1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Stajer:etik olmayan isg ilanı hakkında

Konusu 'Staj Rehberi ve İmkanları' forumundadır ve Ahmet Özcan tarafından 31 Ocak 2014 başlatılmıştır.

?

Bu iş ilanını etik buluyor musunuz?

1. EVET

oy sayısı 0
    0,0%
  2. HAYIR

100,0%
  1. Ahmet Özcan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

* İş Sağlığını-İş Güvenliğini almak ucuz veya beleş DEĞİLDİR, OLAMAZDA!
    * Söz konusu insan hayatı ise KESİNLİKLE ucuz olamaz. Hele hele bunu ücretsiz yaptırmak insanlıkla ve meslek anlayışıyla bağdaşamaz.
    * İş Sağlığını ve İş Güvenliğini bedava aldırmak, yaptırmak İş ahlakı ile KESİNLİKLE bağdaşamaz.ETİK DEĞİLDİR!
    * İş Güvenliği Uzmanı kimsenin amelesi DEĞİLDİR,OLAMAZ DA!
    * İş Güvenliği Uzmanı, ÇSGB tarafından yetkilendirilmiş, devletin belirli yetkilerini kendisine vermiş ve bu yetkileri kullamasını en iyi bilen, insan hayatını herkesten çok (özellikle işverenlerden) önemseyen, iş kazalarını herkesten çok önemseyen ve nasıl önlem alınması gerektiğini herkesten çok (özellikle işverenden) bilen elit, saygın ve gözde insanlardan oluşmaktadır.SIRADAN BİR MESLEK DEĞİLDİR!
    * İş Güvenliği Uzmanları (Stajyerler de dahil) görevlendirmede KESİNLİKLE cinsiyet ayrımı YAPILAMAZ.
    * İş Güvenliği Uzmanları yaptıkları işi kesinlikle hafife ALAMAZ,ALMAMALIDIR!
    * İş Güvenliği Uzmanlarının yaptığı iş ucuz DEĞİLDİR,OLAMAZ DA!
    * İş Güvenliği Uzmanları her zaman yaptıkları işte en iyisi olduğunu, profesyonel olduğunu ve bunu herkesten çok iyi bildiğini kesinlikle UNUTMAZ, UNUTMAMALIDIR!
    * İş Güvenliği Uzmanları her gördüğü iş ilanına (hele hele bu ücretsiz stajyerlik ise) ATLAMAZ, ATLAMAMALIDIR DA!
    * İş Güvenliği Uzmanı akıllı, bilgili, kültürlü, zeki, çalışkan, işine sadık, dürüst, bilinçli ve profesyonel insandır.

Bu nedenle LÜTFEN işimize ve mesleğimize sahip çıkalım. Mesleğimizin ayaklar altına alınmasına izin vermeyelim.İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ OLAMAZ.İşverenlerin oltalarına düşmeyelim.Emek hırsızlarına fırsat vermeyelim.Bu tür ilanlara rağbet etmeyelim. Eğer etmezsek zaten yaptıklarının yanlış olduğunu zamanla anlayacaklardır. Lütfen siz de bu yazıyı diğer sosyal paylaşım siteleriyle paylaşın. Uzmanlarımızı bilinçlendirin.LÜTFEN!
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Kimse sizin yaklaştığınız gibi yaklaşmaz.
    Bu işi bir şekilde öğreneyim, bak ne güzel staj için yer diyecek yüzlerce hatta binlerce kişi vardır. Hepsi de bir umutla, belgemi alınca ben başlarım diyecek.
  3. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SEÇİLMİŞ DETAY İNŞ..MAD.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
    bizim toplum da zihniyet ve değer yargıları başkalaşım geçirmeye devam ettikçe malesef bu ve benzeri ilanlar da çoğalır, bu işlere itibar edenlerde çoğalır.
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben bu ilanı görmüştüm ve burada tepki gösterilen şekilde anlamamıştım. İlanı veren yerin bir OSGB veya tecrübeli bir uzmana sahip olan bir işyeri olduğunu ve eğitim sonrasında 40 saatlik staj yeri arayan uzman adayı arkadaşlara yardım etmek isteyen ve bu arada kendi işlerini de gördüren ve belki beğenirse işe alabilecek bir işyeri olduğunu düşünmüştüm. Ayrıca bayan uzman istemesi de mevcut uzmanın bayan olup yine başka bir bayanla çalışmayı tercih etmesi nedeniyle olduğunu düşünmüştüm.

Acaba ilanı arayıp işin aslını öğrenen oldu mu?

Uzmanlar konusunda bayan erken ayrımı olabilecek bazı işkolları olduğuna eminim. Mesela ben güzellik salonunda ağda işlemi yapılırken çalışma yöntemlerini izleyip riskleri değerlendirmek istemem.
  5. açelya yeldan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    peki iş sağlığı ve güvenliği mühendisi nedir ya??
    iş sağlığı güvenliği müdürü hiç duydunuz mu ??
    biz bu ilanlara iş bulmak için mi yoksa gülmek için mi bakıyoruz anlamadım.
    eleman arayanların hiçbiri farkında değil kimi ne için işe almaya çalıştıklarının..
  6. HASAN YAVAS İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34195
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ne kadar yadım sever osgbler var yahu.hatta paraya kıyıp kariyer nete ilan verecek kadar yardımsever.kimse bedavaya çalışıp risk almaz.güldürmeyin lütfen.bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmuş mühendis hakkettğini alarakta iş öğrenilebilir. lise talebesimisiniz siz Allah aşkına...
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    @HASAN YAVAS beyin dediklerine katılmamak elde değil. ( Son cümle haricinde )
    Ben de bunu bir OSGB'nin iyi niyetle yaptığına bir türlü inanamayanlardanım.
    Kürşat Bey'in dediği gibi stajyeri eğitip kendi bünyesine alma planı olabilir. Bunda da bayan olarak seçme isteği olarak bir pazarlama stratejisi sezinledim. Görsellik satışları arttırır gibisinden yani. Kürşat beyin verdiği ağdacı örneği ne kadar teşbih de olsa abartı olmuş. sonuçta bu OSGB sadece ağdacılara hizmet verecek bir OSGB olmayacaksa bunun da önemi olacağını sanmam. Kaldı ki işyeri sahibi de tam müşterisinin ağdası esnasında da Uzmana denetleme için ağda yapılan yeri tahsis etmeyecektir.
    Tekrardan Hasan Beyin fikirlerine katıldığımı bildirirken, başkasının görüşünü küçümsemenin de bir sınırı olduğunu bilmesini isterim. Lise talebeliği falan, hoş şeyler değil inanın.
  8. HASAN YAVAS İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34195
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    lise talebesini küçümsemek filan değildi maksadım.lise stajları yaparken meslek öğrenmek için çok cüzi ( asgari ücretin 3 de 1 i ) ücretler alırlar.maksadım örneklemekti aşağılamak değil?
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Eğer ülkemizde İş Güvenliği Uzmanı çok zor bulunan bir kişi olsaydı, inanın dediklerinize katılmamak elde değildi. Ama buradan sormuş olalım bakalım. Stajını yapan kaç kişi bunun karşılığında staj yaptığı yerden bunun karşılığında ücret aldı? Kim hak ettiğini alarak işi öğrendi sizin sözlerinizle? Cevabı belli de biz yine de sormuş olalım.
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işverenler sahip çıkmassa stajere değer vermesse kime emanet olacaklar ve nasıl öğrenecekler bu işi..direk ösym,üniversitelere ve eğitim bakanlığına sormak lazım.