kasada olması, size yazı yazdırılmaması vs ilginç şeyler. Mecbur kalmadıkça bu tarz firmalarda çalışmamak lazım. Yönetimin dik duruşu yoksa İSG konusunda, kendileri örnek olmuyorsa maalesef olumlu hiç bir adım atılamıyor. Bu arada İzmirde geçtiğimiz aylarda bir çevre mühendisi arkadaşımız emisyon gazı ölçümü için çıkmış olduğu çatıda yüksek gerilime kapılarak vefat etmişti. Hele baca montajı basit bir iş değil, çok sıkıntılı bir iştir. Merdiveni dayayacak yer bulamaz, dayasa bile dort bir yani açık, halat çekecek yer olmaz kemer bağlasın vs.
  13. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sağolun arkadaşlar...sıkıntılı ve bilinmezliklerle dolu bir derya da mücadele vermeye ve işimizi düzgün yapmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince.. elimden geldiğince mücadele edeceğim bu yolda...herşeyin hayırlısı..sonunda ne olur, bu işten ne kadar ekmek yerim şu an gerçekten kestiremiyorum... kazasız ve huzurlu bir iş yaşamı dilerim herkese... ayrıca meslektaşım çevre mühendisi arkadaşa allahtan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum çok üzüldüm...
  14. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  15. Sinem Karahan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yüksek ve sabitlenmemiş dekorlar, tepedeki ışıklar vs, kamera arkasında yerde bulunan kablolar... bende de 3 tane stüdyo var henüz ayrıntılı çalışma imkanım olmadı.
  16. coşkunonay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    osgb
    Serkan Bey duruşunuz çok önemli ve taktir edici. İşinizden olmuşsunuz ama sizede çok büyük bir tecrübe olmuştur.
    Aslında bu tarz firmalar teşir edilecek bakanlık tarafından. mesela bazı uygunsuz yada sağlığa zararlı ürün/ürünler artık sağlık bakanlığı tarafından nasıl ki teşir ediliyorsa bu şekilde sigortasız işci çalıştıran yada sağlık kurallarına uymayan çevreye gerekli saygıyı göstermeyen işletmelerde yapılan bazı denetimler sonucu bu konuda kesin kanıtlar var ise teşir edilmelidirler...