1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Staj neden çok önemli ?- abbas güçlü

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 9 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İşe girmenin olmazsa olmaz kurallarının en başında iyi bir eğitim kadar iyi bir staj dönemi geçirmişolmakgeliyor. Çünkü, hemen her işveren, iş başvurularında deneyim istiyor.
  Deneyim yoksa iş de yok deniliyor. Ama iş staj yapmaya gelince, neredeyse hiç kimse kapısını açmıyor.
  Bu çerçeveden bakıldığında, öğrencilerin en büyük sorunlarından biri de, staj yapma olanaklarının giderek daha zor hale gelmesi.Çünkü, işverenler getirdiği mali külfet gerekçesiyle stajyerlik uygulamasına artık hiç sıcak bakmıyor.
  Bu konuda, ya yasal zorunluluklar getirilmeli ya da Maden Mühendisleri Odası’nın yaptığı gibi herkesin taşın altına elini koyacağı samimi kampanyalar başlatılmalıdır...

  Havuz oluşturuldu

  TMMOB Maden Mühendisleri Odası, yayınladığı bildirilerle ilgili herkesi, staj konusunda duyarlılığa davet ediyor. Ama ne kadar ciddiye alınıyor işte o tartışılır. İşte o davet metinlerinden biri:
  “Ülkemizde maden mühendisliği eğitimi veren tüm yükseköğrenim kurumlarının yönetmeliklerince, staj ya da pratik çalışma yapmak, eğitimin zorunlu bir bölümü olarak görülmekte ve maden mühendisliği eğitimi alan tüm öğrencilere bu pratik çalışmayı yapma yükümlülüğü getirmektedir.Diğer yandan, odamız öğrenci üyeleri ve maden mühendisliği bölümü öğrencileri, odamıza başvurarak, staj yapacak işletme bulmakta zorlandıklarını bildirmekte ve bu konuda odamızdanyardım istemektedirler. Bu çerçevede, odamıza başvuran öğrencilerimizin staj eğitimi ihtiyaçlarını karşılamak için kurulacak staj havuzuna aktarılmak üzere, odamıza ayrılabilecek staj kontenjanınızın ve gerekli bilgilerin odamıza iletilmesi hususunda katkılarınızı bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz...”
  Benzeri kampanyaları, diğer bütün odalar, dernekler, siviltoplum örgütleri ve özellikle de işveren kuruluşları da yapmalı ki, staj sorunu çözülebilsin...

  Kaynak : milliyet.com.tr
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Staj önemlidir,ama stajın kurumsal ve teknolojinin kullanıldığı bünyesinde işletme müdüründen vardiya mühendisine kadar iyi mühendislerin olduğu,bilgisayar destekli çalışmaların yapıldığı,harita kültürünün konuşulduğu ve İş Güvenliği disiplinine sadık işyerlerinde staj yapmak önemlidir.

  bir ikincisi,staj yapılan yerlerde stajer politikası olmalı ve bu stajerlerin konaklamalarından tutunda oryantasyon eğitimleride iyi olmalıdır.

  üçüncü olarak üniversiteler önce kendileri bu işe önem vermeli ve inanmalıdırlar.
 3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Zonguldak'ta Maden okuyanlara 30'ardan 90 gün zorunlu stajı var ve ilk stajları zonguldak yeraltı zorunlu! diğer stajlarda öğrencilerin de savsaması ile pek verimli geçmiyor. son stajımı çayeli bakırda yaptım ve iş güvenliğinin önemini orada öğrendim diyebilirim. Staj yapılan kurum, işletme çok önemli kişi ne kadar hevesli olursa olsun karşı taraftan size birşey öğretmeye hevesli birilerinin olmaması insanı yoruyor. Çayelide 2 gün oryantasyon eğitimi aldık yanlış hatırlamıyorsam. ama en alttaki işçi gibi çalıştırıldık. doğru olan da bu!